دوشنبه, ۷ خرداد , ۱۴۰۳ Monday, 27 May , 2024 ساعت ×
در بازارهای جهانی چه خبر است؟
26 اسفند 1399 - 14:10
شناسه : 9185
هفته‌ای که گذشت بازارهای جهانی نوسان چندانی را شاهد نبودند. در این میان طلا با رشد ۱.۵درصدی همراه شد و سرمایه‌گذاران را به رشد بیشتر قیمت آن امیدوار کرده است.
ارسال توسط : منبع : پایگاه خبری بازار سرمایه ایران
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، قیمت طلا در معاملات روزهای پایانی هفته گذشته تا هزار دلار و ۶۸۰ سنت نیز افت کرد اما به سرعت بخش اعظمی از این افت قیمت را جبران کرد و در قیمت هزار دلار و ۷۲۶ سنت به کار خود پایان داد. همچنین بسته مالی آمریکا نیز در هفته گذشته تصویب شد که به دلیل اثرات تورمی عنوان شده می‌تواند مانعی در برابر افت قیمت طلا باشد. در این راستا گفته می‌شود تا زمانی که فدرال رزرو به افزایش انتظارات تورمی و افزایش نرخ بازدهی واکنش نشان ندهد، نزول قیمت طلا به زیر ۱۶۵۰ دور از انتظار است. در هفته پیشرو انتظار می‌رود قدرت خریداران ار قدرت فروشندگان پیشی بگیرد.

قیمت نفت در هفته‌ای که گذشت با اندکی افت ۰.۲ درصدی به ۶۹ دلار و ۲۲ سنت رسید. قیمت این مایه گرانبها در اولین روز معاملاتی هفته گذشته پس از حمله به زیرساخت‌های نفتی عربستان در روز یکشنبه، با گپ قیمتی باز شد اما پس از اعلام عربستان مبنی بر اینکه تاسیسات نفتی این کشور آسیب جدی ندیده است، این گپ قیمتی پر شد و قیمت نفت تا ۶۷ دلار نیز افت کرد. بازار نفت همچنان تحت حمایت اعضای اوپک پلاس قرار دارد و اعضای این گروه انتظار تقویت بیشتر تقاضا را دارند. در هفته گذشته، ذخایر نفت آمریکا حدود ۱۴ میلیون بشکه افزایش پیدا کرد و تعداد دکل‌های نفتی فعال این کشور تنها یک عدد کاهش داشت و به ۳٫۹ واحد رسید. سرب نیز هفته گذشته افت ۲.۲ درصدی را متحمل شد.

قیمت مس در هفته‌ای که گذشت ۱.۷۵ درصد افزایش داشته به ۹ هزار و ۱۲۹ دلار و ۵۰ سنت رسید. قیمت مس نیز در اولین روز معاملاتی هفته گذشته با گپ قیمتی باز شد اما سپس این گپ قیمتی پر شد. همچنین تضعیف ارزش دلار به رشد قیمتی این محصول در هفته قبل کمک کرد. اخبار مربوط به اعتصاب برخی از معدنکاران در شیلی نیز از قیمت مس حمایت کرد. قیمت این فلز تنها ۷ درصد با سقف قیمتی خود در سال ۲۰۱۱ فاصله دارد و براساس پیش‌بینی برخی نهادها، افزایش قیمت این فلز تا سال ۲۰۲۲، به ۱۲ هزار دلار نیز دور از انتظار نیست. در بورس فلزات لندن، موجودی انبار این محصول افزایش پیدا کرده است.

تقاضای خوب آلومینیوم در چین و روند نزولی سطح موجودی‌ها از محرک‌های بازار آلومینیوم است. برنامه‌های توسعه چین طی سال‌های آتی وجودتقاضا را توجیه می‌کند. همچنین واسطه‌گران نیز از فرصت آربیتراژی به وجود آمده بین چین و لندن استفاده لازم را می‌کنند. آلومینیوم هفته گذشته با افت ۰.۴ درصدی مواجه شد و در سطح دو هزار و ۱۷۳  تومان دادوستد شد.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.