پنج شنبه, ۳۱ خرداد , ۱۴۰۳ Thursday, 20 June , 2024 ساعت ×
سیستان و بلوچستان بهشت معدنی کشور خواهد شد
23 دی 1400 - 11:47
شناسه : 22985
استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه این استان یکی از استان‌های برتر در حوزه معدنی به ویژه در فلزات اساسی و گرانبهاست گفت: اگر قرار است منابع معدنی منطقه به ثروتی برای مردم تبدیل شود. بی‌شک حضور بخش خصوصی تعیین‌کننده خواهد بود.
ارسال توسط : منبع : ایرنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، حسین مدرس خیابانی استاندار سیستان و بلوچستان در حاشیه نشست شورای استان، اظهارداشت: امروز شورای معادن استان با حضور دو نفر از تصمیم‌گیران بخش معدن( مدیرعامل ایمیدرو و رییس سازمان زمین‌شناسی) برگزار شد و هدف از این نشست نیز شناساندن ظرفیت‌ها و ذخایر معدنی استان برای سرمایه‌گذاران بود تا اینکه این منطقه بتواند جزو رتبه‌های برتر معدنی کشور شود.

وی افزود: نقش سازمان‌های توسعه‌ای و حاکمیتی فراهم کردن بستر حضور بخش خصوصی است و هر جا که احساس کنند این بخش خصوصی توان مالی و علمی برای انجام کار اکتشافی، فراوری و بهره‌وری مواد معدنی دارد حتما دستگاه‌های حاکمیتی حضور نخواهند داشت.

استاندار سیستان و بلوچستان، گفت: سازمان‌های حاکمیتی و توسعه‌ای هرجا که حس کنند ریسک سرمایه‌گذاری بالاست و نیاز به منابع مالی بیشتری است هم  از طریق سازمان ایمیدرو و هم سازمان زمین‌شناسی ایران کمک خواهد شد تا ریسک حضور بخش خصوصی کم شود.

مدرس با اشاره به اینکه تصویری که از امنیت سیستان و بلوچستان در داخل و خارج مخابره شده تصویری غیر واقعی است و برای فعالان بخش اقتصادی امنیت برقرار می‌کنیم و هیچ مشکلی وجود ندارد، بیان کرد: اعلام می‌کنیم هر کس که تمایل به سرمایه‌گذاری در سیستان و بلوچستان در حوزه‌های مختلف دارد، این استان با همه ظرفیت امنیت لازم را تامین می‌کند.

تلاش برای ایجاد سرمایه‌گذاری جدید

وجیه‌الله جعفری رییس هیات عامل ایمیدرو (سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران)، عنوان کرد:  بی‌شک آن چیزی که تا امروز در بخش معدن اتفاق افتاده بیانگر این است که پتانسیل‌های زیادی را داریم، اما فرصت‌هایی را نیز از دست داده‌ایم و باید تلاش کنیم در یک زمان مشخص این واحدهای معدنی را به بهره‌برداری برسانیم تا زمینه سرمایه‌گذاری جدید برای استفاده مردم از این ثروت فراهم شود.

وی ادامه داد: آمادگی این را داریم که مرحله به مرحله از توان بخش خصوصی در حوزه مواد معدنی استفاده و پشتیبان‌ها را برای حضور این بخش شامل صندوق بیمه‌ای ارائه تسهیلات، زیرساخت‌های تامین برق و آموزش فراهم کنیم.

وجود ۸۱ ماده معدنی در کشور

علیرضا شهیدی رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی ایران، گفت: این سازمان از دیرباز در سیستان و بلوچستان فعالیت‌های خیلی خوب و تولید اطلاعات پایه‌ای در سالیان گذشته انجام داده که منجر به شناسایی این منطقه به لحاظ معدنی برای تمام بخش‌های خصوصی و دولتی شود.

وی یادآور شد: سیستان و بلوچستان در حوزه معدنی پتانسیل بسیار خوبی دارد و شاید در آینده نه چندان دور این استان به عنوان یکی از قطب‌های مس، آهن یا طلا تبدیل شود. لذا سازمان زمین‌شناسی ایران با تکنولوژی‌های پیشرفته‌ای که دارد به دنبال اکتشاف ذخایر پنهان و چیزهای است که بخش خصوصی توانایی اکتشاف آن را ندارد و بر اساس این پتانسیل به دنبال کشف اعماق پنهانی ۴۰۰ متر هستیم، کاری که شاید با حفاری سالیان سال طول بکشد و هزینه‌های زیادی داشته باشد، آن را در یک بازه زمانی کوتاه‌تر و با دقت بیشتر انجام خواهیم داد.

رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی ایران در پایان خاططرنشان کرد: خوشبختانه کشور پتانسیل خیلی خوبی در مواد معدنی دارد به ویژه این پتانسیل در سیستان و بلوچستان نیز وجود دارد و باید بگویم بیش از ۸۱ ماده معدنی در کشور هست که این استان می‌تواند به بهشت مواد معدنی تبدیل شود.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.