جمعه, ۴ فروردین , ۱۴۰۲ Friday, 24 March , 2023 ساعت ×
رشد منفی سرمایه‌گذاری در سوخت‌های فسیلی تهدیدی برای انرژی
16 آبان 1400 - 9:41
شناسه : 20135
رییس هییت ‌عامل اوپک با ابراز نگرانی از رشد منفی سرمایه‌گذاری‌ها در سوخت‌های فسیلی گفت: برای مقابله با بر هم خوردن امنیت انرژی جهان، ضروری است گذار انرژی با روند آرام و منظم صورت گیرد، به‌گونه‌ای که به سود همه تولیدکنندگان، مصرف‌کنندگان و اقتصاد جهان باشد.
ارسال توسط : منبع : شانا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، امیرحسین زمانی‌نیا رییس هییت ‌عامل اوپک در یکصد و پنجاه و نهمین نشست هییت‌عامل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) که با حضور نمایندگان کشورهای عضو این سازمان پس از دو سال به‌صورت حضوری در وین برگزار شد، اظهار داشت: بازار نفت و انرژی جهان در شرایط کنونی با چالش‌­های بی­‌شماری روبه‌روست و با وجود آنکه واکسیناسیون برای مقابله با ویروس کرونا در سطح جهانی در حال افزایش است، نابرابری شرایط واکسیناسیون در کشورهای فقیر و غنی به شکل گسترده­‌ای منجر به تفاوت شرایط مقابله با کرونا در نقاط مختلف جهان شد.

وی افزود: در حالی که میزان واکسیناسیون در برخی کشورها به بالاتر از ۸۰ درصد رسیده، این رقم در بعضی دیگر از کشورها کم‌تر از ۱۰ درصد است و این موضوع به طولانی­‌تر شدن روند مقابله با شیوع ویروس کرونا در سطح جهان منجر شده است.

نماینده ایران در هییت­‌عامل اوپک با بیان اینکه همه­‌گیری ویروس کرونا در جهان به افزایش فشارها برای سرعت دادن به تحقق اهداف و برنامه­‌های گذار انرژی و اجرای مقررات زیست­‌محیطی منجر شده است، گفت: عواملی که نتیجه آن، تحول سریع در سیاست­‌های انرژی علیه منابع انرژی فسیلی به‌ویژه در زمینه سرمایه‌­گذاری برای توسعه برداشت از ذخایر فسیلی شده است.

زمانی‌­نیا با اشاره به نشست تغییر اقلیمی کاپ ۲۶ که در شهر گلاسکو اسکاتلند در حال برگزاری است، بر اهمیت تاثیر و نتایج تصمیم‌های این نشست برای آینده صنعت نفت و انرژی جهان تاکید و بیان کرد: نگران این هستیم که رشد منفی سرمایه­‌گذاری‌­ها در حوزه سوخت‌­های فسیلی می‌­تواند به از دست رفتن امنیت انرژی در آینده جهان منجر شود و نوسانات اخیر بازارهای گاز، زغال‌سنگ و الکتریسیته نشانگر بخشی از این شرایط محسوب می‌شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: برای مقابله با بر هم خوردن امنیت انرژی جهان، ضروری است گذار انرژی با روند آرام و منظم انجام شود، به‌گونه­‌ای که به سود همه تولیدکنندگان، مصرف­‌کنندگان و اقتصاد جهان باشد.

نماینده ایران در هییت‌عامل اوپک در این نشست از محمد سانوسی بارکیندو، دبیرکل و دبیرخانه اوپک برای تهیه به‌موقع و کامل گزارش‌­های نشست هییت‌­عامل و همکاری با کشورهای عضو برای برگزاری این جلسه به‌صورت حضوری قدردانی کرد.

گفتنی است، تصویب متن دستور نشست گذشته، پیگیری اجرای تصمیم‌های نشست پیشین هییت عامل و تصمیم‌های نشست وزیران نفت و انرژی اوپک، گزارش‌­های مالی سال ۲۰۲۱، برنامه کاری و بودجه پیشنهادی برای سال ۲۰۲۲، گزارش دبیرکل از آخرین اقدام‌ها و فعالیت­‌های دبیرخانه در فاصله نشست قبل هییت عامل (اردیبهشت ۱۴۰۰) تاکنون و دیگر مسائل تحقیقاتی و اداری دبیرخانه، در این نشست مطرح و از دبیرخانه خواسته شد گزارش‌­های مربوطه در هر بخش را ارائه کند. همچنین مقرر شد دبیرخانه اوپک اقدام‌های لازم متناسب با دیدگاه‌ها و ملاحظات ارائه شده از سوی اعضای هییت‌ عامل را در دستور کار قرار دهد و هییت ‌عامل اوپک را از نتایج اقدام‌های خود مطلع کند.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.