دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Monday, 20 May , 2024 ساعت ×
روند صعودی تعداد گواهی و صدور پروانه اکتشاف معادن
29 تیر 1400 - 10:23
شناسه : 15313
براساس گزارش‌های منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، طی سه ماهه نخست سال جاری تعداد گواهی‌های کشف و پروانه‌های اکتشاف صادر شده در حوزه معدن نسبت به بهار 1399 افزایش یافت. اما در این بین پروانه بهره‌برداری معادن صادره، کمتر شده است.
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، طی سه ماهه نخست امسال، میزان صدور مجوزهای معدنی (به‌جز پروانه بهره‌برداری) و هزینه صرف شده به جهت عملیات اکتشاف نسبت به سه ماهه نخست سال ۱۳۹۹ افزایشی بوده اما در مقابل میزان اشتغال در معادن به واسطه پروانه بهره‌برداری و صدور این مجوز کاهش داشته است.

در فصل بهار سال ۱۴۰۰ معادل ۲۲۱ فقره پروانه اکتشاف صادر شد که نسبت به ۲۰۴ فقره صدور پروانه اکتشاف صادر شده در مدت مشابه سال گذشته افزایش ۸.۳ درصدی را تجربه کرد.

همچنین طی مدت مذکور سال جاری با افزایش ۳.۹ درصدی در صدور گواهی کشف معادن، ۱۰۷ فقره از این مجوز معدنی صادر شد. این در حالی است که از فروردین ماه تا خرداد ماه سال ۱۳۹۹ نزدیک به ۱۰۳ فقره گواهی کشف صادر شده بود.

طبق آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت، در صدور پروانه بهره‌برداری طی سه ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته تنها صدور مجوز مربوط به پروانه بهره‌برداری منفی شده و با افت ۵.۵ درصدی از ۱۲۸ فقره به ۱۲۱ فقره رسیده است.

در همین راستا میزان اشتغال به واسطه صدور پروانه‌های بهره‌برداری نسبت به مدت مشابه سال گذشته افت ۳.۸ درصدی داشته است. در حالی که طی سه ماه نخست سال گذشته یک هزار و ۱۲۸ نفر مشغول به کار شدند، این میزان در مدت مشابه سال جاری به یک هزار و ۸۵ نفر رسید.

صرف ۵۷ درصدی مازاد برای اکتشاف

سرمایه صرف شده برای عملیات اکتشاف طی سه ماه ابتدایی امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵۶.۷ درصد افزایش یافته است. سرمایه مجوزهای صادره برای گواهی کشف معادن که معادل هزینه صرف شده برای عملیات اکتشاف بوده است، در مدت مذکور سال جاری ۳۳۳ میلیارد ریال است در حالی که طی مدت مشابه سال گذشته ۲۱۳ میلیارد ریال صرف شده بود.

شایان ذکر است که چند روز گذشته، معاون وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن اشاره به همین افزایش میزان صدور پروانه اکتشاف و گواهی کشف معادن طی سه ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، تاکید کرد که اهتمام جدی در وزارتخانه و سازمان‌های تابعه برای بهره‌برداری حداکثری در حوزه معدن شکل گرفته است.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.