سه شنبه, ۲۸ فروردین , ۱۴۰۳ Tuesday, 16 April , 2024 ساعت ×
راه روشن فعالیت «ومعادن»
17 اردیبهشت 1401 - 18:00
شناسه : 27425
معاون مالی و اقتصادی شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات گفت: امیدواریم با همت و همکاری تمامی شرکت‌های گروه معادن و فلزات با توجه به برنامه‌ریزی انجام شده، طرح‌های توسعه‌ای «ومعادن» را به بهره‌برداری برسانیم و گامی کوچک در راستای پیشرفت و آبادانی کشور برداریم.
ارسال توسط : منبع : روابط عمومی ومعادن
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات (با نماد بورسی ومعادن)، در حالی سال ۱۴۰۰ را به پایان رساند که اتفاقات مهمی طی سال گذشته برای این شرکت رخ داد. مهم‌ترین آن‌ها عرضه اولیه سهام شرکت پروژه‌محور تجلی توسعه معادن و فلزات در بازار سرمایه قلمداد شد. شرکتی آینده‌دار که وظیفه به نتیجه رساندن تعدادی از مهم‌ترین پروژه‌های معدنی و صنایع معدنی را بر عهده دارد.

علاوه‌براین، «ومعادن» طی سال ۱۴۰۰، تکمیل پروژه‌های شرکت‌های زیرمجموعه خود را نیز دنبال کرد و در عین حال با توجه به تشکیل دولت سیزدهم، گروهی با عنوان «کارگروه پیشرانان پیشرفت ایران» با هدف تسریع در به نتیجه رساندن پروژه‌های عظیم ملی حوزه‌های مختلف به ویژه معدن و صنایع معدنی تشکیل شد که «ومعادن» و شرکت‌های زیرمجموعه آن نیز، با این گروه سهمی کلیدی دارند. در عین حال مدیریت «ومعادن» نیز در اواخر سال ۱۴۰۰ دستخوش تغییر شد کی طی آن، اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل پیشین شرکت ملی صنایع مس ایران، جانشین امیرحسین نادری مدیرعامل «ومعادن» شد.

یرای اطلاع از عملکرد «ومعادن» طی سال ۱۴۰۰ و برنامه‌های این شرکت در سال ۱۴۰۱، با مرتضی علی‌اکبری از مدیران حوزه معدن و صنایع معدنی ایران که معاون مالی و اقتصادی شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات است، گفت‌وگو شده است. در ادامه متن کامل این مصاحبه را می‌خوانید:

عملکرد سهام ومعادن در سال ۱۴۰۰ از نظر شاخص‌هایی مانند بازدهی، سود و وضعیت آن را برای سال ۱۴۰۱ چطور ارزیابی و پیش‌بینی می‌کنید؟

قیمت سهام شرکت از نظر تعدیلی با افزایش سرمایه و سود نقدی، از هشت هزار و ۶۷۳ ریال ابتدای سال ۱۴۰۰ به ۱۱ هزار و ۹۵۰ ریال در انتهای سال رسید و ۷.۳۷ درصد بازده سالانه داشت. این در حالی است که شاخص کل در همین بازه تنها دارای بازدهی مثبت ۶.۴ درصد بود. سود خالص «ومعادن» به عنوان شرکت اصلی، در سال ۱۳۹۹ برابر با ۹ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بود و پیش‌بینی می‌شود با توجه به عملکرد شرکت‌های گروه طی سال ۱۴۰۰ به حدود ۱۳ هزار و میلیارد تومان افزایش یافته و رشد ۴۹ درصد را به ثبت برساند. این سود علی‌رغم تمامی محدودیت‌های قطعی برق، گاز و محدودیت‌های صادراتی و… سال۱۴۰۰، حاصل شده است.

در خصوص آخرین وضعیت طرح‌های توسعه «ومعادن» و پیشرفت فیزیکی آن‌ها توضیح بفرمایید

گروه توسعه معادن و فلزات، پس از تغییرات مدیریتی که ابتدای سال ۱۴۰۰ داشت، به سمت تحقق استراتژی‌های توسعه‌ای خود حرکت و طرح‌های مهمی را پی‌ریزی کرد و در جهت اجرای آن گام برداشت. از جمله مهم‌ترین طرح‌های در دست اجرای شرکت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– برنده شدن در مزایده معدن مس جانجا با مشارکت شرکت‌های بزرگ معدنی تحت یک کنسرسیوم

– احداث کارخانه تولید آهن‌اسفنجی در اقلید استان فارس به ظرفیت یک میلیون تن

– احداث کارخانه تولید آهن‌اسفنجی در شرکت فولاد آرتاویل اردبیل به ظرفیت یک میلیون تن

– احداث کارخانه تولید آهن‌اسفنجی در فولاد کردستان به ظرفیت ۱.۶ میلیون تن

– احداث کارخانه ذوب و فولادسازی در فولاد کردستان به ظرفیت یک میلیون تن

– احداث بلوک دوم نیروگاه گازی سمنان به ظرفیت ۳۶۶ مگاوات و تکمیل نیروگاه خورشیدی شرکت پویا انرژی به ظرفیت ۱۰ مگاوات

– احداث کارخانه گندله یک میلیون تنی همدان در شرکت صبانور

– کارخانه تولید کنسانتره ۲.۵ میلیون تنی شرق فولاد خراسان

کدام طرح‌های توسعه‌ای «ومعادن» در سال جاری به بهره‌برداری خواهند رسید و جزئیات آن‌ها چیست؟

پروژه‌هایی که عنوان شد، «ومعادن» به صورت مستقیم در آن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کند و یا از طریق شرکت‌های کنترلی خود، در آن‌ها سرمایه‌گذاری کرده است. بسیاری از پروژه‌های دیگر نیز از طریق شرکت‌های زیرمجموعه گروه در حال برنامه‌ریزی و اجرا است که برخی از آن‌ها طی سال جاری به بهره‌برداری می­رسند. برخی از پروژه‌هایی که طبق برنامه باید سال ۱۴۰۱ به بهره‌برداری برسد عبارت‌اند از:

– بلوک دوم نیروگاه گازی سمنان به ظرفیت ۳۶۶ مگاوات تا پایان آذر ماه سال جاری

– نیروگاه خورشیدی شرکت پویا انرژی به ظرفیت ۱۰ مگاوات تا پایان خرداد ماه سال جاری

– افزایش ظرفیت تولید شمش فولاد ارفع از ۸۰۰ هزار تن به یک میلیون تن تا پایان شهریور ماه سال جاری

– احداث کارخانه فولادسازی و نورد شرکت توسعه آهن و فولاد گل‌گهر به ظرفیت سه میلیون تن در پایان سال جاری

اخیرا که افزایش سرمایه ۱۳۸ درصدی «ومعادن» تایید شد، صرف چه مواردی می‌شود؟

 افزایش سرمایه شرکت از مبلغ هشت هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان به ۲۰ هزار میلیارد تومان در تاریخ ۱۰ فروردین ماه ۱۴۰۱، توسط حسابرس و بازرس قانونی شرکت تایید و از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی و سود انباشته بود. از این افزایش سرمایه، مبلغ هشت هزار و ۱۸۲ میلیارد تومان صرف جبران مخارج انجام شده (مشارکت) در افزایش سرمایه شرکت‌های سرمایه‌پذیر می‌شود و سه هزار و ۴۱۸ میلیارد تومان آن برای اصلاح ساختار مالی شرکت مورد استفاده قرار خواهد گرفت. مهم‌ترین افزایش سرمایه شرکت‌های سرمایه‌پذیر عبارت‌اند از:

– تجلی، سه هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان

– پرتو تابان معادن و فلزات، ۹۹۰ میلیارد تومان

– پویا انرژی، ۸۵۳ میلیارد تومان

– صبانور، ۸۲۷ میلیارد تومان

– گل‌گهر، ۹۰۱ میلیارد تومان

– گهرزمین، ۷۵۷ میلیارد تومان

– توسعه آهن و فولاد گل‌گهر، ۵۰۰ میلیارد تومان

بخشنامه اخیر وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره عوارض صادرات بر مواد معدنی چه تاثیری بر عملکرد «ومعادن» و شرکت‌های زیرمجموعه آن خواهد داشت؟

بخشنامه اخیر معاون معادن و فراوری مواد وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص اخذ عوارض بر افزایش قیمت کالاهای صادراتی اذعان دارد. اگر صادرات انجام شود و نرخ صادراتی نسبت به نرخ پایه که هفته اول دی ماه ۱۴۰۰ تعیین تکلیف شد، افزایش یابد به صورت پلکانی و بر طبق جدول ابلاغی از شرکت‌های صادرکننده در سال ۱۴۰۱، عوارض صادراتی اخذ خواهد شد. گروه معادن و فلزات با توجه به گستردگی سرمایه‌گذاری­‌ها خود در حوزه معدنی و فلزی، در بخش فلزات و شرکت‌هایی مانند فولاد خراسان، ارفع و تعدادی از سایر شرکت‌ها به طور غیر مستقیم تاثیر دارد، اما در بخش معدنی با توجه به اینکه صادراتی برای این بخش تاکنون انجام نپذیرفته است، تاثیر قابل توجهی بر عملکرد «ومعادن» نخواهد داشت. هرچند شرکت‌های بورسی گروه شفاف‌سازی در سامانه کدال را انجام می‌دهند.

آن دسته از طرح‌های توسعه‌ای «ومعادن» در قالب گروه پیشرانان پیشرفت ایران، در چه وضعیتی قرار دارد؟

شایان ذکر است که این طرح‌ها به طور جدی در حال پیگیری هستند که برخی از این پروژه­‌ها توضیح داده شد و تلاش می‌کنیم بتوانیم با همت و همکاری تمامی شرکت‌های گروه معادن و فلزات، با توجه به برنامه‌ریزی انجام شده آن‌ها را به بهره‌برداری برسانیم و گامی کوچک برای پیشرفت و آبادانی کشور برداریم.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.