دوشنبه, ۷ خرداد , ۱۴۰۳ Monday, 27 May , 2024 ساعت ×
سرکوب قیمت سنگ‌آهن به ضرر سهامداران عدالت تمام شد
15 اردیبهشت 1400 - 13:11
شناسه : 11746
کارشناسان بر این باورند که با ورود سنگ‌آهن به بورس کالا، شاهد شفافیت و کامل‌تر شدن عرضه زنجیره فولاد در بورس خواهند بود، اما این کار نیاز به پیش‌شرط‌هایی مانند عدم قیمت‌گذاری دستوری دارد تا نرخ به‌صورت شفاف تعیین شود؛ اتفاقی که تجربه ثابت کرده دولت با اعمال این‌گونه دستورات پای واسطه‌گران و رانت‌خواران را به بازار باز کرده است.
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، احمد بیات کارشناس بازارهای کالایی با بیان اینکه دولت با قیمت‌گذاری دستوری قیمت سنگ‌آهن را طی سال‌های اخیر سرکوب کرده است، اظهار داشت: درنهایت دود این کار در چشم سهامداران عدالت و افرادی که بورس سهام شرکت‌های معدنی را خریده‌اند که اصولا عامه مردم هستند، می‌رود؛ اما عرضه مستمر سنگ‌آهن در بورس کالا بی‌شک به سود سهامداران خواهد بود.

وی در خصوص اینکه ورود سنگ‌آهن به بورس کالا در نهایت چقدر به نفع مصرف‌کننده نهایی است، افزود: هر کالایی که به بورس وارد شود برای آن کشف نرخ شفاف و درستی اتفاق بیفتد، از این پیش‌شرط برخوردار است. بی‌شک ورود سنگ‌آهن به بورس کالا نیز از این منظر اهمیت مضاعفی دارد، چراکه کشف قیمت در حلقه‌های مختلف زنجیره فولاد از سنگ‌آهن گرفته تا مقاطع ساختمانی و صنعتی، بسیار با اهمیت است.

کارشناس بازارهای کالایی، گفت: نکته‌ای که باید در نظر داشت این است که در ابتدای زنجیره فولاد تعداد تولیدکننده‌های سنگ‌آهن و همچنین تعداد مصرف‌کننده‌ها محدود هستند که همین کار قیمت‌گذاری را دشوار می‌کند. حتی گاهی با این مورد مواجه می‌شویم که کالا بر روی تابلو عرضه می‌شود، اما تقاضایی برای آن وجود ندارد.

بیات بیان کرد: نکته مهم دیگر این است که چرا برخی کالاها قبل از اینکه وارد بورس شوند، متقاضی دارند اما با ورود به تابلوی بورس خریداری برای آن‌ها پیدا نمی‌شود که اگر برای این پرسش پاسخی وجود داشته باشد خیلی از مسائل رفع خواهد شد.

شفافیت، مانع برخی عرضه‌ها!

کارشناس بازارهای کالایی در ادامه درباره برخی موانع عرضه‌های بورسی سنگ‌آهن، اذعان داشت: سازوکاری که برای معامله سنگ‌آهن در خارج از بورس وجود دارد برای برخی از تولیدکننده‌ها سودده‌تر است چراکه وقتی آمارها به وسیله بورس شفاف می‌شود برخی اقداماتی که در گذشته و در فضای مه آلود بازار سنتی انجام می‌شد، کنار می‌رود و به این ترتیب برخی تولیدکننده‌ها اطلاعاتشان را در اختیار همگان قرار نمی‌دهند حتی برخی فروشندگان هم از شفافیت بورس فراری هستند و ترجیح می‌دهد قیمتی اعلام کنند که برای خریداران جذابیتی نداشته باشد تا بتوانند محصول را در بازار آزاد و با شیوه دلخواه خود به فروش برسانند.

زیان سهامداران از قیمت‌گذاری سنگ‌آهن

بیات در خصوص اینکه آیا عرضه سنگ‌آهن به نفع سهامداران شرکت‌های معدنی خواهد بود یا خیر؟ عنوان کرد: بی شک به نفع آنان و حتی سهامداران فولادی است. هم‌اکنون یکی از مشکلاتی موجود برای تولیدکننده شمش فولاد این است که چرا باید کالا را با قیمت پایه‌ای که دولت در نظر گرفته عرضه کند درحالی‌که متقاضی حاضر است آن را خارج از بورس با نرخ بالاتر خریداری کند؛ در واقع واقعی‌سازی قیمت سنگ‌آهن ضمن اصلاح نرخ کل زنجیره فولاد به نفع کل سهامداران این حوزه است.

وی ادامه داد: بی شک در هرجایی که سرکوب قیمتی رخ دهد، عموم مردم هستند که زیان می‌بینند همچنین با سرکوب قیمت، منافع سهامداران شرکت‌های خصوصی و خرد نیز به جیب عده‌ای خاص می‌رود که از رانت دولتی استفاده می‌کنند و منافع آن به دست مصرف‌کننده نهایی که هدف سیاست‌گذاران هستند، نمی‌رسد.

کارشناس بازارهای کالایی تصریح کرد: متاسفانه، تلقی بخشی از دولت این است که با سیاست قیمت دستوری، محصول را با قیمت ارزان به دست خریدار می‌رساند اما تجربه نشان داده با این شیوه عرضه‌ای در بورس انجام نمی‌شود و درنهایت، مصرف‌کننده مجبور است کالا را با نرخ بازار آزاد و بالاترین قیمت تهیه کند. اما اگر کالا براساس مکانیزم عرضه و تقاضا در عرضه‌های بورسی کشف شود، به نفع مشتری خواهد بود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: البته بی شک در این میان افرادی که به دنبال رانت و فروش محصول با قیمت بازار آزاد هستند سنگ‌اندازی خواهند کرد و از قیمت‌گذاری دستوری دفاع خواهند کرد اما باید با اجرای درست قوانین بورس کالا، اجازه نداد کاری از پیش ببرند.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.