دوشنبه, ۲۷ فروردین , ۱۴۰۳ Monday, 15 April , 2024 ساعت ×
سرمایه گذاری ۱۴ میلیارد دلاری در بخش بالادست زنجیره فولاد نیاز است
26 آبان 1399 - 5:14
شناسه : 1536
صنعت فولاد صنعتی مهم و ارز آور برای کشور بوده و هرمزگان و مناطق ویژه اقتصادی آن نقش ویژه ای در آن دارند که باید دید با شرایط موجود به چشم انداز تولید ۵۵ میلیون تن در سال در افق ۱۴۰۴ خواهیم رسید یا خیر؟
ارسال توسط :
پ
پ

ه گزارش اخبارفلزات به نقل از دنیای معدن، صنعت فولاد یکی از صنایع مهم و اثرگذار است که با توجه به پتانسیل های کشور در حوزه تولید این محصول و سایر محصولات وابسته قابلیت فراوانی برای ارز آوری و ایجاد اشتغال در داخل کشور دارد.

استان هرمزگان یکی از استان های صاحب این صنعت استراتژیک است که توانسته با توجه به پتانسیل های فراوانی که دارد به یکی از قطب های مهم تولید و صادرات فولاد کشور تبدیل شود، این استان همچنین در تکمیل زنجیره تولید فولاد نیز نقش مهمی دارد و توانسته جایگاه مناسبی برای خود دست و پا کند.

از این رو برای بررسی روند تولید فولاد در کشور، تشریح آینده فولاد و رسیدن به چشم انداز افق ۱۴۰۴ که قرار بود مطابق آن صنعت فولاد کشور به تولید ۵۵ میلیون تن برسد و براساس آن حتی منطقه ویژه معدنی و فولادی تأسیس شد تا صادرات و واردات این نوع مواد و محصولات به خوبی انجام شود و از سویی اما آمارها نشان می دهند که برخی مشکلات در این زمینه وجود دارد به سراغ یک کارشناس اقتصادی در حوزه تولید فولاد رفتیم تا با وی در این زمینه گفت وگو انجام دهیم و در سلسله گزارشاتی به مقوله مهم تولید فولاد در کشور بپردازیم.

امیر حسین کاوه؛ یک کارشناس خبره در حوزه صنایع فولادی و عضو اتاق بازرگانی ایران است که تجربه فراوانی در زمینه تولیدات مرتبط با صنعت فولاد کشور دارد و از این رو دارای کارنامه قابل قبولی در این صنعت نیز هست.

عضو هیات مدیره انجمن فولاد: مقصر اصلی التهاب بازار فولاد، وزارت صمت استحذف ریسک سهام فولادی ها با کنار گذاشتن قیمت گذاری دستوریتجلیل از طراحان و مجریان پروژه کاهش مصرف الکترود گرافیتی در فولاد هرمزگان
کاوه در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در پاسخ به این سوال که آیا صنعت فولاد ایران براساس سند چشم انداز ۱۴۰۴ حرکت کرده است و به برنامه می رسیم؟ اظهار داشت: صنعت فولاد کشور در سال های اخیر روند رو به رشدی را در بخش بالادست و میانی زنجیره داشته است اما در هرحال به رغم تمامی تلاش های صورت گرفته به علت نبود و یا عدم اجرای مستمر برنامه های تدوین شده، به نظر می رسد برای تحقق ۵۵ میلیون تن فولاد در افق ۱۴۰۴ با کمبودهایی روبرو هستیم که نیاز به سرمایه گذاری بالایی دارد.

وی افزود: همانگونه که اشاره شد، طبق آخرین گزارش مشاوران طرح جامعه فولاد برای نیل به این هدف نیاز به سرمایه گذاری ۱۴ میلیارد دلاری در بخش بالادست زنجیره فولاد وجود دارد که شامل سنگ آهن، گندله، حوزه آهن اسفنجی، فولاد سازی و خصوصا مباحث زیرساختی مانند حمل و نقل ریلی، آب، برق، گاز و تجهیزات معدنی می باشد.

این کارشناس صنعت فولاد گفت: البته مسائلی همچون جانمایی های نادرست و ایجاد کارخانجات فولاد در مناطق خشک و مرکزی کشور، چالش تامین آب مورد نیاز، بروز نبودن برخی ماشین آلات حوزه های تولیدی، بالا بودن هزینه های تعمیرات و …از دیگر چالش های این بخش می باشد.

وی ادامه داد: مشخصا در خصوص سنگ آهن نیز در افق ۱۴۰۴ و تحقق ۵۵ میلیون تن فولاد، نیاز به حدود ۱۶۰ میلیون تن سنگ آهن است که هم اکنون در حدود ۹۰ میلیون تن تولید وجود دارد و با در نظر گرفتن طرح های تولیدی آتی، بر طبق نظر کارشناسان بیش از ۳۰ میلیون تن کسری کماکان در این خصوص وجود خواهد داشت و این موضوع قطعا با توجه به برخورداری از ذخایر مناسب کشور، نیاز به اکتشافات جدید و سرمایه گذاری مناسب را می طلبد و به نظر می رسد با اجرای موارد فوق نیازی به واردات سنگ آهن نخواهد بود.

این عضو اتاق بازرگانی ایران همچنین به مشکل حمل و نقل در بخش فولاد و تاثیرگذاری آن در دستیابی به اهداف تعیین شده تأکید کرد و گفت: در این بخش دو موضوعی که اهمیت دارد ابتدا هزینه حمل و نقل مواد اولیه تولید فولاد به فولادسازها و پس از آن به صنایع پایین دستی می باشد که قطعا با رشد قیمتی سوخت مصرفی از طریق حمل و نقل جاده ای، در هزینه های تمام شده تولیدات، اثرات خود را بجای می گذارد که می بایست توسعه زیرساخت های حمل و نقل ملی در بخش ریلی با رشد بیشتری مواجه باشد.

وی افزود: مورد بعد نیز معطل ماندن بارهای صادراتی صنایع پایین دستی در گمرکات مرزی به دلایل بخش نامه های خلق الساعه و یا زمان بر بودن انجام امور گمرکی در شرایط پاندمی کرونا است که در نهایت به رشد هزینه های تولید می انجامد که می بایست از تصویب چنین دستور العمل ها و بخش نامه هایی جلوگیری شده و پروتکل های همکاری های مشترک در شرایط کنونی رونا با بازارهای هدف تدوین و به سرعت اجرایی شوند.

کاوه معتقد است اکنون در برخی موارد شاهد عدم شکل گیری و توسعه صنایع مادر و صنایع پایین دستی متناسب با یکدیگر هستیم و به همین دلیل مشکلاتی در این زمینه دیده می شود. بنابراین برای توسعه صنایع مادر نیازمند بهره مندی از یک برنامه منسجم عملیاتی و واقع گرایانه هستیم که در دوره زمانی بلند مدت بدون تغییرات مرتبط در دولت ها، می بایست به عنوان یک اصل بنیادین اقتصادی و نه صرفا سیاسی مد نظر قرار گیرد.

عضو اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: در کشور ما در حوزه صنایعی چون نفت، گاز، فولاد و … اتفاقات مثبت و خوبی طی چند دهه اخیر رخ داده است اما شاید در مسیر اجرا این روند با توقف هایی بدلایل مختلف روبرو شده است و صنعت فولاد از این قاعده مستثنی نیست.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.