جمعه, ۱۲ خرداد , ۱۴۰۲ Friday, 2 June , 2023 ساعت ×
صفحه اصلی » گروه » خبر » مس
رشد ۳ درصدی تولید کاتد مس در کشور
29 آبان 1400 - 10:19
شناسه : 20677
براساس گزارش‌های منتشر شده، شرکت‌ها و کارخانه‌های بزرگ بخش معدن و صنایع معدنی کشور فعال در عرصه مس، از ابتدای امسال تا پایان مهرماه ۱۶۷ هزار و ۷۸۹ تن کاتد مس تولید کردند که در هم‌سنجی با سال گذشته رشد 3 درصدی را نشان می‌دهد.
ارسال توسط : منبع : ایرنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، برپایه آمارهای شرکت‌های بزرگ بخش معدن و صنایع معدنی کشور، ۲۴ هزار و ۴۶۱ تن از مجموع کاتد مس تولیدی مربوط به عملکرد مهر ماه کارخانه‌های پالایشگاه و لیچینگ مجتمع مس سرچشمه و میدوک است که در مقایسه با مهرماه ۱۳۹۹ رشد ۷ درصدی ثبت کرد.

کاتد مس به عنوان مواد خام اولیه برای تولید محصولاتی با مس که خلوص بالا دارند و برای آلیاژ مس، کاربرد دارد. از کاتد مسی برای ساخت آلیاژهایی مانند برنج، برنز و فولاد آلیاژی استفاده می‌شود و علاوه بر اینکه در صنایع سیم، کابل و ترانسفورماتور کاربرد وسیعی دارد،  در حمل و نقل، وسایل برقی و ماشین‌آلات، تجهیزات دفاعی و ساخت‌وساز به مصرف می‌رسد.

تولید بیش از ۲۰۸ هزار تن آند مس

آمارهای مورد بررسی در هفت ماهه ابتدایی امسال حاکی از تولید ۲۰۸ هزار و ۵۰۹ تن مس آند در کارخانه‌های ذوب سرچشمه و خاتون‌آباد است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۲ درصد افزایش داشته است. علاوه بر این مس آند تولیدی این واحدها در مهرماه  به رقم ۲۹ هزار و ۷۲۵ تن رسید که در مقایسه با ماه مشابه سال ۱۳۹۹ افزایش ۱۶ درصدی را نشان می‌دهد.

تولید ۷۱۲ هزار تن کنسانتره مس 

بررسی عملکرد واحدها تغلیظ مس میدوک، سونگون، مس سرچشمه، چهل کوره، مزرعه و واحد ۵۰۰ تنی در هفت ماهه ابتدایی امسال همچنین حاکی از تولید ۷۱۲ هزار و ۶۸۵ تن کنسانتره مس است که نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۹ یک درصد افزایش داشته است. همچنین مهرماه امسال جمع میزان کنسانتره مس تولیدی واحدهای یاد شده رقم ۱۱۱ هزار و ۶۰ تن را نشان می‌دهد که در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته با رشد ۴ درصدی همراه بود.

براساس این گزارش، اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت صنایع ملی مس ایران با اعلام سرمایه‌گذاری چهار میلیارد دلاری در حوزه توسعه صنعت مس کشور، خاطرنشان کرد: جریان توسعه در صنعت مس ایران متناسب با تغییر و تحولات در حوزه انرژی و افزایش سهم فلز استراتژیک مس در انرژی و صنایع پاک دنیا است.

گفتنی است، مجموع معادن مس در کشور ۲۲۵ معدن است که ۱۴۸ فقره آن فعال بوده و ۱۰۰ میلیون تن ظرفیت استخراج در سال دارد. همچنین با کشف ذخیره بیش از ۱.۵ میلیارد تنی مس در دو سال گذشته، ایران اکنون رتبه هفتم از نظر ذخایر مس را در سطح جهان داراست و در تلاش است تا طی سال ۱۴۰۰ این رتبه را یک پله بالاتر ارتقا دهد.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.