دوشنبه, ۷ اسفند , ۱۴۰۲ Monday, 26 February , 2024 ساعت ×
سرمایه‌گذاری عظیم فولادخراسان در تکمیل و توسعه فاضلاب شهری
12 اسفند 1399 - 9:05
شناسه : 8211
مدیرعامل فولادخراسان خبرداد؛ مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان طی گفت‌وگویی با اهالی رسانه که در حاشیه حضور این ابرشرکت تولیدی شرق کشور در هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی متالورژی (ایران متافو) در تهران برگزار شد، دیدگاه خود را درباره سیاست‌گذاری راهبردی این مجتمع در آینده صنعت فولاد ایران ابراز کرد.
ارسال توسط : منبع : روابط عمومی فولادخراسان
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، کسری غفوری مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان با اشاره به نقش ستایش برانگیز این مجتمع در روند توسعه صنعتی، اقتصادی و اجتماعی جامعه پیرامونی خود، اظهار داشت: مجتمع فولاد خراسان همواره نسبت به سایر مجتمع‌های تولیدی کشور، سردمدار توسعه چه در زیر سقف خود و چه خارج از آن بوده است.

وی افزود: آب نیاز اساسی فولاد است و ما نباید در شرایط کنونی با بحران فراگیر آن، آب پاکیزه را در تولید فولاد استفاده کنیم. با موافقت شرکت آبفای کشور، پساب شهر نیشابور را به مدت ۲۵ سال در فولاد خراسان به کار خواهیم گرفت و مازاد آن را در صنعت و کشاورزی در اختیار متقاضیان قرار خواهیم داد. یک هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در این زمینه نیاز داریم که عملیات اجرایی آن به زودی آغاز می‌شود و اجرای آن، اشتغال مستقیم یک هزار نفر را تامین می‌کند.

مدیرعامل فولاد خراسان بیان کرد: مهم‌ترین طرح توسعه مجتمع که زنجیره تولید ما را از نظر سودسازی ارزنده‌تر می‌کند، کنسانتره‌سازی دو و نیم میلیون تنی سنگان خواف است. از روز حضورم در مجتمع فولاد خراسان قول دادم که آن را به ثمر برسانم که پس از هفت سال وقفه، خوشبختانه مشکلات پیمانکاری و اداری آن حل شده و کار اجرایی در آن مجموعه هم آغاز شده است.

غفوری ادامه داد: پیش‌بینی ما این است که تا ۲۴ ماه دیگر، بهره‌برداری طرح دو و نیم میلیون تنی کنسانتره‌سازی سنگان آغاز می‌شود. با وجود اینکه آهک، ارزش ریالی بالایی در زمینه تولید ما ندارد ولی عدم تامین آن به عنوان مواد اولیه مورد نیاز صنعت به ویژه در فصول سرد، با دشواری و حتی وقفه در روند تولید همراه می‌شود. به تازگی ۶۰ درصد یک کارخانه آهک را در شهرک صنعتی خیام خریداری کرده‌ایم. با این سرمایه‌گذاری نیز ۱۴۰ نفر اشتغال مستقیم خواهند داشت.

وی یادآور شد: شرکت فولادخراسان، طرح‌های توسعه دیگری را زیر سقف خود در دست مطالعه دارد که شامل پروژه‌های افزایش ظرفیت گندله‌سازی ۲٫۵ میلیون تنی به ۴/۳ میلیون تن و نیز راه‌اندازی مگا مدول احیای مستقیم است که این مدول در ایجاد توازن زنجیره فولاد کشور نقشی بسزایی خواهد داشت.

مدیرعامل شرکت فولادخراسان در خصوص معضل تامین آهن‌اسفنجی کشور طی سال‌های اخیر، گفت: بر اساس قانون، قیمت آهن‌اسفنجی در داخل کشور، ۵۰ درصد قیمت شمش است که با احتساب آن، رقم مذکور درحدود ۶ هزار تومان محاسبه می‌شود؛ اما این موضوع در ماه گذشته تا هشت هزار و ۵۰۰ تومان هم افزایش پیدا کرد و این نشان‌دهنده نبود توازن در زنجیره فولاد است که ما در حال مطالعه این طرح با هدف افزایش تولید آهن‌اسفنجی هستیم. همچنین در ادامه سیاست‌گذاری بلندمدت خود نیز، مکاتباتی را با شرکت‌های ملی گاز ایران و توانیر، سازمان صمت خراسان رضوی و وزارت صمت انجام داده‌ایم تا در صورت تامین زیرساخت در زمینه تامین برق و گاز، بتوانیم گام‌های تازه‌ای را آغاز کنیم.

غفوری به رشد بی‌سابقه سودسازی این صنعت فولادی در قیاس با سایر فولادسازی‌های کشور پرداخت و بیان کرد: فولادخراسان بین همه فولادهای کشور، از نظر حاشیه سود بهترین شرایط را در سال ۱۳۹۹ داشته و دارد. این شرکت طی سال جاری، معادل سود سه سال گذشته فولاد خراسان را ایجاد کرد. دلیل آن هم این است که ما با توجه به زیرساخت‌های این مجتمع، تمهیداتی را اندیشیده‌ایم که بهترین مواد اولیه را با بهترین کیفیت از نظر حمل و تامین تهیه کنیم. در سال‌های گذشته، شرکت بیشتر کنسانتره و گندله خود را از یزد، همدان، کرمان و کردستان تامین می‌کرد اما امسال بیشتر مواد اولیه خود را از سنگان وارد کرده‌ایم.

وی یادآور شد: امسال با توجه به تفاهم‌نامه معاون معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت و ایمیدرو، توانستیم بیشتر مواد اولیه خود را از سنگان تامین کنیم. در زمینه بومی‌سازی هم فعالیت خود را بیشتر کرده و نتایج بهتری کسب کرده‌ایم که منجر به تقدیر وجیه‌اله جعفری معاون وزیر و رییس سازمان ایمیدرو از همکارانم در فولادخراسان شد. مجتمع فولادخراسان طی دو سال گذشته ۱۱ رکورد تولید و تامین مواد اولیه را پشت سر گذاشت. برخلاف سال‌های گذشته که با کمبود مواد اولیه مواجه بودیم، خوشبختانه امروز دیگر دغدغه‌ای برای تامین آن نداریم.

مدیرعامل فولادخراسان سپس به تشریح دیدگاه‌های خود درباره آینده عرضه مقاطع فولادی در بورس کالا پرداخت و اظهار کرد: بنده اعتقاد جدی دارم که همه شرکت‌های دولتی، نیمه دولتی و خصوصی، هدفی جز گرداندن چرخ اقتصاد کشور ندارند؛ بنابراین اگر قرار است تصمیمی در صنعت فولاد گرفته شود، شایسته است که چهار فولادساز بزرگ کشور یعنی شرکت فولادمبارکه، ذوب‌آهن اصفهان، فولادخراسان و فولادخوزستان هم در اخذ آن مشارکت کنند؛ چرا که توقع دارند ما هم از اجرای آن تصمیم‌ها حمایت کنیم. اگر تصمیمی با توجه به خرد جمعی باشد، همه ما از آن حمایت می‌کنیم، چون دوست داریم ابتدا ایران ساخته شود و در کنار آن بتوانیم صادرات خود را انجام دهیم.

غفوری تصریح کرد: متاسفانه این دستورالعمل منجر شد که فولاد خراسان امسال ۴۹ درصد کاهش صادرات شمش و نیز ۳۹ درصد کاهش صادرات میلگرد و در مجموع، ۴۵ درصد از صادرات خود را به نسبت دوره مشابه در سال گذشته شاهد باشد. امسال با همت کارکنان فولادخراسان، ۹۹ درصد سودسازی داشته‌ایم که اگر این ۴۵ درصد کم نمی‌شد، می‌توانست در ارزآوری کشور طی دوره تحریم و نیز سودسازی شرکت بسیار مفید باشد. با توجه به انتخاب اردشیر سعدمحمدی به عنوان معاون معدنی وزارت صمت، ایشان را از بدنه فولادی کشور می‌دانیم و صمیمانه ابراز امیدواری می‌کنیم که در ادامه راه، چالش‌های این حوزه با دیدگاه ایشان، مرتفع شود.

وی در خصوص تولید عرضه محصولات فولاد خراسان در بورس، عنوان کرد: تمام محصولات فولادی مجتمع را به صورت ۱۰۰ درصد شمش و ۹۰ درصد میلگرد و با هدف حمایت از بازار، در بورس کالا عرضه می‌کنیم. ۱۰ درصد باقی مانده میلگرد را به صورت تهاتر با شرکت توانیر در قبال تامین برق خود عرضه خواهیم کرد. این درحالی است که قانون ما را به عرضه ۶۰ درصد محصول میلگرد در بورس کالا مکلف کرده است.

مدیرعامل فولادخراسان در بخشی دیگر از سخنان خود به شرایط دشوار کنونی از نظر محدودیت‌های ناشی از شیوع همه‌گیری کووید-۱۹ و محدودیت‌های تامین برق و گاز با اعمال خاموشی‌ها اشاره و تصریح کرد: فکر می‌کنم که در بین کل فولادسازان کشور و حتی در میان تمام صنایع کشور، سال سختی را پشت سر گذاشتیم. تنها صنعت فولادی بوده‌ایم که در کشور طی فروردین امسال تعطیل شدیم، زیرا سرعت شیوع کرونا در نیشابور و خراسان رضوی افزایش یافت و ما برای حفظ سلامت همکاران و مقابله با این بیماری، ۲۳ روز این مجتمع را در نیشابور تعطیل کردیم. سپس تا آماده‌سازی کوره‌ها انجام شود، ماه فروردین را از دست دادیم. اتفاقی تلخ که صنعت ما را در معرض آسیب قرار داد، قطعی گاز ۵۰ روزه در فولاد خراسان و ۱۴ روز قطعی برق در تیر و نیز قطعی مجدد برق در زمستان امسال به مدت ۲۰ روز بود. با توجه به اینکه فولاد خراسان از گندله‌سازی تا احیا و نورد، کل زنجیره تولید را دارد، توقف هر واحد منجر به وقفه سایر واحدها می‌شود.

غفوری ادامه داد: در مجتمع با قطع گاز گندله‌سازی و تولید آهن‌اسفنجی دچار مشکل شد. ما با تمهیدات لازم توانستیم آهن‌اسفنجی را از سایر نقاط کشور با هزینه‌ای سنگین‌تر تامین کنیم تا تولید متوقف نشود. امیدواریم در سال‌های پیش رو، این مشکلات برطرف شود.

وی در پایان همچنین تامین قطعات لازم صنایع را یکی از چالش‌های تولید ارزیابی و خاطرنشان کرد: همواره در خصوص واردات قطعاتی که امکان بومی‌سازی آن نیست، مقررات سرسختانه گمرکی و نیز انبوه مجوزهایی که سازمان صمت باید صادر کند، محدودیت ایجاد کرده است. با وجود محمدرضا مس‌فروش رییس سازمان صمت خراسان رضوی خود که یکی از صنعت مردان فولادی است، امیدواریم چشم‌انداز بهتری از گذشته را پیشرو داشته باشیم. مجتمع فولادخراسان امسال در تامین و انبارش قطعات هیچ مشکلی نداشته است و تلاش می‌کنیم که در بومی‌سازی با هدف جلوگیری از خروج ارز، گام‌های مهم‌تری در صنعت فولاد کشور برداریم.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.