چهارشنبه, ۲۲ فروردین , ۱۴۰۳ Wednesday, 10 April , 2024 ساعت ×
حل معضل تامین برق کشور با احداث نیروگاه خورشیدی
20 فروردین 1401 - 18:33
شناسه : 26379
عضو سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق از کلنگ‌زنی نیروگاه جدید ۱۰ مگاواتی خورشیدی در اصفهان خبر داد و گفت: با توجه به مشکلات تولید و مصرف برق در کشور و همچنین کمبود گاز در فصول سرد سال، احداث نیروگاه‌های خورشیدی می‌تواند بسیاری از مشکلات تولیدکنندگان را حل کند.
ارسال توسط : منبع : تسنیم
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، فریدالدین معصومی مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری برق و انرژی غدیر اظهار داشت: نیروگاه لامرد که یکی از نیروگاه‌های مربوط به تفاهم‌نامه ۱۹ مهر ماه سال ۱۴۰۰ بین وزرای نیرو و صمت بوده است، از دی ماه سال ۱۴۰۰ که قرارداد آن امضا شد وارد فاز اجرا شده و اولین واحد گازی آن تا قبل از پیک ۱۴۰۲ وارد مدار بهره‌برداری خواهد شد.

وی افزود: در بهمن ماه سال ۱۴۰۰، قرارداد نیروگاه هرمز نیز مبادله شد که این نیروگاه نیز در حال احداث بوده و ۷۵ مگاوات به شبکه برق کشور اضافه خواهد کرد.

عضو سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق گفت: با توجه به مشکلات تولید و مصرف برق در کشور و همچنین کمبود گاز در فصول سرد سال، احداث نیروگاه‌های خورشیدی می‌تواند بسیاری از مشکلات را در زمینه افزایش ظرفیت تولید برق حل کنند.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری برق و انرژی غدیر با بیان اینکه این شرکت چهار نیروگاه ۱۰ مگاواتی خورشیدی در استان‌های اصفهان، یزد و قم در مدار بهره‌برداری دارد ادامه داد: نیروگاه‌های تجدیدپذیر برق و انرژی غدیر تا افق ۱۴۰۴ به ۹۰۰ مگاوات خواهد رسید که از این رقم، ۱۰۰ مگاوات بادی و ۸۰۰ مگاوات خورشیدی خواهد بود.

وی ادامه داد: تا پایان سال جاری ۶۰ مگاوات نیروگاه جدید خورشیدی احداث خواهد شد که ۲۰ مگاوات آن در استان اصفهان، ۲۰ مگاوات در یزد و ۲۰ مگاوات در استان فارس خواهد بود که با احداث این نیروگاه‌ها، ۳۳ میلیون متر مکعب در مصرف گاز صرفه‌جویی می‌شود.

معصومی خاطرنشان کرد: در راستای احداث این ۶۰ مگاوات نیروگاه جدید خورشیدی در سال جاری، در هفته جاری کلنگ‌زنی احداث نیروگاه ۱۰ مگاواتی خورشیدی غدیر اصفهان به زمین خواهد خورد.

عضو سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق با بیان اینکه متوسط میزان تابش در ایران دو هزار کیلووات ساعت در متر مربع، در ۲۸۰ تا ۳۰۰ روز آفتابی است، گفت: در استان‌های اصفهان و یزد، این میزان تابش به پنج هزار کیلووات ساعت در متر مربع می‌رسد که نیروگاه‌های جدید خورشیدی در این دو استان نیز در مناطقی با این میزان تابش احداث خواهند شد.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری برق و انرژی غدیر با اشاره به توقف خرید تضمینی برق از نیروگاه‌های تجدیدپذیر در سال گذشته عنوان کرد: در ماه‌های پایانی سال، دستورالعمل جدیدی بر پایه ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید ابلاغ شد که خرید تضمینی برق از سرمایه‌گذاران نیروگاه‌های تجدیدپذیر بر اساس میزان سوخت صرفه‌جویی شده صورت می‌گیرد؛ به طوری که هزینه‌های سرمایه‌گذاری بر اساس سوخت صرفه‌جویی شده به سرمایه‌گذار پرداخت می‌شود.

وی افزود: نرخ پایه‌ای که برای سوخت صرفه‌جویی شده در نظر گرفته شد، حدود ۶ تا ۶٫۵ یورو سنت به ازای هر کیلووات ساعت تولید برق است؛ اما ساز‌ و کار اجرای آن، هنوز نهایی نشده است.

عضو سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق در پایان خاطرنشان کرد: با وجود نهایی نشدن سازوکار اجرایی ماده١٢  قانون رفع موانع تولید، عملیات اجرایی نیروگاه‌های خورشیدی خود در قالب تفاهم‌نامه ۹۰۰ مگاوات نیروگاه‌های تجدیدپذیر با ساتبا را شروع می‌کنیم تا با توجه به اینکه در تابستان و زمستان سال جاری با مشکلاتی در زمینه تامین برق مواجه‌ایم، در راستای افزایش ظرفیت تولید برق به کشور کمک کنیم.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.