سه شنبه, ۲۸ فروردین , ۱۴۰۳ Tuesday, 16 April , 2024 ساعت ×
حمایت تمام‌قد مجلس از عرضه خودرو در بورس کالا
28 اردیبهشت 1401 - 9:15
شناسه : 27917
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: انتظار نمایندگان مجلس از دولت به ‌عنوان مجری قانون، استفاده از فضای قانونی و شفاف بورس کالا برای عرضه خودرو است.
ارسال توسط : منبع : کالاخبر
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، عرضه خودرو در بورس کالا، راهکاری است که طی یک سال گذشته به ‌عنوان جایگزین قانونی و مناسب قرعه‌کشی خودرو از سوی کارشناسان و نمایندگان مجلس مطرح می‌شود و به ‌تازگی احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی دارایی نیز، بر این موضوع تاکید کرده است.

 وزیر امور اقتصادی دارایی، اظهار داشت: عرضه خودرو در بورس کالا، می‌تواند به سازوکار قیمت‌گذاری، شفافیت دسترسی خریداران و زدودن رانت‌ها در یک بستر رقابتی کمک کند که در فضای تعاملی دولت و مجلس، امکان ساماندهی بازار خودرو از طریق بورس کالا وجود دارد.

در همین زمینه، محمدرضا پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، به مهیا بودن زیرساخت‌های بازار سرمایه برای احیای صنعت خودرو و رفع نارسایی‌های این بازار اشاره کرد و گفت: خوشبختانه طی سال‌های اخیر، اتفاقات مثبتی در حوزه‌های بورس کالا، بورس انرژی، فرابورس و بورس اوراق بهادار تهران ایجاد شده که توسعه بازار سرمایه، موقعیت خوبی را برای کشور فراهم کرده است تا این بازار به کمک اقتصاد ملی بشتابد.

وی به بازار محصولاتی مانند خودرو که با برخی از محدودیت‌ها، مشکلات و نارسایی‌ها روبه‌رو است، اشاره و بیان کرد: اخیرا در خصوص خودرو شاهد بازاری توام با قرعه‌کشی و خارج از ضوابط و مقررات عادلانه مواجه هستیم که این رویه، هیچ نفع و توجیهی برای اقتصاد کشور ندارد.

پورابراهیمی با بیان اینکه ظرفیت بازار سرمایه، برای ساماندهی به بازار خودرو و ارائه بازاری شفاف، عادلانه و کشف قیمت رقابتی آن‌هم در چارچوب ضوابط قانونی آماده است، عنوان کرد: عرضه خودرو در بورس کالا، به دلیل شفاف بودن، درج تمام اطلاعات تخصصی مرتبط با طرف عرضه و تقاضا و نیز شفافیت قیمتی، امکان نظارت را در حوزه اقتصادی کشور به‌ جای یک بازار کاملا سنتی، غیر مشخص و غیر شفاف همچون سازوکار قرعه‌کشی فراهم می‌کند.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح کرد: در حوزه بورس کالا موضوع حائز اهمیت، ظرفیت‌هایی است که در قانون دیده‌ شده و مزایایی هم داخل برخی از بندهای قانونی مانند ماده ٦ و ١٨ قانون توسعه ابزارها در نظر گرفته‌ شده که خریدوفروش در بورس کالا به‌ واسطه بهره‌مندی اقتصاد ملی از شفافیت عملکرد افراد و شرکت‌ها با معافیت‌های مالیاتی همراه باشد که این مسئله یک ظرفیت و مشوق مناسب تلقی می‌شود.

وی تصریح کرد: اقدامات و رویکردهایی که در دستور کار بازار سرمایه قرار داده شده، طی چند وقت اخیر با توسعه چشمگیری همراه شده است؛ به ‌طور مثال سال ۱۴۰۰، شاهد پذیرش و عرضه گسترده سیمان، سنگ‌آهن و دیگر کالاها به این بورس بودیم که عرضه آن‌ها، سبب ایجاد شرایط مطلوب‌تری از طرف عرضه و تقاضا برای کشور شد.

پورابراهیمی با تاکید بر اینکه عرضه کالاها در بورس، فضای دلالی را در کشور به حداقل ممکن رسانده است، مطرح کرد: از قوانین و مقرراتی که در مجلس به تصویب رسانده‌ایم حمایت می‌کنیم و امروز، بورس کالا یک ظرفیت قانونی و مطلوب برای ساماندهی به بازار خودرو به شمار می‌رود.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس اضافه کرد: مجلس به توسعه فعالیت‌ها از طریق بازار سرمایه از جمله ایجاد یک بازار کاملا شفاف و رقابتی برای خودرو از طریق بورس کالا حمایت کرده و دولت را به بهره‌مندی از ظرفیت بازار سرمایه در این حوزه تشویق می‌کند.

پورابراهیمی اعلام کرد: پذیرش و عرضه خودرو در بورس کالا، بر اساس اختیارات شرکت‌ها است و اجباری برای این کار وجود ندارد، اما موضوع مهم فراهم بودن این ظرفیت در اقتصاد است که می‌تواند به دولت برای ساماندهی بازار خودرو کمک کند.

وی با اشاره به شرایط فعلی قرعه‌کشی خودرو، ادامه داد: به طور حتم اگر قرار بر این باشد که شرایط به سمتی پیش برود که شاهد دوری از روند قانونی و نیز ورود به فضایی باشیم که به نفع اقتصاد ملی نیست، مجلس به وظیفه نظارتی خود عمل خواهد کرد.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم با همراهی وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین وزارت اقتصاد و سایر نهادها، عرضه خودرو در بورس انجام شود که این اتفاق در میان‌مدت و بلندمدت به افزایش کیفیت خودروها، عادلانه شدن قیمت‌ها و نیز شفافیت همه اطلاعات و داده‌ها کمک می‌کند و نتیجه آن، بهبود شرایط خودروسازان و حمایت از مصرف‌کنندگان خواهد بود.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.