پنج شنبه, ۶ بهمن , ۱۴۰۱ Thursday, 26 January , 2023 ساعت ×
خطوط ریلی راهی برای کاهش آلایندگی کلان‌شهرها
11 دی 1400 - 11:20
شناسه : 22460
معاون برنامه‌ریزی و توسعه ذوب‌آهن اصفهان با اشاره به اجرای پروژه‌های متعدد زیست‌محیطی در این شرکت و همچنین پروژه‌های در دست اجرا، گفت: این شرکت نه تنها با نظارت سازمان محیط‌زیست در مسیر صنعت سبز قرار دارد. بلکه با تولید ریل، امکان توسعه حمل و نقل ریلی و خطوط مترو را فراهم نموده تا بزرگ‌ترین عامل آلایندگی شهرها یعنی تردد خودروها را کاهش یابد.
ارسال توسط : منبع : روابط عمومی ذوب‌آهن
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، علیرضا رضوانیان معاون برنامه‌ریزی و توسعه ذوب‌آهن اصفهان، اظهار داشت: کسی نمی‌تواند ادعا کند که صنعت از جمله صنعت فولاد آلاینده نیست، اما کاهش آلایندگی راه‌های مختلفی دارد و در بسیاری از کشورهای دنیا کارخانه‌های فولادی که نزدیک مناطق مسکونی هستند، مشکلی ایجاد نکرده‌اند. در واقع صنایع فولادی باید برای کنترل آلایندگی، نهایت تلاش خود را بکنند، اما امکان توقف فعالیت این صنایع وجود ندارد؛ چراکه نمی‌توان به مردم گفت که خانه نسازند، از لوازم خانگی استفاده نکنند و… زیرا همه این‌ها نیازمند صنعت فولاد هستند.

وی افزود: در این بین، آلایندگی حاصل تردد خودروها و مناسب نبودن و کامل نبودن خدمات حمل و نقل شهری نسبت به صنایع فولادی بسیار بیشتر است، اما کم‌تر مورد توجه قرار می‌گیرد. برای افزایش خدمات حمل و نقل شهری، توسعه حمل و نقل ریلی اهمیت بسیاری دارد که طی سالیان گذشته به دلیل نبود ریل و مشکلات ناشی از تحریم، توسعه مناسب در این بخش را شاهد نبودیم، اما ذوب‌آهن اصفهان با تولید ریل، این مشکل را حل کرد و هم‌اکنون با تولید انواع ریل مورد نیاز کشور، توسعه خطوط ریلی را شاهد هستیم و سال گذشته در این خصوص رکورد توسعه این زیرساخت مهم در کشور با بهره‌گیری از ریل ملی، شکسته شد. اگر به اهمیت تولید ریل توسط ذوب‌آهن توجه نشود و یا به دلایل مختلف از جمله مقابله با آلایندگی بخواهیم مانع تولید این شرکت شویم، ریل تولید نخواهد شد و بی‌شک خطوط مترو توسعه نخواهد یافت و آلایندگی شهری نیز همچنان مسیر افزایش را در پیش می‌گیرد.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه ذوب‌آهن اصفهان در پایان خاطرنشان کرد: در واقع این مجتمع عظیم صنعتی علاوه بر فعالیت‌های زیست‌محیطی که برای کاهش آلایندگی‌های خود انجام داده و در این زمینه بیش از چهار هزار میلیارد ریال هزینه کرده و برای نگهداری فضای سبز ۱۶ هزار و ۵۰۰ هکتاری که ۸۰ برابر استاندارد جهانی برای صنایع است، سالانه ۱۴ میلیارد تومان هزینه می‌کند، جهت کاهش آلایندگی ناشی از تردد خودروها هم، تولید ریل را با سختی فراوان و در شرایط تحریم رقم زد که اهمیت بسیاری برای محیط‌زیست دارد.

شایان ذکر است که ذوب‌آهن اصفهان سال گذشته با تولید ۵۵ هزار تن ریل، شرایط اجرای پروژه‌های توسعه حمل و نقل ریلی در هفت محور کشور را فراهم کرد و با تحویل ریل به مترو اصفهان و تهران، کمک بسیاری به توسعه خدمات حمل و نقل شهری نمود. با توجه به اثرات زیست محیطی توسعه حمل و نقل ریلی و همچنین توسعه مترو در کلان شهرها، می‌توان گفت، فرایند تولید در ذوب‌آهن اصفهان، هم‌اکنون در خدمت حفط محیط‌زیست است.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.