یکشنبه, ۲۶ فروردین , ۱۴۰۳ Sunday, 14 April , 2024 ساعت ×
سرخ‌پوشیِ اندوه‌بارِ نمادهای زنجیره آلومینیوم، فولاد و مس
19 آبان 1399 - 8:56
شناسه : 1269
همه چیز در گرو مشخص شدن تکلیف نرخ ارز، سهام عدالت و نرخ سود بانکی/ آیا اعتماد به بازار سرمایه بازمی‌گردد.
ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات به نقل از کانال جعفری طهرانی، بازار بورس از اواخر مرداد تاکنون به معنای واقعی کلمه به حال خود رها شده است. اعتماد در این بازار از دست رفته و وعده‌های حمایت تاکنون همگی پوچ بوده است. میزان ریزش قیمت بسیاری از نمادهای بازار سرمایه نسبت به طول دوره ریزش، در تاریخ بورس تهران بی‌سابقه است.

  • بازار بورس از اواخر مرداد تاکنون به معنای واقعی کلمه به حال خود رها شده است. اعتماد در این بازار از دست رفته و وعده‌های حمایت تاکنون همگی پوچ بوده است. میزان ریزش قیمت بسیاری از نمادهای بازار سرمایه نسبت به طول دوره ریزش، در تاریخ بورس تهران بی‌سابقه است.
  • امروز یکشنبه ۱۸ آبان بازار بورس با صف فروش به استقبال اعلام نتیجه انتخابات آمریکا رفت. نمادهای زنجیره فولاد نیز همگی در کف قیمت روزانه و در صفوف فروش معامله می‌شوند. تقاضا در بازار بورس به شدت ضعیف است و هیچ نشانی از گردش نقدینگی در بازار دیده نمی‌شود.
  • حالا دیگر می‌توان گفت، آزادسازی سهام عدالت کاملاً بدون برنامه صورت گرفت و دولت هیچ مدیریت در زمینه فروش سهام عدالت نداشت. هربار که در چندماه اخیر بازار بورس خواسته کمر راست کند، سهام عدالت بازار را زمین زده است. تا تکلیف سهام عدالت مشخص نشود و بازار در مقابل تبعات فروش این سهام، واکسینه نشود. نمی‌توان به احیای کامل بورس امیدوار بود.
  • به جز سهام عدالت که مهم‌ترین مساله بازار بورس در وضعیت فعلی است، تکلیف نرخ ارز در نتیجه پیروزی بایدن در انتخابات آمریکا نیز باید مشخص شود. انتظار می‌رود عدم قطعیت در مورد نرخ ارز به زودی برطرف بشود و تکلیف بورس در روزهای آتی در این زمینه حداقل مشخص شود.
  • رفع ابهامات پیرامون آینده نرخ سود بانکی عامل دیگری است که بازار سرمایه به آن نیاز دارد. تا زمانی که شایعه افزایش نرخ سود بانکی همچنان به نحوی از انحا مطرح است، نمی‌توان رشد قابل توجه بازار سرمایه را انتظار داشت.
  • ▪️پنج ماه نخست سال جاری، پنج ماه وعده و وعید در مورد رونق بازار بورس بود. ضرر سنگین عده زیادی از سهامداران جدیدالورود به بازار سرمایه، اعتماد را در این بازار نابود کرده است. بازار بورس برای احیاء به تنفس مصنوعی نیاز ندارد؛ چیزی که ماه‌ها است از این بازار دریغ می‌شود. انفعال در مقابل سقوط بی‌سابقه بورس از طرف کسانی که وعده رونق بورس را داده بودند، بسیار عجیب است.
  • گزارش‌های نمادهای زنجیره فولاد، بسیار درخشان بوده است. نمادهای فولادی ارزشمند هستند. با این حال، وضعیت این نمادها نیز همچون بقیه گروه‌های بازار سرمایه، به مشخص شدن تکلیف نرخ ارز، سهام عدالت و نرخ سود بانکی بستگی دارد.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.