جمعه, ۱ تیر , ۱۴۰۳ Friday, 21 June , 2024 ساعت ×
رشد ۷۱ درصدی سرمایه‌گذاری مصوب خارجی در بخش صنعت و معدن
26 آبان 1399 - 5:05
شناسه : 1533
حجم کل سرمایه‌گذاری خارجی مصوب بخش صنعت، معدن و تجارت از ابتدای امسال تا پایان مهرماه یک میلیارد و ۲۲ میلیون دلار به ثبت رسید که در هم‌سنجی با پارسال رشد ۷۱ درصدی نشان می‌دهد.
ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات به نقل از ایرنا، از آمارهای منتشره وزارت صنعت، معدن و تجارت، در هفت ماهه امسال تعداد ۱۰۲ مورد سرمایه‌گذاری خارجی با ارزش سه میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار در کل کشور به تصویب رسید که بخش صنعت، معدن و تجارت با ۷۵ مورد سرمایه‌گذاری به حجم یک میلیارد و ۲۰ میلیون دلار، به‌ترتیب سهم ۷۳ درصدی و ۲۷ درصدی را به خود اختصاص داده است.

سرمایه‌گذاری خارجی مصوب در بخش صنعت، معدن و تجارت طی هفت ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر تعداد رشد ۳۶ درصدی داشته است.

در دوره مورد بررسی از لحاظ حجم سرمایه‌گذاری سهم بخش صنعت ۸۴ درصد، معدن ۶.۷ درصد و تجارت ۹.۳ درصد است.

از ۷۵ مورد سرمایه‌گذاری خارجی در این بخش، ۲۸ شرکت با ۱۰۰ درصد سهام‌دار خارجی، ۳۹ شرکت به صورت مشارکتی با شرکای داخل (J.V) و هشت مورد به صورت مشارکت مدنی، بیع متقابل و BOT بوده است.

بیشترین حجم سرمایه‌گذاری خارجی در دوره مورد بررسی در گروه‌­های ساخت کک، فرآورده‌­های حاصل از تصفیه نفت، ساخت مواد و محصولات شیمیایی، ساخت محصولات از لاستیک و پلاستیک و ساخت فلزات اساسی بوده است.

آلمان، در صدر سرمایه‌گذاران خارجی

چهار کشور نخست از لحاظ ارزش سرمایه‌گذاری خارجی مصوب آلمان با ۳۴۳ میلیون دلار، چین با ۳۲۲ میلیون دلار، ترکیه با ۹۸.۷ میلیون دلار و هند با ۶۸ میلیون دلار بودند.

بیشترین تعداد سرمایه‌گذاری‌ها توسط کشور افغانستان با ۲۲ مورد بود و کشورهای ترکیه، چین و هند رتبه‌های دوم تا چهارم را به خود اختصاص داده‌اند.

در این مدت، استان‌های سیستان‌وبلوچستان، خوزستان، تهران، اصفهان و آذربایجان‌شرقی به ترتیب رتبه­‌های نخست تا پنجم را از لحاظ حجم سرمایه‌گذاری خارجی مصوب کسب کردند.

سرمایه‌گذاری خارجی مصوب شامل همه درخواست­‌ها اعم از سرمایه‌گذاری برای ایجاد طرح‌های جدید، خرید سهام شرکت‌های موجود و همچنین سرمایه‌گذاری‌های خارجی در قالب ترتیبات قراردادی است.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.