دوشنبه, ۲۵ تیر , ۱۴۰۳ Monday, 15 July , 2024 ساعت ×
زنگ خطر رکود صنعت فولاد ایران
21 تیر 1401 - 19:32
شناسه : 30218
یک فعال بازار فولاد گفت: یکی از آخرین فرصت‌هایی که می‌توانست شانس مناسبی برای اقتصاد ایران ایجاد کند، جنگ روسیه علیه اوکراین بود که متاسفانه به دلیل سیاست‌های اقتصادی روسیه برای حفظ صادرات خود در این زمان، از دست رفت و تبدیل به تهدید جدی علیه صنعت فولاد کشور شد.
ارسال توسط : منبع : دنیای معدن
پ
پ

به گزارش اخبار فلزات، کوروش مهدیون فعال بازار فولاد، اظهار داشت: زمانی که جنگ روسیه علیه اوکراین آغاز شد، بسیاری این جنگ خانمان‌سوز را فرصتی برای دستیابی ایران به بازارهای جدید صادراتی دانستند که متاسفانه برخلاف برآوردهای از پیش تعیین شده، این فرصت‌ها به واسطه سیاست‌های تخفیفی روسیه تبدیل به تهدید جدیدی علیه بازارهای صادراتی ایران شد و نه تنها مقصد صادراتی جدیدی پیدا نکردیم بلکه در شرف از دست دادن بازارهایی هستیم که پیش از این سهمی در آن داشتیم.

وی افزود: جنگ هرچند یک اتفاق تلخ و غم‌انگیز است اما در بعد اقتصادی، فرصت‌ها و تهدیدهایی برای سایر کشورها همراه خود دارد.

مهدیون، گفت: کشور ایران به واسطه ثبات امنیتی در منطقه مناقشه‌برانگیز غرب آسیا، همواره یکی از شانس‌های نخست در کسب سهم اقتصادی در بازار کشورهای جنگ‌زده بود اما به دلایل مختلف این فرصت همواره از دست رفته است.

فعال بازار فولاد، بیان کرد: یکی از آخرین فرصت‌هایی که در پی جنگ می‌توانست شانسی مناسب برای اقتصاد ایران ایجاد کند، جنگ روسیه علیه اوکراین بود که متاسفانه به دلیل سیاست‌های اقتصادی روسیه برای حفظ صادرات خود در زمان جنگ از دست رفت و حتی تبدیل به تهدیدی علیه صنایعی نظیر نفت و فولاد ایران شد.

وی اذعان کرد: نفت و فولاد، هر دو از نیازهای اساسی کشورهای جهان محسوب می‌شود که ایران و روسیه نیز از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان جهانی این دو ماده هستند. پس تحریم‌های شدید علیه صنایع مختلف روسیه، فرصت مناسبی بود که می‌توانست سهم روسیه از بازار فولاد را روانه جیب تولیدکنندگان ایرانی کند اما متاسفانه با تعلل مدیران بالادستی این فرصت از دست رفت و همان اتفاقی که در حوزه نفت به دلیل تخفیف‌های سنگین روسیه به مشتریان افتاد، حالا در حوزه فولاد نیز رخ داده و این صنعت را با رکود مواجه کرده است.

فعال بازار فولاد گفت: هرچند استفاده از بسیاری از فرصت‌های اقتصادی جنگ روسیه علیه اوکراین برای ما از دست رفته است اما همچنان روزنه‌هایی برای بازار صادراتی ایران وجود دارد که لازم است با جدیت پیگیری شود.

مهدیون با اشاره به اینکه در حوزه صنعت فولاد، بخش خصوصی از ابتدا خواستار استفاده از این فرصت‌ها بوده است، اضافه کرد: برخی اتفاقات که در این خصوص رقم خورد، موجب شده است تا در این صنعت نیز مانند نفت برای رقابت با روسیه، مجبور به ارائه تخفیف‌های بیشتر به خریداران فولاد ایران باشیم تا بتوانیم سهم بازار را برای خود حفظ کنیم. در این میان خریداران فولاد هستند که از چرخه نابودگر تخفیف‌های رقابتی روسیه و ایران نهایت بهره را می‌برند.

وی تاکید کرد: تمام این موارد در حالی اتفاق می‌افتد که همچنان فرصت احیای برجام پیش روی دولت وجود دارد تا بتواند با استفاده از گشایش‌هایی که به تبع آن رخ می‌دهد، شرایط اقتصادی کشور و صادرات مواد خام و معدنی را بهبود بخشد.

فعال بازار فولاد با اشاره به اینکه پنجره فرصت‌های اقتصادی پیش روی کشور، زمان محدودی گشوده خواهد ماند، اظهار کرد: امروز که به دلیل تغییرات سیاسی در اروپا و آمریکا، نگاه مثبتی به نقش ایران در برطرف ساختن کمبودهای بازار جهانی وجود دارد، می‌توانیم با استفاده بهینه از این فرصت، نسبت به نجات بخش خصوصی از رکود اقدام کنیم؛ چراکه هر زمان ممکن است این دریچه نیز بسته شود.

مهدیون در پایان خاطرنشان کرد: فرصت‌هایی را که در سوریه و عراق از دست دادیم و در نتیجه آن بازار این دو کشور را به سهولت تقدیم ترکیه کردیم، متاسفانه دوباره در حال تکرار در قالبی بسیار بزرگ‌تر است.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.