دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Monday, 20 May , 2024 ساعت ×
روسیه دومین صادرکننده نفت به آمریکا
17 مرداد 1400 - 16:48
شناسه : 15901
براساس گزارش‌های منتشر شده، روسیه در پی افزایش نیاز پالایشگران آمریکایی به خوراک، جایگاه دومین تامین‌کننده نفت خام ایالات متحده را از مکزیک ربود.
ارسال توسط : منبع : شانا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، داده‌های دولتی نشان می‌دهد که افزایش نیاز پالایشگاه‌های آمریکا به خرید خوراک به‌منظور تامین تقاضای روبه‌رشد سوخت در ایالات متحده، سبب شده است روسیه پس از کانادا، رتبه دومین تامین‌کننده نفت این کشور را به خود اختصاص دهد. همچنین بنابر داده‌های دولتی، واردات نفت خام و فراورده‌های نفتی آمریکا در ماه مه با ۲۳ درصد افزایش نسبت به ماه پیش از آن به ۸۴۴ هزار بشکه در روز رسید.

صادرات نفت مکزیک به آمریکا در دوره مورد بررسی تنها کم‌تر از ۳ درصد افزایش یافته است، به‌طوری که این کشور همسایه شمالی ایالات متحده، در دوره مورد بررسی جایگاه دومین صادرکننده نفت به آمریکا را از دست داد. در این راستا نفت روسیه به منبع مناسبی برای پالایشگاه‌های آمریکا بدل شده است، زیرا تولیدکنندگان روس مقدار زیادی از انواع نفت نیمه تصفیه‌شده مانند سوخت «مازوت ۱۰۰» (نفت کوره) عرضه می‌کنند.

«مازوت ۱۰۰» برای پالایشگاه‌های آمریکا که به فراوری لجن‌های نفتی غلیظ ونزوئلا و خاورمیانه عادت دارند، خوراک مطلوبی به‌شمار می‌آید.

توقف واردات نفت خام از ونزوئلا به‌دلیل تحریم‌ها و در عین حال کاهش خرید از اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) به‌دلیل برنامه کاهش عرضه تولیدکنندگان عضو و غیرعضو اوپک (اوپک پلاس)، مسیر را برای فروش نفت تولیدکنندگان روس به آمریکا هموار کرده است. روسیه اکنون از مکزیک، که پیش از این دومین صادرکننده بزرگ نفت به آمریکا بود، پیشی گرفت.

صادرات نفت روسیه در شرایطی افزایش یافته که تنش‌ها و اختلاف‌ها بین کاخ سفید و کاخ کرملین بر سر خط لوله جنجالی انتقال گاز سیبری به آلمان شدت گرفته است، اما در غیاب تحریم‌های واقعی، شرکت‌های آمریکایی خود را مقید به اهداف دیپلماتیک و ژئوپلیتیک واشینگتن نمی‌دانند.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.