سه شنبه, ۲۹ خرداد , ۱۴۰۳ Tuesday, 18 June , 2024 ساعت ×
شرایط ناخوش بورس‌های جهان
20 مهر 1400 - 11:02
شناسه : 19049
براساس گزارش‌های منتشر شده، در معاملات امروز بیشتر شاخص‌های مهم بورسی جهان عملکرد بدی داشتند.
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد که اقتصاد جهانی با سرعت بسیار بیشتری از سال گذشته در حال حرکت رو به جلو است و این روند به ویژه در کشورهای در حال توسعه نمود بیشتری دارد. با این حال، به گفته این نهاد در نتیجه اختلال در زنجیره تامین، افزایش حجم نقدینگی و افزایش قیمت کالاهای اساسی در جهان، نرخ تورم به یک مشکل تازه تبدیل شده است و انتظار نمی‌رود زودتر از سال آینده این مشکل مخصوصا در کشورهای پیشرفته جهان به نحو مطلوبی کم‌تر شود.

افزایش سرسام آور قیمت نفت و گاز علاوه بر اینکه روی نرخ تورم کشورهای غربی تاثیر بزرگی گذاشته، حالا به دلیل اختلال در فعالیت‌های تجاری و اقتصادی به یک نگرانی بزرگ در بین معامله‌گران بورسی تبدیل شده است. اوضاع در انگلیس از همه نقاط دیگر پیچیده‌تر شده اما بنزین نه تنها در این کشور که در آمریکا و بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر از جمله فرانسه و آلمان، به پیشران بالا رفتن نرخ تورم منجر شده و این وضعیت احتمالا ادامه خواهد داشت.

کریس بوشامپ تحلیلگر بازار سرمایه در موسسه تریدر آی جی، گفت: یک مساله آشکار در معاملات بازار این است که هنوز نگرانی‌های مختلف از شاخص‌های کلان اقتصادی مانع سرازیر شدن بخش قابل‌توجهی از سرمایه‌های تازه به بازار می‌شود و این یعنی بازارها برای آغاز یک دوره صعودی پرقدرت با مشکل مواجه هستند. اینکه در نهایت بانک‌های مرکزی به ویژه فدرال رزرو تصمیم بگیرند تا سیاست‌های معکوس بتوانند سیاست‌های فعلی را اجرایی کنند، تعیین‌کننده خواهد بود.

بورس آمریکا

در وال استریت همه شاخص‌ها نزولی بودند؛ تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین‌تری از روز قبل خود بسته شدند.

شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۵۲ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۴ هزار و ۵۶۱.۴۳ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۲۲ درصد ریزش تا سطح ۴۳۷۷.۰۱ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۲۳ درصد کاهش در سطح ۱۴ هزار و ۵۳۳.۸۱ واحدی بسته شد.

بورس‌های اروپایی

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص «فوتسی ۱۰۰» بورس فلزات لندن با ۰.۷۲ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۷۱۴۶.۸۵ واحد بسته شد.

شاخص «دکس ۳۰» بورس فرانکفورت در آلمان با کاهش ۰.۰۵ درصدی و ایستادن در سطح ۱۵ هزار و ۱۹۹.۱۴ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص «کک ۴۰» بورس پاریس با پیشروی ۰.۱۶ درصدی در سطح ۶۵۷۰.۵۴ واحد بسته شد. در مادرید شاخص «ایبکس ۳۵» ۰.۶۳ درصد پایین رفت و به ۸۸۹۹.۰۱ واحد رسید.

بورس‌های آسیایی

در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص «نیک کی ۲۲۵» بورس توکیو ژاپن با صعود ۱.۶ درصدی تا سطح ۲۸ هزار و ۴۹۸.۲۰ واحدی بالا رفت. شاخص «هانگ سنگ» بورس هنگ‌کنگ ۱.۹۶ درصد بالا رفت و در سطح ۲۵ هزار و ۳۲۵.۰۹ واحد بسته شد.

در چین شاخص «شانگهای  کامپوزیت» صعود ۰.۲۸ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۴۹۳۶.۱۹ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص «اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰» بورس سیدنی با ۰.۲۸ درصد کاهش و ایستادن در سطح ۷۲۹۹.۷۹ واحدی به کار خود خاتمه داد.

در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص «تاپیکس» ژاپن صعودی بود. معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.

نفت

در بازار طلای سیاه روند قیمت‌ها صعودی بود. هر بشکه نفت «وست تگزاس اینتر مدیت» با ۱.۳۸ درصد افزایش به ۸۰.۴۷ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود ۱.۴۲ درصدی به ازای ۸۳.۵۸ دلار در هر بشکه مبادله شد.

طلا و نقره

همچنین در بازار فلزات گران‌بها، بهای هر اونس طلا با کاهش ۰.۱۸ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۷۵۴.۶۰ دلار معامله شد. هر اونس نقره با کاهش ۰.۲۲ درصدی به ازای ۲۲.۶۱ دلار مبادله شد.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.