پنج شنبه, ۲۸ تیر , ۱۴۰۳ Thursday, 18 July , 2024 ساعت ×
تاییدیه فنی تجهیزات و قطعات، صادر می‌شود
23 فروردین 1400 - 16:14
شناسه : 10298
مشاور رییس هیات عامل ایمیدرو در امور بومی‌سازی خبر داد؛ مشاور رییس هیات عامل ایمیدرو در امور بومی‌سازی گفت: تجهیزات و قطعات ثبت‌شده در سامانه بومی‌سازی زنجیره آهن و فولاد، تحت نظر کمیته تخصصی، «تاییدیه فنی» خواهند گرفت.
ارسال توسط : منبع : ایمیدرو
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، حسن یونسیان مشاور رییس هیات عامل ایمیدرو در امور بومیسازی، در جلسه ویدیوکنفرانسی با حضور شرکت‌های بزرگ زنجیره فولاد، اظهار داشت: هفته آینده کمیته تخصصی متشکل از نمایندگان همه شرکت‌های فولادی با هدف ارزیابی تامین‌کنندگان و تجهیزات و قطعات بومی‌سازی شده، تشکیل می‌شود.

وی افزود: سایت بومی‌سازی با تشکیل کمیته تخصصی پویاتر می‌شود و اطلاعات در اختیار همه قرار می‌گیرد. به طوری که پس از تکمیل نهایی آن، شرکت‌های زنجیره فولاد با اطمینان کامل می‌توانند نسبت به ثبت سفارش قطعات و تجهیزات مورد نیاز خود از این سامانه اقدام نمایند.

مشاور رییس هیات عامل ایمیدرو در امور بومی‌سازی، با بیان اینکه بومی‌سازی در صنعت فولاد به صورت متمرکز از سال گذشته و با توجه به کمبود ارز و تحریم‌ها شروع شد، گفت: سامانه بومی‌سازی زنجیره فولاد با همکاری انجمن تولیدکنندگان فولاد و ایمیدرو، پشتیبانی شرکت‌ها، حمایت فولادمبارکه و توسط شرکت ایریسا راه‌اندازی شده است.

ثبت ۲۲ هزار قلم قطعه و تجهیزات

یونسیان بیان کرد: تاکنون ۲۲ هزار قلم تجهیز و قطعه در این سامانه به ثبت رسیده است اما اطلاعات فعلی سامانه مذکور در مرحله خام قرار دارد و در مراحل بعدی، با ایجاد هماهنگی بیشتر میان شرکت‌ها و سازندگان برای افزایش سرعت انتقال اطلاعات، سامانه کاراتر خواهد شد.

ثبت سفارش‌ها بر اساس محصول بومی‌سازی‌شده

مشاور رییس هیات عامل ایمیدرو در امور بومی‌سازی با بیان اینکه خوشبختانه در ریاست جمهوری و وزارت صنعت، معدن و تجارت، دیدگاه مثبتی نسبت به بخش فولاد وجود دارد، اذعان داشت: سیاستی وزارت صنعت، معدن و تجارت در این زمینه به نحوی است که در صورت برداشته شدن تحریم‌ها و عادی شدن واردات، برای حمایت از محصول داخلی، اولویت بر تامین نیازها از داخل کشور است.

وی ادامه داد: تا پنج ماه آینده، باید اطلاعات سازندگان کامل، شفاف و دقیق باشد تا پس از تایید فنی، قطعات و تجهیزات به صورت نهایی در سامانه ثبت شوند. این سامانه، یک مبنای نهادینه شده برای ثبت سفارش‌ها خواهد بود و در صورت تغییر دولت‌ها نیز این روند تداوم خواهد داشت.

یونسیان با اشاره به راه‌اندازی میز ساخت داخل فولاد و جشنواری بومی‌سازی در سال جاری، گفت: با توجه به انگیزه بالای شرکت‌ها، در تلاش هستیم طی خرداد ماه سال جاری، جشنواره بومی‌سازی و ایجاد میز ساخت داخل را با توجه به شرایط، برگزار کنیم تا تشویقی برای تامین‌کنندگان باشد.

وی یادآور شد: در میز ساخت داخل، سه میز برای حوزه‌های مواد مصرفی، قطعات و تجهیزات، تحقیق، توسعه و تکنولوژی ایجاد می‌شود.

سامانه بومی‌سازی فولادی؛ معیاری برای صنایع ایران

رسول خلیفه سلطانی دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در این جلسه با بیان اینکه روند تکمیل اطلاعات سامانه بومی‌سازی فولاد از پیشرفت مناسبی برخوردار است، گفت: مهم‌ترین هدف از ایجاد این سامانه، خودگردان شدن بومی‌سازی در زنجیره فولاد کشور است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: سامانه بومی‌سازی فولادی ایران در صورت موفقیت، یک معیاری (بنچ‌مارک) برای صنعت ایران خواهد بود. با توجه به گستردگی و اهمیت آن، بدون شک می‌تواند به عنوان یک ضرورت در صنایع دیگر عملیاتی شود.

بنابر این گزارش، در این جلسه ویدیوکنفرانسی نمایندگان شرکت‌های فولاد مبارکه اصفهان، ذوب‌آهن، فولاد خوزستان، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، مجتمع معدنی و صنعتی چادرملو، گهرزمین، فولاد خراسان، سرمایه‌گذاری پارسیان و فولاد آلیاژی ایران پیشنهادهایی برای بهبود عملکرد سامانه بومی‌سازی ارائه دادند.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.