پنج شنبه, ۳ خرداد , ۱۴۰۳ Thursday, 23 May , 2024 ساعت ×
ساخت نخستین پژوهشگاه زغال‌سنگ کشور در طبس
05 مرداد 1400 - 9:30
شناسه : 15558
استاندار خراسان جنوبی مطرح کرد؛ استاندار خراسان جنوبی در سیزدهمین نشست ستاد توسعه خاوران گفت: براساس تفاهم‌نامه منعقد شده با هلدینگ سرمایه‌گذاری، نخستین پژوهشگاه زغال‌سنگ کشور در شهرستان طبس به زودی راه‌اندازی خواهد شد.
ارسال توسط : منبع : ایرنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، حمید ملانوری استاندار خراسان جنوبی در این نشست، اظهار داشت: معدن یکی از بزرگ‌ترین ظرفیت‌های استان و به عنوان محوری‌ترین موضوع سرمایه‌گذاری خراسان جنوبی مطرح می‌شود. لذا این پژوهشگاه در زمینه انجام فعالیت‌های علمی پژوهشی و استفاده از ظرفیت نیروی انسانی خلاق استان، نقش بسزایی خواهد داشت.

وی افزود: از بدو ورود به موضوع سرمایه‌گذاری بر ظرفیت‌های استان، به حوزه معدن توجه ویژه‌ای شده و تمام هدف این است که با تسهیل در روند کار، سرمایه‌گذاری در این بخش را تسریع کنیم.

استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه همواره تاکید ما بر ورود سرمایه‌گذاران دارای اهلیت و صلاحیت بوده است، گفت: تمایل نداریم ذخایر استان را در اختیار سرمایه‌گذارانی قرار دهیم که کار را در نیمه راه رها کرده و سرمایه‌گذاری‌شان نتیجه مطلوبی برای استان به همراه نداشته باشد. در این راستا براساس گزارش اداره کل صنعت، معدن و تجارت در حال حاضر ۲۳۰ معدن دارای پروانه در استان وجود دارد که به واسطه کم‌کاری سرمایه‌گذاران، غیرفعال است.

ملانوری بیان کرد: ما به دنبال رفع مشکل از مسیر این معادن غیرفعال و برگرداندن آن‌ها به چرخه فعالیت هستیم، اما تمایل نداریم با کسانی وارد فعالیت شویم که تجربه‌های گذشته را تکرار کرده و استان از حضورشان بهره‌ای نبرد.

وی جلوگیری از خام‌فروشی را یکی دیگر از اهداف ستاد توسعه خاوران در راستای واگذاری معادن استان به سرمایه‌گذاران عنوان کرد و ادامه داد: خارج شدن مواد معدنی به صورت خام و فراوری نشده، لطمه و خسارت بزرگی به استان و کشور وارد می‌کند. در همین راستا فراوری مواد معدنی و ایجاد صنایع پایین‌دستی و بالادستی در جوار معدن، فرصت و بهانه‌ای برای رشد صنعت در استان خراسان جنوبی است.

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به موضوع ساماندهی مراکز آموزش عالی در سطح کشور، اذعان داشت: در همین زمینه مقدمات کار برای ادغام دو دانشگاه بیرجند فراهم شد که با پیگیری‌هایی صورت گرفته، توانستیم از تحقق آن جلوگیری کنیم.

ملانوری تصریح کرد: یکی از مهمترین دلایل مخالفت ما با این بخشنامه، وجود معادن استان است که نقش موثری در ایجاد واحدهای صنعتی، اشتغال، درآمدزایی و توسعه دارند و به تبع تحصیل و مهارت‌آموزی می‌تواند این روند را تسریع کند.

وی درخصوص فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان در زمینه گردشگری، گفت: میراث فرهنگی باید این فرصت‌ها را با تمامی جزئیات به صورت نقطه به نقطه ارائه دهد تا سرمایه‌گذاران بتوانند با استفاده از این اطلس، از اقدامات انجام شده در راستای تامین زیرساخت‌ها مطلع شوند و برای حوزه فعالیتی خود، بهتر برنامه‌ریزی را داشته باشند.

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به توضیحات مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان در زمینه میزان پیشرفت تفاهم‌نامه این شرکت، ضمن تاکید بر تسریع روند اجرای کار، از اقدامات صورت گرفته در راستای جذب و هزینه‌کرد ۱۶ میلیارد تومان اعتبار در تامین زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی خراسان جنوبی تشکر کرد.

همزمان با برگزاری سیزدهمین نشست ستاد توسعه خاوران، تفاهم‌نامه‌ای به مبلغ ۵۰۰ میلیارد تومان با شرکت کیمیای زنجان گستران از شرکت‌های زیرمجموعه هلدینگ سرمایه‌گذاری زرین به منظور سرمایه‌گذاری و بهره‌برداری از معادن و صنایع معدنی استان مبادله شد.

بنا به این تفاهم‌نامه مقرر شد که این شرکت در ادامه سرمایه‌گذاری‌ها و فعالیت‌های خود در زمینه معدن و صنایع معدنی، نخستین پژوهشگاه زغال‌سنگ کشور را در شهرستان طبس راه‌اندازی کند.

بورسیه کردن و جذب تمامی دانشجویان و دانش‌آموختگان مرتبط با رشته‌های مدنظر این مجموعه در حوزه‌های فعالیتی، در صورت رسیدن به مرحله فراوری سرب و روی از دیگر مواردی است که این شرکت در قالب مسئولیت‌های اجتماعی متقبل شده است.

گفتنی است، استاندار خراسان جنوبی همچنین به این شرکت پیشنهاد داد با سرمایه‌گذاری در زمینه بهره‌برداری از یک یا چند فرصت گردشگری استان، حوزه فعالیتی خود را توسعه داده و به رونق گردشگری در خراسان جنوبی کمک کند.

حوزه زغالدار طبس غنی‌ترین و بزرگ‌ترین ناحیه زغالی ایران محسوب می‌شود و در این راستا شهرستان طبس ۷۶ درصد ذخایر زغال‌سنگ کشور را در خود جای داده است.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.