شنبه, ۸ بهمن , ۱۴۰۱ Saturday, 28 January , 2023 ساعت ×
ساخت قالب مسی ریخته‌گری در ذوب‌آهن طی آینده نزدیک
20 بهمن 1400 - 9:38
شناسه : 24391
در سومین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران تفاهم‌نامه دو پروژه تحقیقاتی با عناوین طراحی، ساخت و بومی‌سازی قالب مسی ریخته‌گری فولادسازی با شرکت پویش ساخت ذوب‌آهن و صرفه‌جویی یک میلیون و ۲۰۰ هزار یورویی و طراحی، ساخت و نصب دستگاه اندازه‌گیری ابعاد در حالت گرم در کارگاه نورد ۵۰۰ ذوب‌آهن (HOT PROFILE MEASUREMENT) با سازمان جهاد دانشگاهی شریف و ستاد توسعه فناوری فوتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت با صرفه جویی یک میلیون یورو، ۱۹ بهمن‌ماه امضا شد.
ارسال توسط : منبع : روابط عمومی ذوب‌آهن
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، ایرج رخصتی سرپرست مدیریت عامل ذوب‌آهن پس از امضا قراردادهای طراحی، ساخت و بومی‌سازی قالب مسی ریخته‌گری فولادسازی و طراحی، ساخت و نصب دستگاه اندازه‌گیری ابعاد در حالت گرم در کارگاه نورد ۵۰۰ ذوب‌آهن، اظهار داشت: قالب‌های مسی یک قطعه استراتژیک در ایستگاه‌های ریخته‌گری برای تولید فولاد است. تکنولوژی ساخت این قطعه در اختیار چندین شرکت محدود در دنیا قرار دارد که به دلیل تحریم، تامین آن‌ها با مشکل مواجه است. در همین راستا این مشکل، صنعت فولاد کشور را بر آن داشت که این قطعه استراتژیک را در داخل تولید نماید.

وی افزود: در همین راستا با توجه به اینکه شرکت مهندسی و پویش ساخت ذوب‌آهن یکی از شرکت‌های توانمند در بومی‌سازی قطعات است، ذوب‌آهن اصفهان با سرمایه‌گذاری لازم در این شرکت قصد دارد، این قطعه را در داخل شرکت بومی نموده و دانش آن را در اختیار بگیرد. 

سرپرست مدیریت عامل ذوب‌آهن در خصوص پروژه طراحی، ساخت و نصب دستگاه اندازه‌گیری ابعاد در حالت گرم در کارگاه نورد ۵۰۰ ذوب‌آهن، گفت: این پروژه علاوه بر اینکه دقت‌های اندازه‌گیری در خطوط نورد را افزایش می‌دهد، پیش نیاز بومی‌سازی اندازه‌گیری گرم ریل در کارگاه نورد ۶۵۰ بوده و این موضوع از سطح بالای فناوری برخوردار است.

رخصتی در پایان خاطرنشان کرد: با اجرای این پروژه، دانش مربوطه در ایران بومی می‌شود و کلیه شرکت‌های داخلی بدون نیاز به شرکت‌های خارجی از آن بهره‌مند خواهند شد. همچنین اجرای این پروژه در تولید پایدار ریل به عنوان یک کالای استراتژیک نیز نقش بسیار مهمی دارد.

گفتنی است، سومین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران با حضور مقامات عالی رتبه کشوری و تولیدکنندگان و تامین‌کنندگان زنجیره آهن و فولاد کشور با رویکرد بومی‌سازی و توسعه تکنولوژی، امروز ۱۹ بهمن‌ماه در هتل المپیک تهران گشایش یافت و تا ۲۱ بهمن‌ماه ادامه خواهد داشت.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.