شنبه, ۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Saturday, 20 April , 2024 ساعت ×
خوش‌بینی سرمایه‌گذاران طلا برای بازار این فلز گرانبها در ۲۰۲۱
13 دی 1399 - 7:53
شناسه : 4559
اگرچه بازار طلا برای شکستن سطح ۱۹۰۰ دلار در آخرین روز معاملات سال ۲۰۲۰ نتوانست نیروی کافی به دست آورد اما روند صعودی این فلز ارزشمند هنوز به پایان نرسیده و سرمایه گذاران خرد در آستانه سال جدید خوش بینی فوق العاده ای به چشم انداز طلا دارند.
ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات به نقل از ایسنا، در هفته ای که گذشت حدود ۲۰۰۰ نفر در نظرسنجی ویژه کیتکونیوز در خصوص پیش بینی قیمت طلا تا پایان سال ۲۰۲۱ شرکت کردند. از ۱۹۴۴ رای داده شده، ۱۶۴۶ نفر معادل ۸۴ درصد پیش بینی کردند اونس طلا تا پایان سال ۲۰۲۱ به بیش از ۲۰۰۰ دلار صعود خواهد کرد.
میانگین قیمتی که شرکت کنندگان در این نظرسنجی پیش بینی کردند، صعود اونس طلا به بیش از ۲۳۰۰ دلار بود. بزرگترین گروه رای دهندگان شامل ۲۶۶ نفر معادل ۱۴ درصد پیش بینی کردند قیمت طلا بین ۲۵۰۰ تا ۲۶۰۰ دلار معامله خواهد شد. تعداد ۱۵۲ نفر معادل هشت درصد قیمت اونس طلا را ۳۰۰۰ دلار و ۲۱۲ نفر معادل ۱۱ درصد بین ۱۹۰۰ تا ۲۱۰۰ دلار پیش بینی کردند.
اگرچه قیمت طلا در مقایسه با رکورد بالایی که در اوت به ثبت رساند، هشت درصد عقب نشینی کرد اما نظرات منفی چندانی در بازار فلزات ارزشمند وجود ندارد. تنها ۲۹۸ نفر معادل ۱۵ درصد پیش بینی کردند قیمت اونس طلا تا پایان سال ۲۰۲۱ پایین ۲۰۰۰ دلار خواهد بود.
تنها ۶۸ نفر معادل سه درصد بیشترین بدبینی را نشان داده و پیش بینی کردند قیمت اونس طلا در سال ۲۰۲۱ به پایین ۱۵۰۰ دلار سقوط می کند.
این چشم انداز در میان سرمایه گذاران خرد تقریبا با پیش بینی تحلیلگران از دورنمای بازار در سال ۲۰۲۱ همخوانی داشت. اکثر بانک های بزرگ انتظار دارند میانگین قیمت اونس طلا بالای ۲۰۰۹ دلار باشد در حالی که برخی دیگر پیش بینی می کنند طلا تا ۲۳۰۰ دلار اوج خواهد گرفت.
برخی از بانک هایی که صعود اونس طلا به ۲۳۰۰ دلار در سال ۲۰۲۱ را پیش بینی کردند شامل گلدمن ساکس، کومرس بانک و CIBC هستند.
تحلیلگران به دورنمای بازار طلا خوش بین هستند زیرا بانک های مرکزی سیاست پولی فوق تسهیلی خود را پس از سال ۲۰۲۱ همچنان ادامه می دهند و رشد فشارهای تورمی به دلیل احیای اقتصادی در نیمه دوم سال هم نرخ های بهره واقعی را در محدوده اندک تا منفی نگه خواهد داشت.
بانک آمریکا بزرگترین خوش بینی را در میان موسسات مالی داشته است. این بانک در آوریل که بانک های مرکزی و دولت های سراسر جهان سیاست های پولی را تسهیل کرده و به شکل بی سابقه ای نقدینگی را به بازارهای مالی سرازیر کردند، پیش بینی کرد قیمت اونس طلا تا پایان سال ۲۰۲۱ به ۳۰۰۰ دلار می رسد.
از آن زمان این بانک از پیش بینی آوریل خود تا حدودی عقب نشینی کرده اما تحلیلگران کالای بانک آمریکا به این فلز ارزشمند تقریبا خوش بین مانده و انتظار دارند میانگین قیمت هر اونس آن در سال ۲۰۲۱ حدود ۲۰۶۳ دلار باشد.
بر اساس گزارش کیتکونیوز، تحلیلگران بانک آمریکا در گزارش دورنمای ۲۰۲۱ خود نوشتند: گشایش اقتصاد جهانی، طلا را با چالش های بیشتری روبرو کرده و صعود آن به ۳۰۰۰ دلار را دشوار ساخته است اما ادامه اقدامات محرک مالی و پولی، قیمت هر اونس این فلز ارزشمند را تا بالای ۲۰۰۰ دلار می رساند.
بهای هر اونس طلا در معاملات روز پنج شنبه که آخرین روز معاملات سال ۲۰۲۰ بود، با ۰.۱ درصد افزایش، در ۱۸۹۵ دلار و ۱۰ سنت بسته شد. قیمت طلا در سال ۲۰۲۰ که بانک های مرکزی و دولت های جهان برای مقابله با پیامدهای شیوع ویروس کرونا به اجرای گسترده تدابیر محرک مالی و پولی متوسل شدند، ۲۵ درصد رشد کرد.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.