یکشنبه, ۲۷ خرداد , ۱۴۰۳ Sunday, 16 June , 2024 ساعت ×
رونمایی از برنامه طرح جامع اکتشاف در آینده نزدیک
14 بهمن 1399 - 10:20
شناسه : 6238
رییس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: شناسایی ذخایر قابل برداشت، نیاز به اکتشافات سیستماتیک دارد و ایمیدرو برای تحقق این مهم، طرح جامع اکتشاف را به زودی رونمایی می‌کند.
ارسال توسط : منبع : ایمیدرو
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، وجیه الله جعفری امروز در جلسه پایش عملکرد مجموعه‌های فعال در حوزه اکتشاف و حفاری اظهار داشت: با تعریف برنامه جامع اکتشاف و تشکیل کمیته تخصصی، برنامه‌ها به صورت کارشناسی بررسی می‌شود و به تبع آن مشکلات در شورای عالی معادن مطرح و در جهت حل آن اقدامات لازم انجام خواهد شد.

وی تعیین مشاوران خبره در حوزه اکتشاف را ضروری خواند و افزود: انتخاب مشاوران غیرتخصصی زمینه‌ساز ارایه اطلاعات نادرست به متولیان بخش معدن و صنایع معدنی می‌شود و مشاوران داخلی باید در کنار کارشناسان خارجی دانش روز را فرا گیرند تا اطلاعات ما به روزآوری شود.

شناسایی آزمایشگاه های فعال

رییس هیات عامل ایمیدرو شناسایی آزمایشگاه‌های فعال در تسریع برنامه‌های حوزه اکتشاف را ضروری خواند.

جعفری بیان کرد: ایمیدرو به‌ عنوان بازوی اجرایی وزارت صنعت، معدن و تجارت، بسترساز عملیاتی کردن برنامه‌های شرکت‌ها در بخش‌های مختلف از جمله اکتشاف و حفاری است.

وی افزود: این سازمان در راستای توسعه اکتشافات و حفاری شرکت‌های تاثیرگذار، حل مسائل کلیدی همچون تامین مالی و تجهیزات را در دستور کار قرار داده است.
رییس هیات عامل ایمیدرو گفت: خرید تجهیزات اکتشاف و حفاری از محل منابع صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی نیز یکی از راهکارهای این سازمان خواهد بود.

صدور ۱۰۰۰ پروانه اکتشاف طی ۵ سال

در این جلسه مدیر اکتشاف ایمیدرو طی سخنانی اظهار کرد: طی ۵ سال گذشته سالانه به طور میانگین ۱۰۰۰ پروانه اکتشاف و ۵۰۰ گواهی کشف در کشور صادر شده است.
علی اصغرزاده افزود: حجم حفاری‌های امسال ایمیدرو و شرکت‌های تحت پوشش ۱۷۴ هزار متر بوده است. با درنظر گرفتن برنامه‌های بخش خصوصی در این بخش، میزان حفاری‌ها در سال جاری به ۵۰۰ هزار متر می‌رسد. همچنین لازم به توضیح است اعتبار مورد نیاز اکتشاف کل کشور در سال جاری به ۶۵۰ میلیارد تومان می‌رسد.
وی عنوان کرد: با انجام ۵۰۰ هزار متر حفاری توسط ایمیدرو و شرکت‌های زیرمجموعه و همچنین انجام ۳۶۰ هزار متر حفاری توسط بخش خصوصی، مجموع حفاری‌ها در سال آینده به ۸۶۰ هزار متر می‌رسد. همچنین خرید ۲۵ تا ۳۰ دستگاه حفاری برای اجرای برنامه‌های این بخش، مورد توجه است.

در این جلسه، احمد فتاحی مجری طرح توانمندسازی اکتشاف گزارش عملکرد این مجموعه را شرح داد. گفت: از سال ۹۲ تاکنون، ۴۰ پهنه به مساحت ۳۳۳ هزار کیلومتر مربع به ایمیدرو واگذار شد که ۳۲۲ هزار کیلومتر آن آزاد شده است.

در ادامه نماینده شرکت پایا (کنسرسیوم اکتشاف) گزارش پایش اکتشاف پهنه‌ها و محدوده‌های اکتشافی را ارایه داد که طبق اعلام مسئولان شرکت فوق، انجام ۲۰۰ هزار متر حفاری توسط این شرکت برای سال آینده هدف‌گذاری شده است. همچنین نمایندگان شرکت‌های تهیه و تولید مواد معدنی ایران و صنایع ملی مس گزارش پایش عملکرد اکتشاف مجموعه‌های خود ارایه کردند. شرکت مس برنامه حفاری ۱۰۰ هزار متری را تا پایان امسال در دست اقدام دارد.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.