سه شنبه, ۲۹ خرداد , ۱۴۰۳ Tuesday, 18 June , 2024 ساعت ×
سرمایه‌گذاری در شرکت صنایع آهن و فولاد سرمد ابرکوه
21 تیر 1401 - 20:46
شناسه : 30233
مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات در جریان بازدید از کارخانه شرکت صنایع آهن و فولاد سرمد ابرکوه در استان یزد در اواسط خرداد ماه امسال، از برنامه سرمایه‌گذاری ۳۰۰ میلیون یورویی در این کارخانه در قالب اجرای سه پروژه توسعه‌ای فولادسازی، کلاف‌سازی و احیا خبر داد.
ارسال توسط : منبع : روابط‌عمومی ومعادن
پ
پ

به گزارش اخبار فلزات، اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات، در ارتباط با تامین زیرساخت‌ها و خوراک مورد نیاز این کارخانه و پروژه‌های توسعه‌ای، بیان کرد: نیاز به سرمایه‌گذاری برای تولید برق به میزان ۳۰۰ مگاوات در برنامه مطالعه قرار گرفته است. برای تامین آب مورد نیاز نیز مطالعات و اقدامات لازم برای استفاده از پساب شهری از طریق احداث تصفیه‌خانه در حال انجام است. ضمن اینکه با مساعدت مسئولان استان یزد و در اختیار گرفتن پهنه‌های معدنی در منطقه، نسبت به تامین خوراک سنگ‌آهن مورد نیاز و تکمیل زنجیره تولید در این مجمتع اقدام خواهد شد و تمهیدات لازم برای تامین بخشی از مواد اولیه از معدن چادرملو نیز اندیشیده شده است.

شرکت مجتمع صنایع آهن و فولاد سرمد ابرکوه با هدف توسعه صنایع فولادی و همکاری در برنامه‌های تکمیل زنجیره تولید به منظور ایجاد توازن و تعادل در مواد اولیه و محصولات و تعامل با واحدهای صنایع فولادی مشابه برای تامین بخشی از نیازهای فولادی کشور، در اسفند ماه ۱۳۹۱ با سرمایه‌گذاری مشترک شرکت معدنی و صنعتی چادرملو و شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات تاسیس شد. سهامداران عمده کنونی این شرکت، شرکت‌های معدنی و صنعتی چادرملو و تجلی توسعه معادن و فلزات هستند.

این مجتمع در کیلومتر ۱۵ جاده ابرکوه به یزد مکان‌یابی شده است که واقع شدن آن در مرکز ایران و امکان دسترسی به راه‌های اصلی کشور (مانند خط آهن سراسری در دست احداث یزد-اقلید-شیراز و ترانزیت شمال-جنوب و شرق به غرب کشور) و وجود نداشتن کارخانه‌های مشابه در شعاع نزدیک به ۱۰۰ کیلومتری آن، باعث شده است که مجتمع صنایع آهن و فولاد سرمد ابرکوه، توانایی پاسخگویی برای تامین نیازهای مصنوعات فلزی در صنایع مرتبط در استان‌های همجوار را داشته باشد. همچنین نزدیکی این مجتمع به مجتمع معدنی و صنعتی چادرملو، باعث شده است تا در زمینه تامین خوراک و مواد اولیه با مشکل چندانی مواجه نباشد و تامین مواد اولیه با قیمت و سرعت مناسب انجام شود.

زیرساخت‌ها

در زمینه تامین زیرساخت‌ها وضعیت شرکت صنایع آهن و فولاد سرمد ابرکوه از نظر زمین، برق، آب و گاز به شرح زیر است.

زمین این مجتمع به مساحت ۱۵۰ هکتار بوده است که حدود ۲۵ هزار مترمربع مربوط به زیرساخت‌ها، ۳۰ هزار مترمربع مربوط به زیربنای واحد نورد و کلاف‌سازی و ۴۲ هزار متر مربع مربوط به واحد فولادسازی است. در زمینه تامین برق، پست ۲۳۰ کیلوولت در بهمن ماه ۱۳۹۴، با هدف برق‌رسانی به واحدهای نورد و فولادسازی و با دیماند ۷۰ مگاوات انجام شد.

آب مورد نیاز کارخانه سرمد از موقعیت جنوب غربی کارخانه به فاصله تقریبی ۲۲ کیلومتر به میزان ۴۰ لیتر بر ثانیه به کارخانه منتقل می‌شود. در صنایع فولاد، آبی که به خط تولید وارد می‌شود، باید از کیفیت خاصی برخوردار باشد. به همین دلیل آب خام وارد شده به کارخانه نیاز به تصفیه دارد. به همین منظور یک واحد تصفیه‌خانه صنعتی با تکنولوژی اسمز معکوس به ظرفیت تولید ۱۰ هزار مترمعکب در روز احداث شده است تا آب را با کیفیت مورد نیاز تامین کند. برای تامین گاز پروژه‌های نورد و فولادسازی، یک خط لوله گاز به طول ۶ کیلومتر منشعب از خط سراسری به کارخانه منتقل شد. ایستگاه فشارشکن گاز کارخانه به میزان ۲۰ هزار متر معکب در ساعت است. قسمت عمده این زیرساخت‌ها با در نظر گرفتن نیازهای آینده بخش توسعه مجتمع، اجرایی شده‌اند و در حال بهره‌برداری هستند.

شرکت صنایع آهن و فولاد سرمد ابرکوه دارای چهار پروژه نورد، کلاف‌سازی، فولادسازی و احیای مستقیم است که پروژه نورد به بهره‌برداری رسیده است و تولید را ادامه می‌دهد و سه پروژه دیگر در حال توسعه هستند که جزئیات آن‌ها به شرح زیر است.

پروژه واحد نورد، تولید انواع میلگرد آجدار هشت تا ۳۲ میلی‌متر را در آذر ماه ۱۳۹۵ با استفاده از آخرین سطوح تکنولوژی روز دنیا از شرکت STG ایتالیا در کنار دانش و تجربه کارشناسان و مدیران داخلی آغاز کرد. ظرفیت تولید این واحد، سالیانه ۴۵۰ هزار تن و اشتغال‌زایی آن حدود ۳۰۰ نفر به طور مستقیم عنوان شد. خوراک این واحد، شمش‌های فولاد با مقطع ۱۵۰ در ۱۵۰ میلی‌متر و به طول ۱۲ متر است.

پروژه فولاد کلاف‌سازی

با توجه به زیرساخت‌های موجود و به منظور تکمیل سبد محصولات تولیدی، واحد نورد و با توجه به تعداد اندک واحدهای کلاف‌سازی در کشور، زودبازده بودن پروژه کلاف‌سازی، تقاضای بازار برای این محصول و ارزش افزوده قابل توجه این محصول نسبت به محصولات طولی، شرکت در سال ۱۳۹۶ با همکاری شرکت پریمتالز ایتالیا، ساخت یک واحد کلاف‌سازی (Wire rod) را با ظرفیت تولید اسمی سالیانه ۴۰۰ هزار تن با هدف تولید مفتول و کلاف فولادی از سایز ۵.۵ تا ۱۶ میلی‌متر از نوع آجدار و ساده آغاز کرد. تا پیش از تحریم‌ها، پیشرفت فیزیکی این پروژه حدود ۲۹ درصد گزارش شد. پس از اعمال تحریم‌ها، این پروژه توسط شرکت سازنده به حالت تعلیق درآمد. این پروژه از اسفند ماه سال گذشته و پس از برطرف شدن مشکل واردات تجهیزات، دوباره شروع به فعالیت کرده است و انتظار می‌رود در سال ۱۴۰۱ پایان یابد. اشتغال‌زایی پروژه حدود ۵۰ نفر به طور مستقیم تخمین زده می‌شود.

پروژه واحد فولادسازی

بر مبنای نیاز بازار تقاضای کشور و منطقه برای انواع شمش‌های فولادی و به منظور سهولت تامین خوراک کارخانه نورد، این شرکت در سال ۱۳۹۲ ساخت یک واحد فولادسازی را با تکنولوژی کوره قوس الکتریکی با ظرفیت تولید اسمی سالیانه ۶۰۰ هزار تن آغاز کرد که محصولات تولیدی آن، شمش‌های فولادی با ابعاد ۱۳۰ در ۱۳۰ میلیمتر و ۱۵۰ در ۱۵۰ میلیمتر خواهد بود. عمده تجهیزات این پروژه از برندهای معتبر جهانی با بهره‎‌گیری از فناوری‌های روز اروپا متعلق به شرکت STG ایتالیا خریداری شده است. پیشرفت فیزیکی پروژه حدود ۳۷ درصد بیان شده است و از آبان ماه ۱۴۰۰ نیز قراردادی جدید با شرکت فولاد تکنیک امضا شد و فعالیت‌های بخش سیویل و تامین تجهیزات در حال اجرا و ساخت است. اشتغال‌زایی این پروژه حدود ۶۰۰ نفر به طور مستقیم تخمین زده می‌شود.

همچنین بر اساس جدیدترین گزارش شرکت صنایع آهن و فولاد سرمد ابرکوه، به منظور تامین شمش مورد نیاز واحد نورد، پیش‌بینی شده است در صورت تامین مالی، تاریخ اتمام احداث پروژه فولادسازی با ظرفیت ۶۰۰ هزار تن در سال، پایان سال ۱۴۰۲ خواهد بود. با توجه به انعقاد قرارداد با کنسرسیوم پامیدکو، آسفالت طوس، وریا طرح پارس و برسو به مبلغ ۶۵ میلیون یورو، امید است ادامه عملیات باقی‌مانده پروژه مزبور با سرعت بیشتری انجام شود.

پروژه واحد احیای مستقیم

به منظور تکمیل زنجیره فولاد، طرح احداث واحد احیای مستقیم (DRI) به ظرفیت تولید سالیانه یک میلیون تن آهن اسفنجی در دستور کار شرکت قرار دارد. برای این منظور در ابتدا مطالعات امکان‌سنجی طرح مورد بررسی قرار گرفت و پس از اخذ مجوزهای لازم، مناقصه برای انتخاب پیمانکار در اسفند ماه سال پیش برگزار شد که شرکت فولاد تکنیک به عنوان پیمانکار منتخب برگزیده، قرارداد این پروژه را امضا کرد و فعالیت اجرایی آن آغاز شده است. اشتغال‌زایی این پروژه حدود ۶۰۰ نفر به طور مستقیم تخمین زده می‌شود.

آخرین وضعیت تولید، فروش، صادرات، نیروی انسانی و تامین مواد اولیه

بر اساس اطلاعات و صورت‌های مالی حسابرسی شده، فروش شرکت صنایع آهن و فولاد سرمد ابرکوه در سال ۱۴۰۰، با رشد ۵۲ درصدی نسبت به سال پیش از آن، به حدود چهار هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان رسید. همچنین سود خالص این شرکت در مدت زمان یاد شده با افزایش ۱۴۴ درصدی، به بیش از ۲۲۸ میلیارد تومان رسید. از نظر تعداد نیروی انسانی، شرکت صنایع آهن و فولاد سرمد ابرکوه ۳۱۳ نفر کارمند در سال ۱۳۹۹ داشت که این رقم در سال ۱۴۰۰، به ۳۴۲ نفر رسید.

این شرکت در سال ۱۴۰۰، با وجود داشتن ۴۵۰ هزار تن ظرفیت تولید، ۳۷۲ هزار و ۷۵ تن انواع میلگرد آجدار تولید کرد که این رقم در سال پیش از آن، معادل ۳۹۰ هزار و ۴۸۴ تن بود. همچنین این شرکت در سال گذشته، ۳۶۰ هزار و ۲۰ تن انواع میلگرد آجدار فروخت که این رقم در سال ۱۳۹۹، معادل ۳۶۶ هزار و ۸۰۷ تن بود. همچنین در حالی این شرکت در سال ۱۳۹۹، حدود ۸۵۰۰ تن صادرات انواع میلگرد آجدار داشت که در سال ۱۴۰۰، صادرات به صفر رسید. علت کاهش صادرات در سال ۱۴۰۰، روند افزایش نرخ فروش محصولات در داخل کشور نسبت به فروش صادراتی و محدودیت‌های صادر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در جهت تامین و نیاز بازار داخلی اعلام شده است.

با توجه به اینکه فروش محصولات تولیدی این شرکت به صورت عرضه در بورس کالا است، نحوه قیمت‌گذاری آن مطابق اعلامیه‌های قیمت هفتگی شرکت بورس کالای ایران انجام و قیمت‌گذاری فروش محصولات خارج از بورس کالا نیز با تصویب هیئت مدیره شرکت انجام می‌شود.

تامین‌کنندگان اصلی مواد اولیه شرکت صنایع آهن و فولاد سرمد ابرکوه که شمش فولاد است، در سال گذشته سه شرکت معدنی و صنعتی چادرملو (۸۰ درصد)، آهن و فولاد ارفع (۱۶ درصد)، فولاد سیرجان ایرانیان (۲ درصد) و سایر تامین‌کنندگان (۲ درصد) بودند.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.