سه شنبه, ۵ مهر , ۱۴۰۱ Tuesday, 27 September , 2022 ساعت ×
خطر زمین‌گیر شدن بخش معدن در کمین است
21 شهریور 1401 - 18:18
شناسه : 31698
نایب رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تهران گفت: بر اساس اهداف تعیین شده در سرمایه‌گذاری پایین‌دست، در صنعت مس و فولاد تا سال 1404 باید به تولید 750 میلیون تن ماده معدنی برسیم که برای تولید این میزان، نیازمند 25 هزار دستگاه ماشین‌آلات سنگین و معدنی در کشور هستیم.
ارسال توسط : منبع : خبرگزاری صدا و سیما
پ
پ

به گزارش اخبار فلزات، سجاد غرقی با بیان اینکه طبق آمار رسمی سامانه کاداستر، ۳۷ هزار دستگاه معدنی در سراسر کشور فعال است، بیان کرد: از این میزان، حدود ۱۸ هزار دستگاه عمر بالای ۲۰ تا ۳۰ سال، تعدادی عمر بالای ۱۰ سال و درصدی هم عمر زیر پنج سال دارد. یعنی طبق استاندارد‌های جهانی، تقریبا کل ناوگان ماشین‌آلات معدنی کشور فرسوده است.

وی افزود: با ۳۷ هزار دستگاه که بخش عمده‌ای عمر بالایی دارند، در سال ۴۵۰ میلیون تن ماده معدنی تولید و حدود دو میلیارد و ۵۰۰ هزار تن نیز خاک‌برداری می‌شود.

 نایب رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: بر اساس اهداف تعیین شده در سرمایه‌گذاری پایین‌دست، در صنعت مس و فولاد تا سال ۱۴۰۴ باید به تولید ۷۵۰ میلیون تن ماده معدنی برسیم که برای تولید این میزان، نیازمند ماشین‌آلات جدید و نوسازی ماشین‌آلات معدنی هستیم.

سه تقاضای مشخص در بازار ماشین‌آلات معدنی

غرقی با اشاره به سه تقاضای مشخص در بازار ماشین‌آلات معدنی، عنوان کرد: نخستین تقاضا، تامین ماشین‌آلات معدنی است که باید به صورت نو یا دست دوم جبران شود. تقاضای دوم، بازار قطعات و لوازم یدکی است که هیچ نمایندگی رسمی در کشور وجود ندارد و خلاء بزرگ در این بازار است و سومین تقاضا درباره سرویس و نگهداری ماشین‌آلات معدنی است.

به گفته وی، از لحاظ کسری ماشین‌آلات معدنی، حدود ۲۵ هزار دستگاه در بازار کمبود داریم که باید تزریق شود و برای ماشین‌آلات موجود و وارداتی هم نیاز به قطعات و لوازم یدکی داریم؛ ضمن اینکه در بازار سرویس‌دهی هم با مشکلات زیادی مواجه هستیم.

 نایب رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تهران اظهار کرد: ظرفیت داخل برای بخش تامین و ساخت قطعات کمتر از یک درصد و در زمینه سرویس و نگهداری نیز مراکز استاندارد برای ماشین‌آلات معدنی بسیار کم است.

وی در پایان با اشاره به میزان تولید ماشین‌آلات معدنی در کشور، یادآور شد: تعداد دستگاه‌های تولید داخل به نسبت تقاضای واقعی بازار کمتر از یک درصد است که با توجه به ظرفیت کم تولید و تامین نشدن نیاز مصرف‌کننده، باید برای حمایت از آن‌ها تدابیری اندیشیده شود تا بخش معدن و صنایع پایین‌دست زمین‌گیر نشود.

انتهای پیام//

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.