یکشنبه, ۲۷ خرداد , ۱۴۰۳ Sunday, 16 June , 2024 ساعت ×
حمایت دولت لازمیه تحقق طرح‌های دانش‌بنیان فولادی
19 اسفند 1399 - 14:44
شناسه : 8755
شرکت‌های فولادی نیاز به بازنگری در برخی سیاست‌های تولید و فروش دارند. این صنعت توانسته در سخت‌ترین شرایط تحریمی و مالی کشور، علاوه بر بقا، به سوددهی مناسبی نیز دست یابد. با این حال، ظرفیت‌های ایران برای رشد و توسعه این صنعت بسیار بیشتر از بهره‌برداری‌های کنونی است.
ارسال توسط : منبع : ایرنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، باید در نظر داشته باشیم که استفاده از مزیت‌های رقابتی و افزایش بهره‌برداری از پتانسیل‌های موجود، مستلزم اصلاح برخی روش‌ها در سطح کلان است. همچنین دولت باید در سیاست‌های راهبردی، فضای بیشتری را به این صنعت اختصاص دهد؛ در واقع  صنعت فولاد و به طور کلی صنایع فلزی در ایران، نیازمند تامین زیرساخت‌های نوین و بهبود فرآیندها و تولید است. در این زمینه باید در نظر داشت که دشمنان متخاصم کشور، از هیچ تلاشی برای توقف توسعه صنعتی ایران دریغ نمی‌کنند. توسعه صنعت فولاد نیاز به ریسک‌پذیری اقتصاد دارد و شرکت‌هایی مانند ایمیدرو در این زمینه، می‌توانند با حمایت‌های بیشتر از صنعت فولاد، زمینه‌ساز رشد بیشتر این بخش باشند.

امروز باید برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های دانش‌بنیان، از ظرفیت دولت استفاده شود. در واقع، دولت می‌تواند با حمایت از پژوهشگران، زمینه‌ساز تامین زیرساخت‌های مورد نیاز این صنعت باشد. استفاده از قطعات و محصولات تولید داخل، نیاز به ریسک‌پذیری و سرمایه‌گذاری دارد؛ به همین خاطر، بخش خصوصی به دلیل اینکه ماهیت فعالیت خود را بر اساس سوددهی تعریف می‌کند، حاضر به مشارکت در چنین فعالیت‌های نیست. از سوی دیگر، با توجه به ظرفیت‌های داخلی، نباید از این حوزه غافل شد. بر این اساس، دولت می‌تواند با سرمایه‌گذاری بر فعالیت‌های دانش‌بنیان، تلاش کند محصولات و ایده‌های این حوزه را به سمت تولید رقابتی و توجیه‌پذیر هدایت کند.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.