جمعه, ۱۷ آذر , ۱۴۰۲ Friday, 8 December , 2023 ساعت ×
حمایت دولت از طرح ۲۵ ساله تولید آلومینا در سراب ضروری است
29 شهریور 1400 - 10:43
شناسه : 18043
طرح تولید آلومینا از معدن نفلین سینیت شهرستان سراب از جمله طرح‌های راهبردی بلاتکلیف حوزه معدن آذربایجان شرقی طی ۲۵ سال گذشته محسوب می‌شود که تحقق تولید در آن نیازمند اهتمام و توجه ویژه دولت سیزدهم است.
ارسال توسط : منبع : ایرنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، عملیاتی شدن طرح بر زمین مانده تولید آلومینا از نفلین سینیت شهرستان سراب در ۱۳۰ کیلومتری شمال شرق تبریز، ضمن زدودن ذهنیت منفی ۲۵ ساله مربوط به بلاتکلیف ماندن آن، پس از تکمیل فازهای مختلف، سبب جلوگیری از خروج سالیانه یک میلیارد دلار ارز برای تامین آلومینای مورد نیاز کشور می‌شود.

نکته مهم در ارتباط با آغاز عملیات اجرایی طرح تولید آلومینا از نفلین سینیت سراب، این است که همه زیرساخت‌های مورد نیاز برای فعال کردن این طرح ملی فراهم بوده و تاکنون افزون بر ۳۰ میلیارد تومان، با لحاظ دلار یک هزار و ۲۰۰ تومانی تا سه هزار و ۵۰۰ تومانی، برای بسترسازی آن هزینه شده است. در واقع اجرایی شدن طرح تولید آلومینا از معدن نفلین سینیت در شهرستان سراب از جمله مطالبات جدی آذربایجان شرقی است که سال‌ها به دلایلی، به مرحله استخراج و راه‌اندازی کارخانه منجر نشده بود و خرداد ماه امسال با امضای قرارداد احداث واحد ۷۰ هزار تنی آن با ظرفیت افزایش به ۲۰۰ هزار تن در سال، آخرین گام برای اجرایی شدن این طرح بر زمین مانده حوزه معدن کشور برداشته شده است.

یکی از مزیت‌های امضای قرارداد احداث واحد ۷۰ هزار تنی تولید آلومینا در معدن نفلین سینیت سراب، ملاحظه مطالعات، تحقیقات گذشته و کار کارشناسی بوده و تغییر نرخ ارز به عنوان یکی از موانع اجرای آن در سال‌های گذشته نیز در این قرارداد  لحاظ شده است. علاوه بر این توافق‌نامه ساخت کارخانه تولید آلومینا از نفلین سینیت سراب، شامل «ساخت کارخانه پودر آلومینا و همچنین تولید ماده معدنی بوهمایت و نمک‌های صنعتی» است.

ظرفیت شناسایی شده معدن نفلین سینیت سراب حدود پنج میلیارد تن است و گفته می‌شود تحریم‌های اعمال شده از طرف قدرت‌های جهانی و نیز ضعف مدیریتی، ۲ عامل اصلی تاخیر طولانی مدت در اجرای پروژه تولید آلومینا از این معدن طی ۲۵ سال اخیر بوده است. حال مردم و مسئولان آذربایجان شرقی انتظار دارند که کارگزاران دولت سیزدهم با عملگرایی در حوزه کار جهادی به عنوان یکی از تاکیدات رییس جمهوری، به آرزوی ۲۵ ساله برای تولید آلومینا از نفلین سینیت در شهرستان سراب جامه عمل بپوشانند.

بدیهی است که تلاش برای گذاشتن نقطه پایان بر طرح تولید آلومینا از معدن نفلین سینیت سراب، نیازمند پویایی، تحرک و رایزنی مسئولان ارشد آذربایجان شرقی و نمایندگان مردم این خطه در مجلس شورای اسلامی است تا انگاره نقش بسته بر ذهنیت افکار عمومی استان مبنی بر کارشکنی در مسیر اجرای این طرح حیاتی بخش معدن در ۲۵ سال اخیر اصلاح شود.

وعده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا برای تکمیل سریع پروژه نفلین سینیت سراب

حسین هوش‌السادات فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) با اشاره به اهمیت معدن نفلین سینیت سراب و ضرورت افزایش تولید آلومینیا در کشور به عنوان یک ماده راهبردی اعلام کرد که با استفاده از تمام ظرفیت‌ها پروژه ۷۰ هزار تنی تولید پودر آلومینیوم از ماده معدنی نفلین سینیت سراب را زودتر از موعد مقرر تکمیل و تحویل خواهیم داد. این پروژه طبق قرارداد ۴۸ ماهه باید تکمیل و تحویل داده شود و با تمام تلاش خود سعی می‌کنیم که در زمان پروژه صرفه‌جویی لازم صورت گیرد تا سربلند بیرون آییم.

وی از اعتمادی که به قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) در اجرای این پروژه شده است، تقدیر و تشکر کرد و افزود: این پروژه نیز مانند دیگر طرح‌های قرارگاه در جهت خودکفایی، قطع وابستگی و تامین نیاز داخل است که امیدواریم در اسرع وقت تکمیل شود.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) با بیان اینکه در این پروژه از تکنولوژی روز دنیا استفاده می‌کنیم، گفت: تجهیزات اصلی پروژه شناسایی شده است و با تمام توان از ظرفیت‌های بومی منطقه حداکثر استفاده را در اجرای پروژه خواهیم کرد. ظرفیت فاز اول این واحد ۷۰ هزار تن پودر آلومینا از نفلین سینیت است که قابلیت ارتقاء تا ۲۰۰ هزار تن در سال را نیز دارا است.

افزایش تولید آلومینا، مساوی با کاهش ارزبری برای صنعت آلومینیوم است 

وجیه‌الله جعفری معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس هیات عامل ایمیدرو نیز تأکید کرد: افزایش تولید آلومینا در کشور، کاهش ارزبری برای صنعت آلومینیوم به دنبال خواهد داشت. در حال حاضر کشور سالانه به ۱.۵ میلیون تن پودر آلومینا نیاز دارد که بخش عمده‌ای از آن به وسیله واردات برطرف می‌شود.

وی ادامه داد: طبق قرارداد با قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) در فاز نخست پروژه سالانه۷۰ هزار تن پودر آلومینا از ماده معدنی نفلین سینیت در شهرستان سراب تولید می‌شود که تاثیر قابل ملاحظه‌ای در خروج ارز از کشور می‌گذارد. تولید فعلی آلومینا در کشور سالانه به ۲۵۰ هزار تن می‌رسد، از این رو ضروری است که زمینه افزایش تولید این ماده فراهم شود. پیش‌بینی شده در صورت امکان، تولید آلومینا از نفلین در فازهای توسعه به ۲۰۰ هزار تن در سال افزایش یابد.

رییس هیات عامل ایمیدرو گفت: ارزش فاز نخست پروژه را ۱۳۷ میلیون یورو است که در مدت چهار سال اجرا و ساخته خواهد شد. لذا تولید آلومینا از نفلین علاوه بر کاهش وابستگی به واردات، با احتساب محصولات جانبی ارزش افزوده بالایی را ایجاد می‌کند.

اشتغال‌زایی ۸۰۰ نفری طرح تولید آلومینا از نفلین سینیت در سراب

علی جهانگیری معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی نیز از امضای قرارداد احداث واحد ۷۰ هزار تنی تولید پودر آلومینا از ماده معدنی نفلین‌سینیت میان ایمیدرو و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ع) در سراب به عنوان یک خبر خوش برای مردم استان یاد کرد و اذعان داشت: پروژه تولید آلومینا از نفلین‌سینیت، یکی از طرح‌های مهم استان است که در سال‌های اخیر از سوی مسئولان استان به صورت جدی پیگیری شده و در سایه این پیگیری‌ها، قرارداد احداث واحد تولید آلومینا امضا شد. طبق این قرارداد، در فاز نخست پروژه، سالانه ۷۰ هزار تن پودر آلومینا در شهرستان سراب تولید می‌شود که تاثیر قابل ملاحظه‌ای در خروج ارز از کشور می‌گذارد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ارزش فاز نخست این پروژه که در سطح ۵۰۰ هکتار اجرا می‌شود، ۱۳۷ میلیون یورو بوده و در مدت چهار سال احداث خواهد شد؛ همچنین با بهره‌ برداری از فاز نخست، برای ۸۰۰ نفر به‌ طور مستقیم و سه هزار و ۵۰۰ نفر به‌طور غیرمستقیم شغل ایجاد خواهد شد.

گفتنی است، به دنبال این موافقت‌‌نامه، پیگیری برای اجرای مفاد آن آغاز و سرانجام منجر به امضای قرارداد احداث واحد ۷۰ هزار تنی تولید پودر آلومینا بین ایمیدرو و قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص) شد.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.