پنج شنبه, ۱۰ اسفند , ۱۴۰۲ Thursday, 29 February , 2024 ساعت ×
رشد قیمت جهانی نفت
06 تیر 1401 - 16:18
شناسه : 29578
بر اساس گزارش‌های منتشر شده، قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز دوشنبه 6 تیر ماه 1401، با 83سنت معادل 0.7 درصد افزایش، به 113 دلار و 95 سنت رسید.
ارسال توسط : منبع : کالاخبر
پ
پ

به گزارش اخبار فلزات، قیمت نفت بیش ‌از یک دلار در اولین ساعات معاملات در روز دوشنبه  6 تیر ماه ۱۴۰۱، به ‌خاطر تاثیر نگرانی‌های اقتصادی بر دورنمای تقاضا پایین آمد، اما امید سرمایه‌گذاران به اجلاس گروه ۷ در این هفته و تغییر شرایط صادرات نفت روسیه و احیای قرارداد اتمی ایران باعث افزایش دوباره قیمت نفت شد.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۸۳ سنت معادل ۰.۷۳ درصد افزایش، به ۱۱۳ دلار و ۹۵ سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با ۵۵ سنت معادل ۰.۵۱ درصد افزایش ۱۰۸ دلار و ۱۷ سنت معامله می‌شود. بالا رفتن نرخ بهره بانک‌های مرکزی در اقتصادهای بزرگ دنیا، باعث قدرت گرفتن دلار و افزایش ترس از رکود اقتصادی شد و قیمت هر دوی این شاخص‌های نفتی را طی هفته گذشته پایین آورد. کمبود عرضه نفت در بازار به‌خاطر تحریم‌های غربی علیه روسیه، همچنان قیمت آن را بالای ۱۰۰ دلار در هر بشکه نگه‌داشته است.

انتظار می‌رود سران کشورهای عضو گروه ۷ طی برگزاری اجلاس این هفته، در مورد راه‌های مهار افزایش قیمت انرژی و جایگزینی نفت و گاز روسیه و همچنین وضع تحریم‌هایی که شرایط تورم را تشدید نکند، گفت‌وگو کنند.

اقدامات این گروه احتمالا شامل تعیین یک سقف قیمت برای صادرات نفت خام و محصولات نفتی روسیه می‌شود تا هم درآمد نفتی این کشور محدود شود و هم آسیب آن به سایر اقتصادها کاهش یابد. اما با این تفاسیر، تحلیل‌گران مطمئن نیستند تعیین این سقف قیمت پیامدهای موردنظر را داشته باشد.

 این احتمال که روسیه در پاسخ به این اقدام، صادرات نفت و محصولات نفتی خود را به کشورهای عضو گروه ۷ ممنوع کنند، وجود دارد. به ‌این ‌ترتیب کمبود عرضه انرژی در بازارهای جهانی تشدید خواهد شد. سران گروه ۷ همچنین در مورد دورنمای احیای مذاکرات اتمی  ایران گفت‌وگو خواهند کرد و همچنین رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا با مقامات ایران در تهران دیدار کرده تا مذاکرات از سر گرفته شود.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.