سه شنبه, ۲۸ فروردین , ۱۴۰۳ Tuesday, 16 April , 2024 ساعت ×
سروسامان گرفتن صادرات
05 خرداد 1401 - 9:16
شناسه : 28305
رییس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: از سال‌های گذشته این سیاست وجود داشت تا امکان صادرات برای محصولاتی که ارز یارانه‌ای به آن‌ها اختصاص داده شده است وجود نداشته باشد، به این معنی که منطقی نبود دولت هزینه کالایی را پایین بیاورد اما از این طریق امکان صادرات آن فراهم شود.
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، محمد لاهوتی رییس کنفدراسیون صادرات ایران، اظهار داشت: طی سال‌های متوالی سیاستی وضع شد تا محصولاتی که ارز یارانه‌ای دریافت کردند، نتوانند صادرات انجام دهند؛ خوشبختانه از زمان آغاز به کار دولت سیزدهم، اصلاحاتی در زمینه بازگشت ارز حاصل از صادرات در دستور کار قرار گرفت و دولت توانست بخشی از محدودیت‌هایی را که علیه صادرکنندگان ایرانی وجود داشت، کنار بزند. با اصلاحاتی که در سیاست‌های بازگشت ارز صورت گرفت، روند افزایش صادرات در نیمه دوم سال ۱۴۰۰ سرعت گرفت و این روند در سال جاری نیز ادامه پیدا کرد.

وی با اشاره به برخی افزایش قیمت‌ها در بازارهای جهانی، افزود: بخشی از سبد صادراتی کشور به کالاهای نفتی و فراورده‌های پتروشیمی اختصاص دارد. از این‌ رو، با بالارفتن قیمت نفت، این موضوع نیز در افزایش میزان صادرات کالاهای ایرانی نقش داشته است. در کنار آن رشد قیمت کالاهای کشاورزی هم در این بخش از صادرات کشور، تاثیرگذار بوده است.

لاهوتی زیربنای اصلی تداوم رشد صادرات ایران را، فراهم کردن مقدمات داخلی لازم دانست و گفت: با توجه به افزایش هزینه حمل‌و‌نقل، باید دید دولت تا چه میزان می‌تواند از صادرکنندگانی که محصولات‌ آن‌ها ارزش افزوده بالایی دارد و ایجاد باعث اشتغال شده است، حمایت کند. از سوی دیگر، قوانین و بخشنامه‌های یک‌شبه که در سال‌های گذشته بلای جان صادرات نیز شده بود نیز، باید متوقف شود. با اجرای این سیاست‌ها، می‌توان انتظار داشت که روند مثبت صادراتی ایران ادامه پیدا کند و با توجه به سیاست‌هایی که در حوزه واردات وضع شده، امکان ثبت تراز تجاری مثبت به وجود بیاید.

رییس کنفدراسیون صادرات ایران در پاسخ به این سوال که با اجرای سیاست اصلاحات ارزی دولت آیا امکان کاهش میزان صادرات وجود دارد، بیان کرد: از سال‌های گذشته این سیاست وجود داشت تا امکان صادرات برای محصولاتی که ارز یارانه‌ای به آن‌ها اختصاص داده شده است وجود نداشته باشد، به این معنی که منطقی نبود دولت هزینه کالایی را پایین بیاورد، اما از این طریق امکان صادرات آن فراهم شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: البته احتمالا در برخی از آمارها، کالاهایی هم وجود داشته است که با استفاده از همین فرصت صادرات آن‌ها در دستور کار قرار گرفته است. با اصلاحات ارزی دولت، این روند متوقف خواهد شد تا به سمت صادرات کالاهایی حرکت کنیم که با قیمت واقعی و کیفیت بالا، امکان رقابت در بازارهای هدف صادراتی را دارد.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.