سه شنبه, ۲۸ فروردین , ۱۴۰۳ Tuesday, 16 April , 2024 ساعت ×
دریافت تسهیلات صادراتی نیمی از متقاضیان
12 خرداد 1401 - 11:51
شناسه : 28657
بر اساس آمارهای منتشر شده، طی سال ۱۴۰۰، حدود ۴۶.۴ درصد متقاضیان موفق به دریافت بیش از چهار هزار و 362 میلیارد تومان از تسهیلات اعطا شده به واحدهای صادراتی شدند.
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، سال گذشته، بیش از چهار هزار و ۳۶۲ میلیارد تومان تسهیلات در قالب ۲۳۸ فقره به واحدهای صادراتی پرداخت شده است. البته طی این مدت، ۵۱۳ مورد ثبت نام برای دریافت این نوع تسهیلات انجام شده بود؛ به این معنی حدود ۴۶.۴ درصد متقاضیان طی این مدت، موفق به دریافت تسهیلات شدند.

بر اساس جزئیات اطلاعاتی که برای ۱۱ ماهه سال ۱۴۰۰ منتشر شدند، از بین استان‌ها تهران بیشترین تسهیلات واحدهای صادراتی را به خود اختصاص داده است. در مورد استان‌هایی که کمترین تسهیلات را دریافت کردند نیز باید گفت که ۶ استان شامل اردبیل، خراسان شمالی، ایلام، سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویراحمد و مازندران هیچ تسهیلاتی دریافت نکردند.

البته اطلاعات مربوط به تسهیلات به واحدهای صادراتی از آغاز اعطای آن یعنی خرداد ماه ١٣٩٩ تا پایان سال قبل هم منتشر شده که نشان می‌دهد، در این مدت بیش از پنج هزار و ۶۱۵ میلیارد تومان در قالب ۳۱۲ فقره پرداخت شد.

طی مدت یاد شده، ۷۹۳ فقره ثبت‌نام برای دریافت این تسهیلات انجام شده بود که ۴۴۹ مورد از آن‌ها، برای دریافت بیش از ۹ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان به بانک‌ها معرفی شدند، اما ۳۱۲ فقره تسهیلات به واحدهای صادراتی پرداخت شد؛ یعنی حدود ۳۹.۳ درصد متقاضیان، توانستند این تسهیلات را دریافت کنند.

آمارهای منتشر شده طی ۱۱ ماهه سال گذشته نیز نشان می‌دهد که از خرداد ماه سال ۱۳۹۹ تا پایان بهمن سال گذشته، تهران، اصفهان و آذربایجان شرقی بیشترین تسهیلات را دریافت کردند، اما به ۶ استان اردبیل، خراسان شمالی، ایلام، سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویراحمد و مازندران هیچ تسهیلاتی اختصاص نیافته است.

جزئیات نحوه پرداخت تسهیلات صادراتی

بر اساس گزارش معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت در راستای هدایت منابع برای تحقق اهداف صادراتی و همچنین تسهیل و تسریع در فرایند پرداخت تسهیلات سرمایه‌درگردش به واحدهای تولیدی-صادراتی، سامانه یک‌پارچه اعطای تسهیلات بسته موصوف از محل منابع صندوق توسعه ملی و تلفیق منابع بانک‌های عامل طرف قرارداد در سایت بهین‌یاب وزارت صنعت، معدن و تجارت به آدرس www.behinyab.ir راه‌اندازی شده است. این اقدام برای صادارت محصولات اولویت‌دار به کشورهای هدف انجام شده است.

درخواست متقاضیان پس از ثبت در سامانه مذکور، به صورت خودکار مورد پردازش قرار گرفته و پس از تایید به یکی از بانک‌های عامل (توسعه صادرات ایران، صنعت و معدن، توسعه تعاون، خاورمیانه، کارآفرین، تجارت، ملی ایران، رفاه کارگران، صادرات ایران، بانک مشترک ایران و ونزوئلا، کشاورزی و پارسیان)، جهت تصویب و پرداخت تسهیلات ارسال خواهد شد. منابع در نظر گرفته شده برای تسهیلات بسته موصوف، به صورت تلفیقی به نسبت ۵۰ درصد منابع صندوق توسعه ملی و ۵۰ درصد منابع بانک عامل بوده و نرخ سود تسهیلات به صورت میانگین نرخ سود تسهیلات صندوق توسعه ملی و نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار است.

گفتنی است اولویت‌های اعطای تسهیلات بر اساس اولویت‌های کالایی، اولویت‌های کشوری، واحدهای تولیدی-صادارتی، اشخاص حقوقی، صادرکنندگان کالا از طریق توسعه زنجیره ارزش برای صنایع منتخب و محصولات کشاورزی در نظر گرفته شده است.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.