دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Monday, 20 May , 2024 ساعت ×
سنگان، گامی مهم در جهت تامین کنسانتره
08 دی 1399 - 5:11
شناسه : 4205
تنها حلقه مفقوده فولاد مبارکه در تحقق شعار از سنگ تا رنگ، بحث تامین کنسانتره بوده است که راه اندازی کارخانه کنسانتره سنگان این حلقه مفقوده را کامل کرد.
ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات به نقل از دنیای معدن، فولاد مبارکه از همان ابتدای بهره برداری با در نظر گرفتن اصل توسعه و ایجاد ارزش بیشتر، شعار و راهبرد «از سنگ تا رنگ» را سرلوحه کار خود قرار داد که می‌تواند به الگویی برای سایر صنایع باشد. این بسیار ارزشمند است و باید سرلوحه سایر صنایع کشور قرار گیرد. اهمیت تکمیل زنجیره تولید و ایجاد ارزش افزوده به حدی است که می‌تواند و باید سرلوحه سایر صنایع کشور قرار بگیرد.
این اهمیت به حدی است که وزارت صمت در سیاست گذاری‌ها در حوزه صنایع معدنی نیز بنا را بر این گذاشت که فعالیت ها در حوزه صنایع معدنی براساس اولویت آنها، با توجه زنجیره ارزش باشد به نحوی که در بخش ایجاد ارزش افزوده بالاتر، شرکت های بیشتری مانند فولاد مبارکه داشته باشیم.
به واسطه فعالیت‌های صورت گرفته در فولاد مبارکه از تبدیل سنگ آهن به ورق‌های رنگی که به نوعی محصول نهای به شمار می‌رود، زنجیره کاملی وجود دارد. به عبارت دیگر زنجیره تولید در فولاد مبارکه کامل است. در این شرکت سنگ آهن تبدیل به کنسانتره و پس از آن تبدیل به گندله و احیای مستقیم و پس از آن نیز ذوب و نورد گرم و پس از آن نورد سرد و ورق های گالوانیزه و قلع اندود می شود که تمامی این زنجیره در فولاد مبارکه موجود است.
تنها حلقه مفقوده فولاد مبارکه در تحقق شعار از سنگ تا رنگ، بحث تامین کنسانتره بوده است که راه اندازی کارخانه کنسانتره سنگان این حلقه مفقوده را کامل کرد. راه اندازی این کارخانه در منطقه مرزی شرق کشور باعث شده علاوه بر تکمیل این حلقه مفقوده، از خام فروشی جلوگیری شود. به طوری که سالانه حدود ۱۰ تا ۱۱ میلیون در این کارخانه کنسانتره سنگ فرآوری خواهد شد، این امر علاوه بر جلوگیری از خام فروشی سنگ، برای حدود ۳۵۰۰ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم ایجاد اشتغال کرده است.
می‌توان گفت که در این منطقه مرزی در شرق کشور به غیراز ایجاد اشتغال، امنیت مرزی هم صورت گرفته است به گونه ای که در سال جهش تولید یک ظرفیت جدیدی به ظرفیت تولید کنسانتره کشور اضافه خواهد شد و به طورقطع در سال اول کارخانه ۵ میلیون تنی کنسانتره با ظرفیت کامل کار نخواهد کرد، اما ظرفیت اسمی موجود به تدریج کامل خواهد شد.
کارخانه کنسانتره فولاد سنگان به گونه‌ای طراحی شده که با توجه به کم آب بودن منطقه حدود ۸۰ درصد آب به چرخه تولید باز خواهد گشت. از آنجا که اقلیم منطقه سنگان، خشک است، این میزان بازگشت عدد بزرگی است. این در حالی است که ظرفیت اسمی تولید دو خط یک و دو کارخانه کنسانتره فولاد سنگان هر کدام ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن است. همچنین یک کارخانه ۵ میلیون تنی گندله سازی هم در فولاد سنگان وجود دارد که در آن کنسانتره تبدیل به گندله و برای فولاد مبارکه ارسال می‌شود و نقش بسزایی در تامین پایدار بخشی از مواد اولیه فولاد مبارکه ایفا می‌کند.
فولاد مبارکه با ایجاد طرح‌های توسعه مناسب از جمله در منطقه سنگان، در نقطه صفر مرزی در استان خراسان، و همچنین کامل سازی زنجیره تامین و ارزش، به نمادی از عمل به اقتصاد مقاومتی و تحکیم تولید حتی در شرایط سخت تحریم های اقتصادی باشد. بی تردید این اقدامات انقلابی و مبتنی بر دستورالعمل‌های اقتصاد مقاومتی باید مورد حمایت و پشتیبانی بیشتر دولت و مجلس شورای اسلامی قرار بگیرد.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.