یکشنبه, ۳ تیر , ۱۴۰۳ Sunday, 23 June , 2024 ساعت ×
شرایطی پرتلاطم برای طلا
18 مهر 1400 - 11:21
شناسه : 18900
براساس گزارش‌های منتشر شده، قیمت طلا با وجود آمار اشتغال ماهانه مایوس‌کننده آمریکا نتوانست صعود کند و تحلیلگران را به ارزیابی وضعیت فعلی این فلز ارزشمند واداشت.
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، گزارش اشتغال غیرکشاورزی آمریکا در ماه سپتامبر نشان داد که اقتصاد این کشور تنها ۱۹۴ هزار شغل جدید ایجاد کرده است و بسیار غافلگیرکننده و پایین‌تر از رقم ۵۰۰ هزار شغل جدیدی بود که تحلیلگران پیش‌بینی کرده بودند. با توجه به این که جروم پاول، رییس بانک مرکزی آمریکا برای آغاز تعدیل برنامه ماهانه خرید اوراق قرضه در ماه نوامبر به گزارش نسبتا خوبی نیاز دارد، این آمار شکست بزرگی بود.

فرانک چالی استراتژیست ارشد بازار در شرکت آر جی او فیوچرز به کیتکونیوز، گفت: آمار اشتغال ضعیف‌تر از حد مطلوب بود. خبر خوب برای طلاست زیرا بازار بر این باور است که بانک مرکزی آمریکا نمی‌تواند با قدرت، تعدیل برنامه ماهانه خرید اوراق قرضه در ماه آینده یا افزایش نرخ‌های بهره در آینده نه چندان دور را آغاز کند.

طلا با توجه به آمار اشتغال منتشر شده، در معاملات روز جمعه ۲۰ دلار افزایش یافت و تا رکورد یک هزار و ۷۸۱ دلار صعود کرد. با این حال طلا در پی صعود بازده اوراق خزانه آمریکا نتوانست این رشد را حفظ کند و تقریبا همه آن را واگذار کرد. بهای هر اونس طلا در معاملات روز جمعه بازار آتی آمریکا با یک دلار و ۸۰ سنت معادل ۰.۱ درصد کاهش، در یک هزار و ۷۵۷ دلار و ۴۰ سنت بسته شد و یک دلار کاهش هفتگی نشان داد.

اورت میلمان کارشناس فلزات ارزشمند گینزویل کوینز، بیان کرد: همان طور که در ماه‌های گذشته مشاهده شد، قیمت طلا به آمار اقتصادی بسیار حساس بوده است. بازارهای اوراق قرضه و رمزارز تقاضا برای دارایی امن را از طلا به سمت خود جذب کرده‌اند. در این راستا با ضعیف شدن آمار اقتصادی طلا می‌تواند نظرات را به سمت خود جلب کند، اما باید برای خریداران جدید به عنوان پوششی در برابر تورم باشد. به نظر می‌رسد آمار اقتصادی روند افولی پیدا کرده‌اند و تورم همچنان بالاتر می‌رود. لذا همه این موارد برای طلا نسبتا مثبت هستند، به خصوص که تورم خارج از آمریکا دیده می‌شود و با این که پاول گفته است افزایش قیمت‌ها موقتی است اما گویا این قطار متوقف نخواهد شد.

پرسش مهم برای طلا این است که آیا پاول موضع خود را برای تعدیل برنامه ماهانه خرید اوراق قرضه در ماه نوامبر را حفظ خواهد کرد؟ چند هفته پیش پاول گفته بود موقعیت برای آغاز تعدیل مهیا شده است اما آیا هنوز هم همین طور است؟

به گفته چالی، این ریسک برای طلا وجود دارد که بانک مرکزی آمریکا به دلایل شفافیت همچنان زمان آغاز تعدیل برنامه خرید اوراق قرضه را تغییر ندهد.

وی درباره سطوح قیمت کلیدی که باید زیر نظر داشت، عنوان کرد: طلا نمی‌تواند نیروی صعودی ایجاد کند، مگر اینکه به بالای رکورد یک هزار و ۷۸۱ دلار روز جمعه صعود کند. یک هزار و ۷۸۱ دلار میانگین قیمت ۵۰ روزه است. اگر بازار بتواند در بالای این سطح بسته شود، برای خریداران طلا مناسب خواهد بود و در آن صورت می‌توان درباره قیمت یک هزار و ۸۰۰ دلار صحبت کرد، اما فعلا بازار این سطح قیمت را نپذیرفته و طلا در سطح یک هزار و ۷۲۰ دلار از حمایت برخوردار است.

براساس گزارش کیتکونیوز، هفته جاری مهمترین گزارش اقتصادی که منتشر می‌شود، جزییات نشست ماه سپتامبر کمیته بازار آزاد فدرال در روز چهارشنبه است. همچنین گزارش شاخص قیمت مصرفی آمریکا روز چهارشنبه منتشر می‌شود و همه پیش‌بینی می‌کنند تورم سالانه ۵.۳ درصد می‌ماند. روز پنجشنبه هم آمار متقاضیان دریافت بیمه بیکاری و شاخص قیمت تولیدکننده منتشر می‌شود و روز جمعه بازارها جدیدترین آمار خرده فروشی را دریافت خواهند کرد.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.