جمعه, ۱۸ خرداد , ۱۴۰۳ Friday, 7 June , 2024 ساعت ×
زیان انباشته ۸۵ هزار میلیاردی خودروسازان
22 آذر 1400 - 9:23
شناسه : 21709
سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: در نشست روز گذشته کمیسیون صنایع مقرر شد کارگروهی مشترک از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس و وزارت صنعت، معدن و تجارت تشکیل شود تا قیمت تمام شده تولید خودرو را آنالیز و هزینه‌های سربار آن را مشخص کنند.
ارسال توسط : منبع : ایرنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، روح الله عباسپور سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در توضیح نشست فوق‌العاده کمیسیون صنایع و معادن، اظهار داشت: در پی افزایش ۱۸ درصدی قیمت خودرو و نارضایتی مردم از این اقدام نشست فوق‌العاده امروز کمیسیون صنایع و معادن با حضور رضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت، رییس هیات عامل سازمان ایدرو، مدیرعامل سایپا و قائم مقام اجرایی مدیرعامل ایران خودرو برگزار شد و نمایندگان در این جلسه انتقادات خود را بیان کردند.

وی افزود: در شرایطی که دولت در ایران خودرو تنها ۶ درصد سهام دارد، نباید مدیرعامل این واحد تولیدی را دولت مشخص کند. لذا برای ارتقای کیفیت و جلوگیری از افزایش قیمت باید واردات خودرو انجام شود، حتی براساس نظرسنجی انجام شده ۸۴ درصد مردم همین نظر را داشته‌اند.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به اظهارات وزیر صنعت، معدن و تجارت در این نشست، گفت: براساس گزارش ارائه شده، در حال حاضر خودروسازان ۸۵ هزار میلیارد تومان زیان انباشته و ۱۱۵ هزار میلیارد تومان به مردم، قطعه‌سازان و بانک‌ها بدهی دارند.

عباسپور بیان کرد: وزیر صنعت، معدن و تجارت معتقد بود در صورتی که اقدامی برای اصلاح قیمت خودرو صورت نمی‌گرفت، زیان خودروسازان تا پایان سال به ۱۰۵ هزار میلیارد تومان می‌رسید.

وزیر صمت موافق واردات خودرو در سال آینده است

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست امروز مطرح کرد که موافق واردات خودرو در سال آینده است، تصریح کرد: براساس گزارش ارائه شده، قرار است در یک سال آینده سهام باقی‌مانده دولت در خودروسازی‌ها واگذار شود، اما با توجه به تاکید نمایندگان، وزیر صنعت، معدن و تجارت مطرح کرد که این مدت کاهش خواهد یافت.

عباسپور اذعان داشت: در نشست روز گذشته مقرر شد کارگروهی مشترک از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس و وزارت صنعت، معدن و تجارت تشکیل شود تا قیمت تمام شده تولید خودرو را آنالیز و هزینه‌های سربار آن را مشخص کنند، سپس درباره این موضوع تصمیم گیری خواهد شد.

وی در پایان درباره وضعیت افزایش قیمت خودروی افرادی که حواله دارند، خاطرنشان کرد: براساس گفته مدیرعامل سایپا، مقرر شدکه خودروسازان ۱۰ درصد تخفیف به این افراد دهند از سوی دیگر نیز ۸ درصد سود مشارکت به آن‌ها تعلق گیرد؛ به تعبیری قیمت خودرو برای افرادی که حواله خودرو دارند، تغییری نکرده است.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.