یکشنبه, ۳۰ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Sunday, 19 May , 2024 ساعت ×
ساخت نیروگاه غدیر لامرد تا پایان اردیبهشت آغاز می‌شود
23 فروردین 1400 - 17:23
شناسه : 10321
مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری غدیر گفت: توسعه سالکو و ارتقای کمی و کیفی صنعت آلومینیوم در منطقه ویژه اقتصادی لامرد، امری منطقی و دارای توجیه اقتصادی است و در همین راستا با تعیین تکلیف اعتبار اسنادی (ال سی) ساخت نیروگاه غدیر لامرد تا پایان اردیبهشت ماه عملیاتی می‌شود.
ارسال توسط : منبع : باشگاه آلومینیوم
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، امیرعباس حسینی مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری غدیر در جریان بازدید از طرح‌های این شرکت در منطقه ویژه اقتصادی لامرد، اظهار داشت: از مهم‌ترین پیش‌نیازهای توسعه صنایع در این منطقه تامین برق پایدار است که از بدو امر مورد توجه مسئولان و دست‌اندرکاران ذی‌ربط قرار گرفت. با توجه به برنامه طرح افزایش ظرفیت تولید سالکو به ۶۰۰ هزار تن آلومینیوم در سال، اولویت اساسی، تامین منابع انرژی است.

وی با اشاره به فراز و فرودهای گشایش اعتبار اسنادی برای تکمیل و توسعه نیروگاه برق در این منطقه، افزود: هم راستا با سایر تمهیدات و اقداماتی که برای سرعت‌‌بخشی به عملیات اجرایی نیروگاه در منطقه ویژه اقتصادی لامرد در حال پیگیری است، شرکت شانگهای الکتریک چین تا پایان ماه آینده فرصت دارد که تکلیف تعلیق گشایش اعتبار اسنادی نیروگاه شرکت غدیر انرژی لامرد را مشخص نماید و در غیر این صورت، ساخت نیروگاه با اولین توربین کلاس F در لامرد با جدیت پیگیری و آغاز می‌شود.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری غدیر در جریان این بازدید به تبیین جایگاه کم‌نظیر منطقه ویژه اقتصادی لامرد در صنعت ملی کشور پرداخت و گفت: این منطقه  با توجه به طراحی و پیش‌بینی تکمیل زنجیره آلومینیوم، یکی از زنجیره‌های جذاب، متنوع و دارای ارزش‌افزوده بسیار بالا است. توسعه صنایع پایین‌دست آلومینیوم علاوه بر ایجاد وقفه در فرایند خام‌فروشی، منجر به تامین نیازهای داخلی و ایجاد ظرفیت برای صادرات و ایجاد اشتغال پایدار برای دانش آموختگان توانمند ایرانی خواهد شد.

توسعه سالکو در منطقه ویژه اقتصادی لامرد؛ امری منطقی است

حسینی اذعان داشت: ۵۱ درصد سهام سالکو مربوط به شرکت سرمایه‌گذاری غدیر است. بنابراین توسعه سالکو و ارتقای کمی و کیفی صنعت آلومینیوم در منطقه ویژه اقتصادی لامرد، امری منطقی و دارای توجیه اقتصادی است؛ چراکه بهره‌برداری از زیرساخت‌های مشترک، نقش مهمی در تکمیل چرخه تولید و کاهش هزینه‌ها دارد.

حمایت شرکت غدیر از سرمایه‌گذاری در آلوم شهر لامرد

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری غدیر از سیاست دیگر این مجموعه رونمایی کرد و گفت: به ‌منظور رفع موانع فراروی بخش خصوصی و ارائه مشوق به متقاضیان سرمایه‌گذاری در صنایع پایین‌دست آلومینیوم (آلوم شهر منطقه ویژه اقتصادی لامرد)، سالکو متعهد شده است تا ۶ ماه خوراک این صنایع را بدون اخذ وجه و به صورت اعتباری تامین نماید تا سرمایه در گردش شرکت‌های فعال برای سایر نیازها هزینه شود.

حسینی تصریح کرد: برای رقابت‌پذیر بودن محصولات مجتمع آلومینیوم جنوب در کنار توجه به افزایش میزان تولید، برنامه‌ریزی‌ها به سمتی معطوف شده است تا شمش تولیدی سالکو، همواره از کیفیت مطلوب محصولات برخوردار باشد.

حسین شبانی‌نژاد فرماندار لامرد نیز در جریان بازدید مدیران شرکت برق و انرژی غدیر از منطقه ویژه اقتصادی، با اشاره به پیشینه پیگیری‌ها برای ساخت نیروگاه برق در منطقه ویژه اقتصادی لامرد، بر ضرورت همگرایی هر چه بیشتر برای تحقق این مهم تاکید کرد.

دستور آغاز عملیات اجرایی  نیروگاه سیکل ترکیبی لامرد همزمان با سفر ریاست جمهوری به استان فارس در اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ توسط شرکت سرمایه‌گذاری برق و انرژی غدیر با سرمایه‌گذاری حدود ۵۵۰ میلیون یورو صادر شد.

تامین مالی این پروژه نیز مشابه سایر پروژه‌های B.O.O و B.O.T از دو محل آورده سرمایه‌گذاران و وام با نسبت‌های حدود ۱۵ درصد آورده و ۸۵ درصد تسهیلات است. تسهیلات این پروژه از طریق اگزیم بانک چین پیش‌بینی شده بود که در سال ۱۳۹۷ با تلاش وزرا کلیدی دولت تدبیر و امید گشایش اعتبار اسنادی (ال سی) این نیروگاه حاصل شد اما به دلیل شدت‌گیری تحریم‌ها، اعتبار اسنادی (ال سی) این نیروگاه به حالت تعلیق درآمد که قرار است با رفع موانع، ساخت این نیروگاه در سال جاری (۱۴۰۰) عملیاتی شود.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.