یکشنبه, ۲۷ خرداد , ۱۴۰۳ Sunday, 16 June , 2024 ساعت ×
ساخت سازه‌های صنعتی ST52 بومی‌سازی شد
13 شهریور 1400 - 10:05
شناسه : 17106
کاردان سازه‌های فلزی شرکت فولاد خوزستان گفت: انجام پروژه بومی‌سازی ساخت سازه‌های صنعتی ST52 با استفاده از توان داخلی و در نظر گرفتن ساخت و اجرای مقاطع استراکچر ماشین ریخته‌گری بلوم از جنس ST52 به دلیل استحکام، مقاومت بیشتر در برابر خوردگی ماشین ریخته‌گری بلوم، افزایش طول عمر سازه و به حداقل رساندن میزان توقفات، برای نخستین بار در شرکت فولاد خوزستان انجام شد.
ارسال توسط : منبع : روابط عمومی فولاد خوزستان
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، احمد دامن پاک کاردان سازه‌های فلزی شرکت فولاد خوزستان در خصوص روند تعمیرات، اظهار داشت: تعمیرات ماشین ریخته‌گری با توجه به تمهیداتی که اندیشیده شده بود و مطالعات و بررسی‌های میدانی به‌صورت مقطعی جهت تعویض این سازه از سال ۱۳۹۶ تا اواخر ۱۳۹۸ به طول انجامید، طی سال گذشته با توجه به توقفات برقی به‌صورت ویژه بعد از ۶ ماه بررسی‌ها و سایت‌ ویزیت‌های پیاپی میدانی از سازه معیوب انجام شد. همچنین جلسات و مشخص نمودن آیتم‌های کاری و جلوگیری از تداخل کار با دیگر واحدها، مشخص نمودن مسیر ایمن بدون بروز حادثه، کاهش میزان زمان توقف مورد نیاز، مشخص نمودن پیمانکار مجرب جهت ساخت مقاطع توسط واحد ساخت و پیمانکار اجرای این پروژه، نقشه خوانی و پروسه ساخت مقاطع به طور منظم پیگیری شد.

وی افزود: زمان شروع تعمیرات ماشین ریخته‌گری بلوم از ۲۶ شهریور ماه ۱۳۹۹ آغاز و ۴ آبان‌ماه سال گذشته به مدت ۴۰ شبانه روز به طول انجامید. این تعمیرات با همکاری ۶۰ نفر از نیروهای مجرب و پرتلاش در دو شیفت ۳۰ نفره، به‌ صورت شبانه‌روزی، با حجم ۵۷ هزار و ۶۰۰ نفر ساعت انجام شده است. البته هدف از انجام این پروژه تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری  و شعار سال، در خصوص بی نیازی از  شرکت‌های خارجی و استفاده از تخصص و توان نیروهای بومی بود.

کاردان سازه‌های فلزی شرکت فولاد خوزستان در خصوص صرفه اقتصادی این طرح، گفت: اجرای این پروژه از لحاظ اقتصادی دارای چند نکته حائز اهمیت است؛ چراکه استراکچر ماشین ریخته‌گری بلوم در زمان مونتاژ آن تا مرحله بهره‌برداری به‌ وسیله‌ی متخصصان شرکت سومیتومو ژاپن انجام شده بود. اما در این مرحله تقریبا پس از گذشت چهل سال از عمر سازه اصلی، این ماشین بدون نیاز به استفاده از شرکت‌ها و متخصصان خارجی، برای نخستین بار با استفاده از توان گروهی متخصصان و نیروهای بومی با موفقیت تعویض شد.

دامن پاک‌ بیان کرد: هزینه انجام شده از ساخت تا مرحله اجرا تقریبا ۵۰ میلیارد ریال بود که با وجود تحریم‌های ظالمانه دشمنان نظام جمهوری اسلامی ایران اگر ریسک تعویض سازه این ماشین با تخصص و توان نیروهای بومی استان خوزستان انجام نمی‌شد، با توجه به افزایش قیمت دلار، برای رایزنی و اخذ موافقت شرکت‌های ژاپنی برای انجام کار، بیش از چند میلیون دلار باید هزینه صرف می‌شد. همچنین با پذیرفتن مسئولیت نظارت این فعالیت و استفاده از نیروهای داخلی در شرایط وجود تحریم‌ها کارساز واقع نشد.

وی با اشاره به تاثیر سازه جدید بر محصول بلوم، ادامه داد: بهبود کیفیت محصول بلوم در حوزه وظایف نت سازه‌ها نیست، اما یقینا پس از تعمیرات اساسی و مناسب، تداوم تولید با اطمینان بالاتری انجام می‌شود.

کاردان سازه‌های فلزی شرکت فولاد خوزستان در خصوص تاثیر گرمای هوا و ویروس کرونا بر روند اجرای پروژه، اذعان داشت: گرمای هوا با استفاده از تجهیزات سرمایشی (هواسازها) کمی قابل تحمل بود، اما نگرانی شرکت بیشتر در خصوص شیوع ویروس کرونا است که با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی به لطف خداوند و همت کارکنان تلاشگر هیچ‌گونه خطری نیروها را تهدید نکرده و گرفتار بیماری نشدند.

دامن پاک درباره‌ استفاده از تجربه تعویض و ساخت چنین سازه‌ای در دیگر نقاط شرکت، تصریح کرد: در نقاطی که خوردگی بر اثر تر و خشک شدن و رطوبت وجود دارد، می‌توان از تجربه چنین تعمیراتی، استفاده نمود. اما با گذشت یک‌سال از ساخت، نصب و به کارگیری سازه‌ یاد شده همچنان با توان و بدون بروز مشکل به کار خود ادامه می‌دهد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: لازم است که از محمود لندی معاون بهره برداری، محمدمهدی شریف شاذیله مدیر بخش فولادسازی، فرخ جعفری مدیر بخش تعمیرات و نگهداری، ذاکر کلامی زاده رییس واحد سازه‌های صنعتی و قاسمی در بخش تولید و همچنین مجموعه مکانیک به مدیریت آقایان کلانتر و صادقی، مجموعه برنامه‌ریزی گروه شعبانی و احمدی، مجموعه بازرس فنی حسینی کلورزی، مجموعه کلانتریان کارگاه مرکزی در ساخت تیرهای ۸۰۰ دابل جان، مجموعه اعتمادی‌فر در مدیریت ساخت، مجموعه‌ فروهی در قسمت نسوز، تقدیر و تشکر ویژه نمایم. در واقع این تعمیرات با توجه به تخصص و اقتدار هر کدام از عزیزان و به‌ صورت گروهی، بدون بروز حادثه جانی و تجهیزاتی به انجام رسید.

گفتنی است، واحد سازه‌های صنعتی فولاد خوزستان، وظیفه تعمیر و نگهداری استراکچر اصلی محیط صنعتی شرکت را بر عهده دارند که شامل سازه فلزی، سازه بتنی و سقف سوله‌های صنعتی است.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.