جمعه, ۱۸ خرداد , ۱۴۰۳ Friday, 7 June , 2024 ساعت ×
حضور پرقدرت ایران در بازار جهانی انرژی
22 خرداد 1400 - 14:05
شناسه : 13600
استاندار هرمزگان مطرح کرد؛ استاندار هرمزگان در حاشیه بازدید از طرح پایانه نفتی جاسک ضمن قدردانی از تلاش جهادگونه عوامل اجرایی این طرح در شرایط سخت آب و هوایی گفت: با بهره‌برداری از پایانه نفتی جاسک ضمن تاثیرگذاری در اقتصاد کشور و ایجاد فرصت‌های شغلی، ایران با چهره جدیدی در حوزه انرژی ایفای نقش می‌کند.
ارسال توسط : منبع : شانا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، فریدون همتی استاندار هرمزگان در حاشیه این بازدید، اظهار داشت: از تصمیم اولیه این طرح بزرگ و راهبردی به تعبیر مقام معظم رهبری، تا مراحل طراحی و عملیات اجرایی خطوط انتقال نفت، مخازن و مجموعه اجزایی که باید در کنار یکدیگر قرار گیرند، با یک ابرپروژه روبه‌رو هستیم تا پایانه نفتی جاسک در سواحل مکران به هدف مشخص خود دست یابد.

وی افزود: در شرایطی که مقرر شد بسیاری از اقلام و تجهیزات مورد نیاز این طرح راهبردی از شرکت‌های خارجی تامین شود، به‌دلیل تحریم مهندسان، تکنیسین‌ها و نیروهای ایرانی با داخلی‌سازی تجهیزات مورد نیاز این پروژه در کوتاه‌ترین زمان ممکن، شاهد بهره‌برداری از نخستین مرحله پایانه نفتی جاسک و صادرات نفت از منطقه کوه‌مبارک در آینده نزدیک خواهیم بود.

استاندار هرمزگان گفت: ایران با اجرای این پروژه راهبردی، افزون بر خودکفایی در تامین تجهیزات مورد نیاز، صاحب دانش و فناوری شده است که نمی‌توان قیمتی برای آن در نظر گرفت.

درخواست استاندار هرمزگان از فعالان رسانه

همتی اجرای طرح راهبردی گوره به جاسک و احداث پایانه صادرات نفت در سواحل مکران را از نمونه‌های بارز اقتصاد مقاومتی برشمرد و بیان کرد: کاهش وابستگی به خارجی‌ها از هر حیث در این مناطق اتفاق افتاده است و رسانه‌ها در بازتاب و پوشش اخبار مربوط به دستاوردهای صنعت نفت، باید فعال‌تر عمل کنند.

وی چشم‌انداز اجرای پروژه‌های صنعت نفت از جمله ساخت پایانه نفتی، پالایشگاه‌ها و پتروپالایشگاه‌ها را منجر به سرمایه‌گذاری ۱۶ میلیارد دلاری در سواحل مکران دانست و ادامه داد: بدین ترتیب، با بهره‌برداری از این طرح‌ها در سواحل مکران ضمن تاثیرگذاری در اقتصاد کشور و ایجاد فرصت‌های شغلی، ایران با چهره جدیدی در حوزه انرژی وارد بازارهای جهانی می‌شود.

استاندار هرمزگان در پایان ضمن قدردانی دوباره از همه دست‌اندرکاران این طرح در وزارت نفت و شرکت نفت و گاز پارس، بر پشتیبانی و حمایت همه‌جانبه در رفع موانع پیش روی اجرای این طرح تاکید کرد.

لازم به توضیح است که طرح توسعه پایانه نفتی جاسک به عنوان آخرین حلقه از زنجیره طرح ملی و راهبردی انتقال نفت خام از گوره به جاسک در قالب قرارداد EPC به کارفرمایی شرکت نفت و گاز پارس به عنوان نماینده شرکت ملی نفت ایران با حدود ۲۶۰ میلیون یورو سرمایه، شامل سه مجموعه خطوط لوله ۴۸ اینچ خشکی و سیستم‌های اندازه‌گیری، ۶ رشته خط لوله ۳۶ اینچ زیردریایی، سه مجموعه چندراهه دریایی و سه مجموعه گوی شناور به همراه تجهیزات جانبی به کنسرسیومی متشکل از دو شرکت داخلی «مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران» و «گاما» واگذار شده است که فاز نخست آن در آینده نزدیک به بهره‌برداری می‌رسد.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.