جمعه, ۴ خرداد , ۱۴۰۳ Friday, 24 May , 2024 ساعت ×
رشد چشمگیر قیمت زغال‌سنگ
03 شهریور 1400 - 8:54
شناسه : 16596
براساس گزارش‌های منتشر شده، با افزایش تقاضا و بالا رفتن قیمت گاز، نرخ زغال‌سنگ افزایش چشمگیری یافت.
ارسال توسط : منبع : بازار
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، زغال‌سنگ حرارتی در بندر نیوکاسل طی سال ۲۰۲۱ شاهد افزایش قیمت بی‌سابقه ۱۰۶ درصدی بوده است. در مقابل، نفت خام برنت بین‌المللی امسال تنها ۳۳ درصد افزایش یافت. بر اساس آخرین گزارش ارایه شده، قیمت زغال‌سنگ تا بیش از ۱۶۶ دلار در هر تن افزایش پیدا کرد. شاخص هفتگی نیوکاسل که در ماه سپتامبر ۲۰۲۰ به ۴۶.۱۸ دلار رسید، اکنون از ماه جولای ۲۰۰۸ به بالاترین سطح خود یعنی ۱۹۵.۲۰ دلار رسیده است.

شاخص ریچاردز بی، معادل نیوکاسل در آفریقای جنوبی، امسال بیش از ۵۵ درصد جهش پیدا کرد و در هفته گذشته به ۱۳۷.۰۶ دلار در هر تن رسید. به گفته مدیر آژانس رتبه‌بندی Fitch در منابع طبیعی، زغال‌سنگ حرارتی یکی از اصلی‌ترین منابع انرژی جهانی با سهم بیش از ۳۵ درصد تولید برق در سراسر جهان است.

وی با اشاره به اینکه اروپا و ایالات متحده تنها ۱۰ درصد از تقاضای جهانی زغال‌سنگ را تشکیل می‌دهند، افزود: ما انتظار داریم که سهم زغال‌سنگ در تولید انرژی با توجه به برنامه انتقال انرژی کاهش یابد، با این حال این امر تاثیر طولانی مدت‌تری بر بازار خواهد داشت. قیمت بالای زغال‌سنگ حرارتی فعلی از هزینه‌ها جدا شده و بنابراین پایدار نیست. لذا انتظار داریم که قیمت‌ها در ادامه سال جاری عادی شود. رتبه‌بندی فیچ انتظار دارد قیمت زغال‌سنگ استرالیا تا پایان سال به ۸۱ دلار کاهش یابد.

گفتنی است، زغال‌سنگ حرارتی برای تولید برق سوزانده می‌شود. این سوخت فسیلی دارای کربن بالا و میزان زیادی انتشار گازهای گلخانه‌ای است. در همین راستا تحلیلگران آرگوس ادعا می‌کنند که قیمت زغال‌سنگ تحت تاثیر تقاضای بالای برق و افزایش قیمت جهانی گاز به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا، همراه با ذخایر بسیار پایین گاز در اروپا و واردات کم گاز قرار گرفته است.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.