دوشنبه, ۲۷ فروردین , ۱۴۰۳ Monday, 15 April , 2024 ساعت ×
خط‌مشی «فخوز»
23 تیر 1401 - 10:08
شناسه : 30298
در مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت فولاد خوزستان، با حضور ۷۲.۲۹ درصدی سهامداران، نزدیک به ۱۲ هزار میلیارد تومان سود و هفت هزار میلیارد تومان به افزایش سرمایه از محل سود انباشته اختصاص یافت و از سود باقی‌مانده به ازای هر سهم ۳۳ تومان تقسیم شد.
ارسال توسط : منبع : روابط‌عمومی فولاد خوزستان
پ
پ

به گزارش اخبار فلزات، مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت فولاد خوزستان روز چهارشنبه ۲۲ تیر ماه ۱۴۰۱، با حضور ۷۲.۲۹ درصدی سهامداران، اعضای هییت‌مدیره و جمعی از مسئولان این شرکت در سالن اجتماعات مجتمع فرهنگی فجر اهواز برگزار شد.

امین ابراهیمی مدیرعامل فولاد خوزستان، از ظرفیت ۴۰ میلیون تنی تولید فولاد کشور گفت و اظهار داشت: تا پیش از انقلاب ظرفيت تولید فولاد کشور یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن بود، اما هم‌اکنون این رقم به ۴۰ میلیون تن رسید. میزان فولاد تولید شده در سال میلادی ۲۰۲۱ کشور با توجه به محدودیت‌های انرژی، ۲۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تن بود. فولاد خوزستان با سهم ۱۰ ‌درصدی تولید، دومین تولیدکننده‌ فولاد میانی کشور است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود از اهداف و چشم‌انداز صنعت فولاد کشور در افق ۱۴۰۴ گفت و افزود: توسعه و ظرفیت‌سازی جهت تولید ۵۵ میلیون تن فولاد میانی، افزایش سهم فولاد در تولید ناخالص داخلی، عرضه ۳۶ میلیون تن محصولات فولادی معادل سرانه ۴۰۰ کیلوگرم و صادرات ۱۹ میلیون تن محصولات نوردی، توسعه زیرساخت‌های لازم جهت تحقق توسعه متوازن و پایدار و تخصیص سالانه ۱۰ ميليارد یورو از صادرات محصولات فولادی، پنج اولویت اهداف و چشم‌انداز صنعت فولاد کشور در افق ۱۴۰۴ به شمار می‌آیند.

ابراهیمی اجرای طرح‌های توسعه فولاد در جنوب کشور به سبب دسترسی به آب‌های آزاد را اولویت صنعت فولاد دانست و گفت: حرکت توسعه فولاد از کویر‌محور به دریا‌محور، تسهیل در صادرات به سبب دسترسی به آب‌های آزاد و دسترسی به انرژی،‌ می‌تواند آینده سرمایه‌گذاری صنعت فولاد را ترسیم کند‌. در این بین، فراهم کردن زیرساخت‌های کافی (حمل‌ونقل ریلی، جاده‌ای و بندر)، عدم توازن زنجیره صنعت و چالش تامین مواد اولیه به ویژه سنگ‌آهن، مشکلات دسترسی به منابع انرژی مانند برق، گاز طبيعی و آب، وضع عوارض بر صادرات و حذف مشوق‌های صادراتی از قبیل حذف معافیت مالیاتی عواید صادرات، چالش‌هایی هستند که زنجیره تولید فولاد را تهدید می‌کنند.

مدیرعامل فولاد خوزستان در ارتباط با خسارت ۱۶ هزار میلیارد تومانی محدودیت‌های برق شرکت، بیان کرد: سال گذشته ۶۳۷ هزار تن تولید شمش فولادی برنامه‌ریزی شده، به واسطه‌ محدودیت‌های برق از دست رفت. در مجموع تولید ۱۲ میلیون تن فولاد معادل ۶ میلیارد دلار به دلیل محدودیت‌های انرژی طی سال گذشته را از دست دادیم. یکی دیگر از چالش‌هایی که صنعت فولاد با آن دست‌وپنجه نرم می‌کند، عدم توازن تولید سنگ‌آهن است. اگر ذخایر معدنی کشور توسعه پیدا نکنند و به سمت اکتشاف و تملک معادن خارج کشور نرویم، با در نظر گرفتن افق ۱۴۰۴ صنعت فولاد، ذخایر سنگ‌آهن تا سال ۱۴۱۷ کافی است.

وی نیروی انسانی متخصص، خلاق، تلاشگر و صاحب دانش صنعت فولاد را یکی از شاخص‌های توانمندی فولاد خوزستان دانست و ادامه داد: دسترسی مناسب به منابع انرژی و آب لازم جهت تداوم تولید و اجرای طرح‌های توسعه، دسترسی به آب‌های بین‌المللی و برخورداری از اسکله اختصاصی جهت واردات و صادرات، تولید هم‌زمان محصولات تخت و طویل (بلوم، بیلت و اسلب) و بازارهای استثنایی جهت اجرای طرح‌های استراتژیک و مجاورت با مشتريان کلیدی، تجربه‌های ارزنده، بومی‌سازی فناوری و استقرار نظام‌های مدیریتی و همچنین برخورداری از مزیت‌ها و توان شرکت‌های تابعه فولاد خوزستان، از دیگر نقاط قوت شرکت فولاد خوزستان به شمار می‌آیند.

ابراهیمی اشاره‌ای هم به افزایش سرمایه ۱۴۰ هزار میلیارد ریالی دو مرحله‌ای از محل سود انباشته داشت و افزود: در مجمع فوق‌العاده آبان ماه سال گذشته، مصوب شد سرمایه شرکت از پنج هزار به ۱۲ هزار میلیارد تومان افزایش و در مرحله دوم که‌ در مجمع روز چهارشنبه ۲۲ تیر ماه تصویب شد، سرمایه شرکت از ۱۲ هزار به ۱۹ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کند. افزایش سرمایه از محل سود انباشته، ارزان‌ترین نوع است.

مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان از صادرات دو میلیون تنی محصولات فولاد خوزستان در سال ۱۴۰۰ گفت و ادامه داد: این میزان بالاترین مقدار صادرات شرکت تا به امروز است که معادل یک میلیارد و ۴۰۰ هزار دلار برای کشور ارزآوری به همراه داشته است. از باقی‌مانده سه میلیون و ۳۲۹ هزار تن فولاد در سال ۱۴۰۰، بیش از ۷۵ درصد به شرکت‌های نوردی داخل استان اختصاص یافت. بخشنامه‌های محدود‌کننده‌ وزارت صنعت، معدن و تجارت و سخت‌تر شدن فرایند انتقال پول عمده‌ترین چالش‌های بخش صادرات قلمداد شدند.

وی از رشد چشمگیر درآمد فولاد خوزستان طی پنج سال گذشته گفت و اظهار کرد: روند فروش در چهار سال گذشته (سال ۹۷)، از ۱۱ هزار و ۳۳۰ هزار میلیارد ریال به ۵۰۲ هزار میلیارد ریال افزایش پیدا کرد. از این میزان سهم صادرات از یک میلیارد و ۲۹ میلیون دلار به یک میلیارد و سیصد میلیون دلار رسید و سهم فروش داخلی از ۴۵ هزار ميليارد ريال به ۱۹۳ هزار میلیارد ریال افزایش یافت.

ابراهیمی از رشد ۱۲ درصدی سود خالص فولاد خوزستان در سال ۱۴۰۰ خبر داد و افزود: طی سال منتهی به ۲۹ اسفند ماه ۱۴۰۰، سود خالص شرکت فولاد خوزستان به ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان رسید. سود خالص تلفیقی نیز در همین مدت با رشد ۲۰ درصدی، ۱۵ هزار میلیارد تومان شده است. حاشیه سود خالص اصلی به ۲۵ درصد رسیده و حاشیه سود خالص تلفیقی ۲۹ درصد است. سهم فولاد خوزستان از درآمدهای ارزی محصولات معدنی و صنایع معدنی ۱۰٫۶ درصد بود.

وی به تولید سه میلیون و ۳۳۰ هزار تن شمش فولادی طی سال ۱۴۰۰ علی‌رغم محدودیت‌های انرژی اشاره کرد و در ادامه گفت: تولید پنج میلیون و ۶۳۲ هزار تن گندله سنگ‌آهن، تولید سه میلیون و ۳۹۰ هزار تن آهن‌اسفنجی، فروش سه میلیون و ۳۷۱ هزار تن محصول اصلی در بازارهای داخلی و خارجی و ثبت رکورد دو میلیون و ۵۱ هزار تن صادرات محصولات فولادی برای اولین بار در کشور، بهینه‌سازی سبد محصولات با هدف حداکثر‌سازی سود متناسب با نیاز بازار، اجرای پروژه‌های توسعه‌ای نظیر احداث کارخانه مگامدول آهن‌اسفنجی (زمزم ۳) با سرمایه‌گذاری ۳۷ هزار و ۱۵۹ میلیارد ریال، احداث نیروگاه ۵۲۰ مگاواتی برق با سرمایه‌گذاری ۷۸ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال، احداث کارخانه اکسیژن ۴ با سرمایه‌گذاری ۹ هزار و ۴۵۰ میلیارد ریال، احداث پکیج متالورژی ثانویه و ماشین ریخته‌گری اسلب عریض با سرمایه‌گذاری ۳۴ هزار و ۷۱۶ میلیارد ریال، احداث کوره شماره ۷ فولادسازی شرکت فولاد خوزستان با سرمایه‌گذاری ۶۸ میلیون یورو، نوسازی کوره‌های فولادسازی با سرمایه‌گذاری ۳۶۲ میلیون یورو، اجرای پروژه‌های بهینه‌سازی و زیست‌محیطی، ارتقا رکورد تولید گندله‌سازی ۲ با تولید ۱۲ هزار و ۸۸۰ تن، ارتقا رکورد تولید آهن‌اسفنجی مدول ۲ پس از چهار سال، ارتقا تولید روزانه شمش فولادی با تولید ۱۳ هزار و ۵۸۹ تن، دست‌یابی به رکورد تولید آهن‌اسفنجی در واحد احیا ۲ با تولید هفت هزار و ۵۶ تن، بومی‌سازی اسلاید‌گیت پاتیل از نوع CS80 برای اولین بار در کشور، ساخت اولین دستگاه گرانول‌پاش خودکار در کشور، دست‌یابی به رکورد تولید ماهیانه شمش فولادی طی آبان ماه ۱۴۰۰ به میزان ۳۴۲ هزار و ۸۲۴ تن پس از سه سال، ارتقا تولید روزانه واحد زمزم ۱ و ۲ با تولید ۶ هزار و ۲۶۵ تن پس از دو سال، افزایش عمر نسوز کوره‌های فولاد خوزستان با ۸۲۶ ذوب، ثبت رکورد تولید سالانه ۸۰۷ هزار و ۳۳ تن در شرکت صنعت فولاد شادگان برای اولین بیشتر از تولید اسمی کارخانه، ثبت رکورد تولید ماهانه ۷۴ هزار و ۶۲۰ تن و تولید روزانه دو هزار و ۷۰۱ تن آهن‌اسفنجی در شرکت صنعت فولاد شادگان، دست‌یابی به رکورد تولید کنسانتره آهن طی دو سال اخیر به میزان ۲۴۷ هزار و ۸۱۰ تن در شرکت صنعتی و معدنی توسعه فراگیر سناباد و بالاترین رکورد تولید گندله از زمان تاسیس کارخانه در شرکت صنعتی و معدنی توسعه فراگیر سناباد به میزان ۱۸۵ هزار و ۱۰ تن، حمایت از مناطق محروم و کم‌تر توسعه‌یافته، واکسیناسیون ۹۸ درصد از کارکنان و بازنشستگان و اختصاص بیش از ۱۲ هزار میلیارد ریال بودجه برای اجرای طرح‌های زیست‌محیطی، تنها بخشی از موفقیت‌های سال گذشته فولاد خوزستان بود.

در پایان مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت فولاد خوزستان، با حضور ۷۲.۲۹ درصدی سهامداران، نزدیک به ۱۲ هزار میلیارد تومان سود و هفت هزار میلیارد تومان به افزایش سرمایه از محل سود انباشته اختصاص یافت و از سود باقی‌مانده به ازای هر سهم ۳۳ تومان تقسیم شد.

همچنین در پایان مجمع گزارش فعالیت هییت‌مدیره و صورت‌های مالی تلفیقی گروه و شرکت اصلی منتهی به ۲۹ اسفند ماه ۱۴۰۰، مشتمل بر صورت وضعيت مالی، صورت سود و زیان، صورت سود و زیان جامع، صورت تغييرات در حقوق مالكانه و صورت جریان‌های نقدی برای سال مالی منتهی به تاریخ مذکور به تصویب رسید. موسسه حسابرسی، حسابداری و مشاوره مدیریت وانیا نیک تدبیر، به شناسه ملی ۱۰۳۲۰۷۲۱۸۶۲ به عنوان حسابرس مستقل و بازرس قانونی اصلی و موسسه حسابرسی و خدمات مدیریت رهیافت و همکاران به شناسه ملی ۱۰۳۸۰۰۷۶۴۶۰ به عنوان بازرس علی‌البدل شرکت برای سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ماه ۱۴۰۱ انتخاب و اختيار تعيين حق‌الزحمه به هيیت‌مديره تفويض شد.

بازرسان اعم از اصلی و علی‌البدل به این وسیله تعهد و اقرار می‌کنند که دارای سو پیشینه کیفری نبوده و ممنوعیت‌های مندرج در اصل ۱۴۱ قانون اساسی و مواد ۱۱۱و ۱۴۷ لایحه اصلاحی قانون تجارت مشمول هیچ یک از بازرسان نیست. روزنامه‌های دنیای اقتصاد، صنعت، معدن و تجارت و اقتصاد ملی به عنوان روزنامه‌های کثیرالانتشار شرکت برای سال ۱۴۰۱ انتخاب شدند، معاملات مشمول ماده ۱۲۹ لایحه اصلاحی قانون تجارت به شرح یادداشت ۴۰ صورت‌های مالی مورد تنفیذ مجمع عمومی قرار گرفت و مجمع عمومی از محل سود خالص سال جاری شرکت اصلی به مبلغ ۱۲۵ میلیون و ۴۱۱ هزار و ۸۶۱ ریال مقرر کرد، مبلغ ۳۹ میلیون و ۴۰۲ هزار ریال (به ازای هر سهم ۳۳۰ ریال)، ظرف مهلت مقرر طبق مفاد مواد ۲۳۹ و ۲۴۰ لایحه اصلاحی قانون تجارت مصوب ۱۳۴۷ به سهامداران پرداخت شود. علاوه‌براین، مبلغ ۶ هزار میلیون ریال (ناخالص) به عنوان پاداش هییت‌مدیره در وجه اشخاص حقوقی عضو هییت‌مدیره پرداخت شود.

پس از پایان مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت فولاد خوزستان، مجمع فوق‌العاده با دستور جلسه اصلاح ماده ۱۹ اساسنامه سرمایه برگزار شد. با توجه به توضیحات ارائه شده، مفاد ماده ۱۹ اساسنامه ابلاغی سازمان بورس و اوراق بهادار مقرر شد در مجامع عمومی، سهامداران حقیقی می‌توانند به صورت شخصی یا از طریق وکیل با ارائه وکالت‌نامه رسمی و یا قائم‌مقام قانونی شخص حقیقی صاحب سهم و در خصوص سهامداران حقوقی نیز نماینده یا نمایندگان شخص حقوقی صاحب سهم به شرط ارائه مدرک وکالت (عادی یا رسمی) یا نمایندگی با امضای صاحبان امضای مجاز شخص حقوقی، حضور به هم رسانند. هر سهامدار، برای هر یک سهم فقط یک حق رای خواهد داشت.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.