یکشنبه, ۲۷ خرداد , ۱۴۰۳ Sunday, 16 June , 2024 ساعت ×
دولت و مجلس نقش بسزایی در تنظیم بازار فولاد دارند
05 بهمن 1399 - 19:18
شناسه : 5684
مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان در حوزه صنعت فولاد گفت: امروز هم‌پوشانی دولت و مجلس شورای اسلامی نقش بسزایی در کنترل بازارها، به‌ویژه فولاد کشور داشته و فعالان این عرصه هم به این مهم نیاز دارند.
ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات به نقل از ایرنا، «بهزاد منتظری» امروز یکشنبه در حاشیه بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در جمع خبرنگاران توضیح‌داد: اکنون شرایط بازار فولاد به‌گونه‌ای است که واسطه‌ها از این عرصه خارج شده‌اند و تولیدکننده از اختلاف نرخ در بازار برخوردار می‌شود.

تولید ۳۰ میلیون تن فولاد

وی خاطرنشان‌کرد: اکنون فولاد کشور به توان تولید ۳۰ میلیون تنی رسیده که با توجه به پوشش تقاضای داخلی که ۱۵ میلیون تن برآورد می‌شود، بقیه قابلیت صادرات دارند.
به گفته منتظری، تقاضای بازار داخلی فولاد هم روند افزایشی به خود گرفته که از جمله مصرف‌کنندگان شاخص خودروسازان و تولیدکنندگان لوازم خانگی به حساب می‌آیند. 

صادرات ۱۱ میلیون تنی فولاد 

وی یادآور شد: سال گذشته میزان صادرات فولاد کشور به رقم ۱۱ میلیون تن رسید که سهم بیشتری از این حجم صادرات اختصاص به شمش ( بیلت و بلوم و اسلب) داشت.
منتظری تصریح کرد: نیاز ارزی کشور و ارتقای تولیدات در بخش آهن و فولاد، انگیزه صادرات را به دنبال داشته و بنابراین دهمین فولاد ساز جهان اکنون در جمع صادرکنندگان این صنعت هم حضور فعال دارد.
وی اضافه کرد: چنانچه بازارهای خارجی از لحاظ قیمت جاذبه‎ای برای صادرات نداشته باشند، تولیدکنندگان ایرانی به بازار داخل تمرکز خواهند داشت و این امر براساس رصد قیمت‌ها و شرایط بین المللی باید انجام شود.

ثبات بخشی قیمت در جایگاه فروش

مدیرعامل آهن آنلاین تصریح کرد: سال‎های گذشته برای خرید آهن آلات تا سطح ۳۰ درصد تفاوت قیمت در بازار وجود داشت، اما امروز اختلاف نرخ فروشندگان در دامنه دو تا سه درصد ارزیابی می‌شود.
وی ضمن تایید وجود رانت در بازار آهن گفت: شکاف قیمت در عرضه آهن و فولاد سبب رانت می شود و اکنون واسطه‎ها جای خود را به تولیدکننده داده‎اند.
«رضا تقی‌پور» نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی، دی‌ماه گذشته در صحن علنی اعلام کرد: میزان رانت دلالان و واسطه‌گران در بازار فولاد بین ۱۵۰ تا ۱۸۰ هزار میلیارد تومان است که این رانت ظرف هفت ماهه ابتدایی امسال یک فاجعه اقتصادی است.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: فقط ۸۵ هزار میلیارد تومان در بخش شمش، گران فروشی شده و دلالان پول آن را خوردند و به تولیدکنندگان چیزی نرسید.
به گفته وی، روز ۲۴ مهرماه به دلیل عرضه نشدن همه محصولات در بورس، هر تن فولاد ۱۰۲ دلار گران‌تر از نرخ جهانی فروخته شد و این در حالی است که منابع ارزان در اختیار فولاد قرار گرفته بود، اما مردم محصولات فولاد را گران خریدند.

ارزیابی شیوه در بازار فولاد مچینگ

منتظری گفت: شیوه عرضه فولاد به روش مچینگ مربوط به فولاد مبارکه است، ضمن اینکه به خرید سرعت می‌دهد، زیرا خریداران این واحد فولاد ساز، صنایع پایین دستی و در واقع تولیدکنندگان محصولات فولادی محسوب می‌شوند.    
پیش از این معاون فولاد مبارکه اصفهان گفته بود: توزیع  این واحد صنعتی براساس سیستم عرضه مستقیم در بورس و مچینگ تنظیم و اجرایی شده و روش فروش در سامانه مچینگ به این شکل است که ابتدا مبارکه به شکل عرضه مستقیم در تالار بورس، محصولات موردنظر را کشف قیمت کند و در عرضه هفتگی براساس همان قیمت کشف‌شده در بورس، محصول را در مچینگ یا همان عرضه اختصاصی به فروش برساند.
به گفته «طهمورث جوانبخت»، در واقع بورس کالا محلی برای کشف قیمت است، اما نمی‌تواند محل مناسبی برای توزیع باشد و آن را به‌خوبی انجام دهد؛ بنابراین سیستم مچینگ فولاد مبارکه به این شکل است که با عرضه محصول در تالار بورس، در ادامه مسیر فروش، درصد مشخص‌شده از محصولاتی که قرار است در مچینگ عرضه شود با همان قیمت کشف‌شده در بورس به فروش می‌رسد و این فروش اختصاصی در مچینگ در بورس ثبت می‌‌شود و به این ترتیب ۱۰۰ درصد محصولات فولاد مبارکه در بورس عرضه و ثبت می‌شود.

فولادسازان ذخیره‎سازی ندارند 

 مدیرعامل شرکت دانش بنیان یاد شده، تصریح کرد: امروز فولادسازان تولیدات خود را انبار نمی‌کنند، بلکه به بازار مصرف بوسیله بورس کالا هدایت می‎کنند و مطالعات گویای مصرف بالا در کشور است.
پیش از این اعلام شده بود، تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران توان سالیانه ۱۸ میلیون تن تولید را دارند، اما بدلیل نبود مواد اولیه بطور متوسط با ۳۰ تا ۵۰ درصد ظرفیت به فعالیت می‌پردازند.
ضمن اینکه افزون بر ۱۶۰ کارخانه لوله و پروفیل فولادی در قالب صنعت تکمیلی پایین دستی فعالیت دارند که ۵۰ تا ۶۰ هزار شغل مستقیم و حدود ۵۰۰ هزار شغل غیر مستقیم قابل تخمین است.
منتظری تصریح کرد: بررسی ارقام صادرات محصولات فولادی حاکی است که ورق مبارکه کمترین سهم را داشته و بیشتر در بازار داخل عرضه شده و تقاضای داخل بالا رفته است.

شفاف‎سازی نیاز بازار امروز  

رییس هیات مدیره آهن آنلاین نیز در این نشست خبری گفت: امروز شفاف‎سازی و رعایت قوانین بازار به عنوان اصل مهم و جدی مورد توجه است و جمهوری اسلامی بهترین کانون فعالیت فکر و اندیشه محسوب می‌شود.
وی یادآور شد: جهان امروز عرصه فعالیت شرکت‎های دانش بنیان را با تسهیلات تشویقی حمایت می‎کند، انتظار می‎رود در کشورمان نیز موضوع مالیات این بخش مورد بازنگری قوه مقننه قرار گیرد که بستری مناسب برای رشد فعالیت فراهم شود.
«بهنام کیامرزی» تصریح کرد: فعالیت‌های اقتصادی شرکت‌های دانش بنیان با اندیشه کارآفرینی است و این مهم در عرصه بین‎المللی مورد پشتیبانی قرار دارد.

خصوصی‎سازی واقعی نیاز امروز

وی گفت: فولادسازان بزرگ مانند مبارکه و ذوب‎آهن اصفهان با مشخصه مدیریت دولتی اداره می‌شوند و در واقع اقتصاد دولتی پیامد رانت را هم به‌دنبال دارد.
کیامرزی خاطرنشان کرد: چنانچه خصوصی‎سازی واقعی تحقق یابد، رانت ایجاد نمی‌شود و امروز در کنار مدیریت دولتی، شبه دولتی نیز شکل گرفته است.
وی تصریح کرد: رانت ایجاد شده در بستر بازار فولاد، با بازنگری در روش‎ها قابلیت اصلاح دارد و این مهم نیازمند اقتدار دستگاه‌های نظارتی است.

توزیع به روش خصوصی 

رییس هیات مدیره این شرکت دانش بنیان، موضوع توزیع فولاد توسط بخش خصوصی را مطرح کرد و گفت: بازار فولاد بخوبی قابل مدیریت کردن است و می‌توان مانع از فعالیت دلال بازی و واسطه‌ها شد.
به گفته وی، شرایط کشورمان در زمان کنونی وضعیت جنگ اقتصادی است و تولیدات و ذخایر با شکل مناسب باید تبدیل به ثروت شود و از این شرایط خارج شویم. 

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.