دوشنبه, ۱۰ مهر , ۱۴۰۲ Monday, 2 October , 2023 ساعت ×
سهم ۱۴ درصدی کشور از صادرات طی ۸ ماه
20 آذر 1400 - 9:36
شناسه : 21593
سخنگوی گمرک جمهوری اسلامی گفت: صادرات انواع محصولات مرتبط با آهن طی هشت ماه امسال به بیش از ۴.۵ میلیارد دلار رسید که سهمی ۱۴ درصد از ارزش صادرات کشور را به خود اختصاص داده است.
ارسال توسط : منبع : ایمیدرو
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، روح‌الله لطیفی سخنگوی گمرک جمهوری اسلامی، اظهار داشت: با رشد تولید و صادرات محصولات مرتبط با آهن از محصول نیمه‌تمام شامل میله، شمش فولادی و صفحات آهنی یا فولادی طی هشت ماهه امسال بیش از ۴.۵ میلیارد دلار و با ۲۵ کد تعرفه صادر شد که ۱۴.۵ درصد کل صادرات ۳۱ میلیارد دلاری کشور در این مدت را به خود اختصاص داد.

وی افزود: سال گذشته ۱۱ میلیون و ۶۷ هزار و ۹۴ تن انواع محصول مرتبط با آهن و فولاد به ارزش سه میلیارد و ۷۳۵ میلیون و ۷۰۲ هزار و ۲۵۳ دلار صادر شده بود که دو میلیون و ۲۳۰ هزار و ۳۵ تن آن انواع سنگ‌آهن و مشتقات مربوطه به ارزش ۱۰۵ میلیون و ۵۹۵ هزار و ۶۸۸ دلار و هشت میلیون و ۸۳۷ هزار و ۵۹ تن آن محصولات مرتبط با آهن و فولاد به ارزش سه میلیارد و ۶۳۰ میلیون و ۱۰۶ هزار و ۵۶۵ دلار بوده است که کم‌تر از ۳ درصد ارزش کالای صادره سنگ‌آهن و بقیه محصولات نیمه تمام و نهایی بود.

سخنگوی گمرک جمهوری اسلامی، گفت: تا پایان آبان‌ماه امسال، صادرات محصولات آهنی بیش از ۸۰۰ میلیون دلار از کل صادرات یک‌سال گذشته بیشتر شده است، به گونه‌ای که سه محصول آهنی در این مدت در فهرست ۱۰ قلم نخست کالای صادراتی کشور قرار گرفت.

لطیفی بیان کرد: یک میلیون و ۶۱۲ هزار تن محصولات نیمه تمام از آهن به ارزش یک میلیارد و ۱۴۸ میلیون دلار، یک میلیون و ۷۶۲ هزار تن شمش آهن یا فولاد به ارزش یک میلیارد و ۷۲ میلیون دلار و یک میلیون و ۲۶۲ هزار تن انواع میله‌های آهنی به ارزش ۸۵۰ میلیون دلار در هشت ماهه سال جاری صادر شد. این سه محصول به ترتیب در جایگاه چهارم، ششم و دهم کالاهای  صادراتی ایران تا پایان آبان‌ماه قرار گرفتند.

وی ادامه داد: محصولات نیمه‌تمام از آهن، ۲ درصد وزن و ۳.۷ درصد ارزش کل صادرات کشور را به خود اختصاص داده که صادرات این محصول نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۶۷ درصد در وزن و ۲۲۱ درصد در ارزش رشد داشته است. همچنین انواع شمش آهنی و فولادی نیز ۲.۱ درصد وزن و ۳.۴ درصد ارزش کل صادرات کشور را به خود اختصاص داده و رشد ۴۴ درصدی در وزن و ۱۴۹ درصدی در ارزش داشته است.

سخنگوی گمرک جمهوری اسلامی در پایان خاطرنشان‌کرد: ۱.۵ درصد وزن و ۲.۷ درصد ارزش صادرات کشور به میله‌های آهنی و فولادی اختصاص داشته که نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۹ از نظر وزنی ۶۲ درصد و از لحاظ ارزش ۱۶۸ درصد رشد داشت.

براساس این گزارش، بر اساس آخرین اعلام گمرک جمهوری اسلامی، کل تجارت خارجی کشور تا پایان آبان‌ماه ۱۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۶۳ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار بود که سهم صادرات ۸۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تن به ارزش ۳۱ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار و سهم واردات ۲۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۳۲ میلیارد دلار بوده است.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.