سه شنبه, ۲۹ خرداد , ۱۴۰۳ Tuesday, 18 June , 2024 ساعت ×
رشد ۶ برابری حقوق دولتی معادن چهارمحال
07 مهر 1400 - 11:23
شناسه : 18410
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری از رشد ۶ برابری حقوق دولتی معادن استان در نیمه نخست امسال خبر داد و گفت: طی این مدت هشت میلیارد و ۷۸۵ میلیون تومان حقوق دولتی برای معادن فعال استان تعیین شد.
ارسال توسط : منبع : ایرنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، سجاد رستمی رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری، اظهار داشت: از هشت میلیارد و ۷۸۵ میلیون، میزان دو میلیارد و ۹۵۹ میلیون تومان آن به صورت نقد و مابقی آن به صورت اقساط از سوی بهره‌برداران فعال در حوزه معدن استان به حساب خزانه واریز می‌شود.

وی با بیان اینکه وصول این میزان بهره مالکانه در سال ۱۴۰۱ محقق می‌شود، افزود: اگرچه چهارمحال و بختیاری جزو استان‌های ثروتمند در حوزه معدن شناخته نمی‌شود، اما در حقوق دولتی معادن به نسبت مواد معدنی و جوازهای تاسیس و بهره‌برداری از استان‌های نمونه در این حوزه به شمار می‌رود. حقوق دولتی یا بهره مالکانه سهمی است که دولت بابت بهره‌برداری و استخراج مواد معدنی از شخص بهره‌بردار دریافت می‌کند.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه محاسبه حقوق دولتی معادن به‌روز شده است، گفت: نحوه دریافت حقوق دولتی به این شکل است که در ابتدا میزان بدهی هر بهره‌بردار تعیین و به وی اعلام می‌شود و سپس فرد باید در فرصت تعیین شده نسبت به پرداخت آن اقدام کند.

رستمی در خصوص نحوه هزینه کرد حقوق دولتی معادن نیز اذعان داشت: درصدی از این بهره مالکانه واریز شده به حساب خزانه، به عنوان هزینه‌های تملیکی و جاری به استان‌ها بازگردانده می‌شود تا در راستای تسهیل در امور معدنکاری، دسترسی آسان به معادن و تجهیز امکانات موردنیاز آن هزینه شود. علاوه بر این مجموع معادن بهره‌برداری شده در استان ۱۵۲ مورد است که از این تعداد ۱۱۶ معدن فعال و ۳۶ معدن غیرفعال هستند.

وی در پایان از استخراج سه هزار و ۷۰۰ ماده معدنی از ۱۱۶ معدن فعال استان در ۶ ماهه نخست امسال خبر داد و خاطرنشان کرد: در حال حاضر از معادن فعال استان هشت ماه معدنی خاک نسوز، سنگ تزیینی، سنگ‌لاشه، سنگ گچ، سیلیس و مواد اولیه سیمان استخراج می‌شود.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.