یکشنبه, ۳۰ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Sunday, 19 May , 2024 ساعت ×
خواسته سازمان بورس از دولت سیزدهم چیست؟
24 مرداد 1400 - 8:57
شناسه : 16138
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار: رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: اگر دولت جدید از رویکرد دستوری به اقتصاد و قیمت‌گذاری کالاهای تولیدی اجتناب کند، علاوه بر رفع موانع تولید، شرکت‌های زیان دِه در مدار سوددهی قرار گرفته و بازار سرمایه نیز جانی دوباره می‌گیرد.
ارسال توسط : منبع : بورس پرس
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، محمدعلی دهقان دهنوی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص انتظار اولویت‌دار سازمان بورس و فعالان بازار سرمایه از دولت جدید، اظهار داشت: در بحث حمایت دولت از بازار سرمایه موارد متفاوتی وجود دارد اما انتظار اولویت‌دار را می‌توان به اجتناب از قیمت‌گذاری دستوری کالاها نسبت داد. اقدامی که اگر از سوی دولت سیزدهم با جدیت دنبال شود نه تنها بازار سرمایه، بلکه کلیت اقتصاد و مردم نیز به وضوح از ثمرات آن بهره‌مند خواهند شد.

وی افزود: همواره توقع فعالان اقتصادی، تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران از دولت‌ها، تمرکز بر وظیفه سیاست‌گذاری و تنظیم‌گری بوده است تا یک نقشه‌راه روشن برای همه فعالان حوزه اقتصاد و صنعت نمایان شود، اما به هر حال ایجاد التهاب‌های گاه و بیگاه باعث شده تا دولت‌ها به طور مستقیم وارد بازارها شوند و رویکرد نادرست قیمت‌گذاری کالاها را در پیش بگیرند که مجموعه بازار سرمایه به تغییر این رویه در دولت سیزدهم بسیار امیدوار است.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه دولت باید اجازه دهد قیمت‌ها در بازار براساس ساز و کار عرضه و تقاضا کشف شود، گفت: اگر قیمت‌گذاری دستوری کنار گذاشته شود، بسیاری از شرکت‌های حاضر در بورس متحول خواهند شد که منافع این تحول نیز به تولید و مردم می‌رسد. لذا اگر اکنون شرکتی به دلیل قیمت‌گذاری دستوری در سنوات گذشته زیان‌دِه است، اثر فوری رفع قیمت‌گذاری، احیای فعالیت و سوددهی آن شرکت در زمانی کوتاه رخ می‌دهد که به دنبال این اتفاق کلیت بازار سهام مثبت شده و فعالیت‌های تولیدی نیز رونق می‌گیرد.

دهقان دهنوی بیان کرد: وقتی صنعتی با قیمت‌گذاری دستوری زیان‌دِه می‌شود به این معنا است که سرمایه‌گذاری در آن صنعت توجیه اقتصادی ندارد و زمانی که سرمایه‌گذاری نباشد، برای کل اقتصاد ضرر و زیان به همراه خواهد داشت. نمونه بارز این موضوع صنعت برق است که قیمت‌گذاری دستوری در این حوزه یکی از عواملی کلیدی در کاهش سرمایه‌گذاری در این صنعت بوده و امروز تمامی صنایع را با مشکل قطع برق مواجه کرده است.

وی ادامه داد: اگر با کنار گذاشتن رویکرد دستوری به قیمت‌ها موجبات سرمایه‌گذاری در صنعت برق و چندین صنعت دیگر فراهم می‌شد، اکنون دیگر با چنین اتفاقاتی در صنعت مواجه نبودیم. لذا قیمت‌گذاری دستوری به دلیل آثار منفی و زیان بار به عنوان یک سم مهلک در اقتصاد تلقی می‌شود. در این راستا خواسته ما از سیاست‌گذاران جدید اقتصادی، کنار رفتن سایه قیمت‌گذاری از سر کشور است.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در پایان خاطرنشان کرد: بورس‌های کالا و انرژی به عنوان دو رکن بازار سرمایه آماده میزبانی از کالاهای شرکت‌های بورسی هستند که با تحقق کامل این اتفاق یک زنجیره شفاف حداکثری از بخش تولید تا مصرف کالاها ایجاد خواهد شد و این رویه به سیاست‌گذاران نیز در اتخاذ بهترین تصمیم‌ها در جهت تنظیم صحیح عرضه و تقاضای بازار کمک می‌کند.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.