دوشنبه, ۱۵ خرداد , ۱۴۰۲ Monday, 5 June , 2023 ساعت ×
سقوط قیمت جهانی طلا
28 دی 1400 - 10:43
شناسه : 23228
براساس گزارش‌های منتشر شده، قیمت طلا در معاملات روز سه‌شنبه مورخ 28 دی‌ماه بازار جهانی تحت تاثیر بازده بالاتر اوراق خزانه، با کاهش روبه‌رو شد.
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با ۰.۱ درصد کاهش، به یک هزار و ۸۱۷ دلار و ۱۱ سنت رسید. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا تغییر چندانی نداشت و در یک هزار و ۸۱۶ دلار و ۲۰ سنت ایستاد. بازارهای آمریکا روز دوشنبه به مناسبت تعطیلات عمومی بسته بودند.

توجه سرمایه‌گذاران جهانی به نشست سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا معطوف شده که روزهای ۲۵ و ۲۶ ماه ژوئن برگزار می‌شود. فدرال رزرو اعلام کرده که افزایش نرخ‌های بهره را در ماه مارس با هدف مقابله رشد تورم آغاز می‌کند. نرخ تورم آمریکا در ماه دسامبر بر مبنای سالانه ۷ درصد رشد کرد که سریع‌ترین روند در حدود ۴۰ سال اخیر است.

طلا پناهگاه امن دارایی در برابر تورم بالا شناخته می‌شود، اما نسبت به افزایش نرخ‌های بهره آمریکا بسیار حساس است، زیرا هزینه نگهداری این فلز که بازدهی ندارد را افزایش می‌دهد. البته بازده اوراق خزانه ۱۰ ساله آمریکا به بالاترین حد دو سال اخیر صعود کرد و جذابیت سرمایه‌گذاری در این فلز ارزشمند را کم‌تر کرد.

استفن اینس از شرکای شرکت مدیریت دارایی SPI در این باره گفت: سرنوشت کوتاه مدت قیمت طلا در دستان فدرال رزرو و سرعت افزایش نرخ‌های بهره در چند سال آینده است. این فلز ارزشمند احتمالا در بازه معاملاتی محدودی می‌ماند و تا زمان برگزاری نشست فدرال رزرو، احتمالا کاهشی خواهد شد. هر روز تلاش داریم مشخص کنیم موضع بانک مرکزی آمریکا درباره تحکیم سیاست پولی نسبت به ریسک‌های ژئوپلیتیکی دیگر که بازار را تحت تاثیر قرار می‌دهد مانند تنش‌ها در اوکراین، چقدر جدی است. علاوه بر این آمریکا هفته گذشته اعلام کرد نگران آن است که روسیه به بهانه شکست دیپلماسی برای تامین اهداف این کشور، به اوکراین حمله کند.

بر اساس گزارش رویترز، بانک مرکزی ژاپن پیش‌بینی تورم برای سال مالی که در ماه آوریل آغاز می‌شود را بالا برد و اعلام کرد ریسک‌ها برای دورنمای قیمت متوازن شده‌اند.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۶ درصد کاهش، به ۲۲ دلار و ۸۶ سنت رسید. بهای معاملات هر اونس پلاتین برای تحویل فوری ۰.۵ درصد کاهش پیدا کرد و به ۹۶۶ دلار و ۷۱ سنت رسید. بهای هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰.۲ درصد افزایش، یک هزار و ۸۷۹ دلار و ۹۷ سنت معامله شد.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.