پنج شنبه, ۳۱ خرداد , ۱۴۰۳ Thursday, 20 June , 2024 ساعت ×
رایزنان بازرگانی به پنج کشور هدف صادراتی اعزام می‌شوند
29 فروردین 1400 - 12:29
شناسه : 10655
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به آخرین وضعیت اعزام رایزنان بازرگانی به کشورهای هدف صادراتی، گفت: در حال حاضر امور مربوط به اعزام رایزنان بازرگانی کشورهای چین، ارمنستان، عمان، آذربایجان و روسیه انجام شده است و به زودی افراد منتخب به کشورهای مربوطه اعزام می‌شوند.
ارسال توسط : منبع : شاتا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، حمید زادبوم معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، اظهار داشت: برنامه اعزام رایزن بازرگانی به کشورهای ترکیه، پاکستان و هند در دستور کار قرار دارد. افراد منتخب مطابق با دستورالعمل‌های مربوطه، مراحل گزینشی مختلفی را طی خواهند کرد. پس از برگزاری آزمون و مصاحبه زبان انگلیسی، آزمون تخصصی و مصاحبه اولیه به همراه استعلام‌های لازم در کمیته‌ای متشکل از معاون وزیر و رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران، معاون توسعه مدیریت و منابع، رییس مرکز نوسازی، رییس اتاق بازرگانی و رییس اتاق تعاون مصاحبه، بررسی و همچنین اطلاعات عمومی و تخصصی و برنامه این افراد، مورد بررسی قرار می‌گیرد و نهایتا در صورت وجود قابلیت و توانمندی‌های لازم، برای فعالیت در کشورهای هدف به عنوان رایزن بازرگانی، اعزام می‌شوند.

وی افزود: افرادی که به عنوان رایزن بازرگانی به کشورهای هدف اعزام می‌شوند، علاوه بر گذراندن دوره‌های آموزشی مرتبط با فعالیت بازرگانی، ملزم به گذراندن ۶ ماه تا یک سال دوره کارورزی در معاونت توسعه بازارهای صادراتی سازمان توسعه تجارت و کار در میز مربوطه کشورهای هدف هستند. اما افرادی که پیش از این در میز کشور هدف خدمت کرده‌اند، از گذراندن این دوره معاف هستند و باید با اتاق‌ها، بخش خصوصی، انجمن‌ها و صادرکنندگان عمده به کشورهای هدف در ارتباط باشند و مشکلات و موانع صادرات و تجارت با این کشورها را بررسی کنند تا تجربه و اطلاعات لازم در مورد کشور هدف را به دست آورده و در مراحل اعزام قرار گیرند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، گفت: در حال حاضر درخواست حضور رایزن بازرگانی در کشورهای هدف صادراتی، بیشتر از طرف وزارت امور خارجه و بخش خصوصی اعم از اتاق‌های بازرگانی، انجمن‌ها و صادرکنندگان فعال صورت می‌گیرد.

زادبوم با اشاره به اهمیت حضور و فعالیت رایزنان بازرگانی در کشورهای هدف برای این دو بخش، بیان کرد: اهمیت فعالیت رایزنان بازرگانی برای بخش خصوصی، از این بابت است که فعالان اقتصادی بخش خصوصی رایزنان بازرگانی را به عنوان یاوران و همراهان خود در کشورهای هدف می‌دانند و معتقدند، اگر این افراد در کشورهای هدف حضور داشته باشند، هزینه‌های صادراتی آن‌ها به مراتب کاهش یافته و آن‌ها می‌توانند از مشاوره‌های این افراد برای افزایش صادرات‌ و رفع موانع و مشکلات موجود بهره ببرند.

وی ادامه داد: بخش دولتی و وزارت امور خارجه نیز با آگاهی از اهمیت فعالیت رایزنان بازرگانی معتقد است این افراد به دلیل گذراندن آموزش‌های لازم و داشتن تجربه کافی، می‌توانند یاور خوبی برای سفرای ایران در کشورهای هدف باشند. در حال حاضر، رایزنان قبلی نیز که از محل ماموریت خود برگشتند، کماکان می‌توانند مشاوران بخش خصوصی در سازمان توسعه تجارت ایران باشند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، در پایان خاطرنشان کرد: اطلاعات این افراد در سایت سازمان توسعه تجارت ایران قرار دارد و تجار برای صادرات به کشورهای هدف، باید پیش از هرگونه اقدامی، مشورت لازم با این افراد را داشته باشند تا تصمیم و اقدام ناسنجیده‌ای صورت نگیرد و هزینه‌های صادراتی آن‌ها کاهش یابد.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.