چهارشنبه, ۲۶ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Wednesday, 15 May , 2024 ساعت ×
ساخت نوارپیچ خطوط لوله نفت در منطقه پارسیان
09 تیر 1400 - 16:31
شناسه : 14602
جانشین رییس منطقه عملیاتی پارسیان گفت: دستگاه نوارپیچ خطوط لوله نفت و گاز با تلاش متخصصان صنعت نفت در کارگاه مرکزی تعمیرات منطقه عملیاتی پارسیان در شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی ساخته شد.
ارسال توسط : منبع : شانا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، حسن فرخی جانشین رییس منطقه عملیاتی پارسیان، اظهار داشت: متخصصان اداره تعمیرات این منطقه موفق به ساخت دستگاه نوارپیچ خطوط لوله به‌منظور استفاده در تعمیرات اساسی و ایمن‌سازی خطوط لوله نفت شدند.

وی افزود: این دستگاه قابلیت نوارپیچی خطوط لوله با قطر ۲۴ تا ۳۶ را داراست. لذا برنامه‌ریزی لازم برای ساخت نمونه‌های دیگر این دستگاه برای خطوط لوله با قطر کم‌تر از ۲۴ اینچ نیز انجام شده است.

جانشین رییس منطقه عملیاتی پارسیان با اشاره به اینکه این دستگاه به روش مهندسی معکوس و با دو ویژگی کارکرد دستی و اتوماتیک ساخته شده است، گفت: سرعت‌بخشی به کار و کاهش زمان عملیات نوارپیچی خطوط به‌ویژه در تعمیرات اساسی و ایمنی بیشتر از قابلیت‌های این دستگاه به شمار می‌آید. البته نوارپیچی (عایق‌کاری) اولیه و ثانویه بخشی از عملیات ایمن‌سازی خطوط لوله انتقال نفت و گاز است که دستگاه ساخته‌شده قابلیت انجام هر دو مرحله را دارد.

فرخی بیان کرد: دستگاه جدید برعکس دستگاه‌های پیشین که به دور لوله می‌چرخند، قابلیت چرخش به دور خود را دارد و همین ویژگی افزون بر ایمنی بیشتر، در کاهش زمان انجام کار و خستگی نفرات موثر است.

وی در پایان ضمن قدردانی از تلاش‌های متخصصان مبتکر این منطقه عملیاتی، آمادگی متخصصان اداره تعمیرات این منطقه را به‌منظور همکاری با دیگر مناطق برای ساخت این دستگاه اعلام کرد.

شایان ذکر است که منطقه عملیاتی پارسیان یکی از مناطق پنجگانه عملیاتی شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی است که چهار میدان فعال گازی تابناک، هما، شانول و وراوی را در جنوب استان فارس و در مجاورت شهرستان‌های لامرد، مهر، خنج و پارسیان راهبری و خوراک مورد نیاز پالایشگاه گاز پارسیان را تامین می‌کند.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.