دوشنبه, ۲۷ فروردین , ۱۴۰۳ Monday, 15 April , 2024 ساعت ×
ساخت محفظه احتراق توربین زیمنس
06 اردیبهشت 1401 - 15:27
شناسه : 27055
گامی دیگر در خودکفایی صنعت گاز ایران؛ سرپرست شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی، گفت: برای نخستین‌ بار در صنعت نفت و گاز کشور و با بهره‌گیری از توانمندی‌های متخصصان و کارکنان مجتمع گاز پارس جنوبی، محفظه احتراق توربین گازی زیمنس، بومی‌سازی و روی یکی از توربین‌های مجتمع نصب و راه‌اندازی شد.
ارسال توسط : منبع : شانا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، احمد باهوش سرپرست شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی، اظهار داشت: در بازه زمانی دو سال و با همت، کار مطالعاتی و تحقیقاتی مستمر متخصصان و کارشناسان مجتمع گاز پارس جنوبی و همچنین بهره‌گیری از توانمندی‌های شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی، محفظه احتراق توربین گازی زیمنس برای نخستین‌ بار در کشور تولید و روی یکی از توربین‌های مجتمع نصب و با موفقیت راه‌اندازی شد.

وی افزود: از موارد مصرف این قطعه، استفاده روی توربین‌های ارسال گاز پالایش ‌شده به خط لوله سراسری یا ایستگاه‌های تقویت فشار خطوط لوله شبکه انتقال گاز است. این قطعه همچنین جزو اقلام راهبردی، حیاتی و تحریمی بوده که از سال‌ها پیش امکان تهیه آن از سازنده اصلی نبوده و مشکلات و چالش‌هایی را برای تولید در پی داشته است.

در مسیر بومی‌سازی قرار گرفته‌ایم

سرپرست شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی، گفت: هم‌اکنون حدود ۱۳۰ دستگاه توربین زیمنس از سری جدید داخل کشور در حال بهره‌برداری است که به ‌طور میانگین، ۱۸ دستگاه محفظه احتراق نو طی هر سال نیاز آن‌ها است. همچنین با ساخت داخلی قطعه یاد شده، افزون بر دسترس‌پذیری راحت به آن داخل کشور برای مواقع مورد نیاز، حدود ۶۰۰ هزار یورو به ‌ازای هر دستگاه و در مجموع ۱۰ میلیون یورو طی سال، صرفه‌جویی ارزی برای کشور به همراه دارد.

باهوش با بیان اینکه باید به مقوله ساخت داخل و رفع موانع موجود در این زمینه بیشتر توجه شود، عنوان کرد: رسیدن به این موفقیت از طریق همیاری و هم‌افزایی هدفمند گروه‌های مختلف در سطح مجتمع، از جمله بازرسی فنی انجام شد و اگر مسیر طی‌ شده این پروژه به ‌عنوان الگویی دیگر پروژه‌های مشابه نهادینه شود، بی‌شک کارهای به مراتب سخت‌تر و پیچیده‌تر را می‌توان به منصه ظهور رساند.

وی در پایان با بیان اینکه دانش ساخت این قطعه در اختیار سازنده اصلی (زیمنس) و چند شرکت اروپایی است، خاطرنشان کرد: خوشبختانه با مطالعات و تحقیقات گسترده‌ای که نزدیک به دو سال در این زمینه انجام شد، دانش تولید محفظه احتراق یاد شده به‌ طور کامل بومی‌سازی و بر اساس آزمایش‌ها طراحی و اجرا شده است، این اطمینان در کارگروه اجرا و نظارت حاصل شده که قطعه عملکرد و کارایی حداقل برابر با نمونه اصلی را خواهد داشت.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.