دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Monday, 20 May , 2024 ساعت ×
شرایط پرفراز و نشیب بورس‌های جهانی
23 مرداد 1400 - 9:42
شناسه : 16086
براساس گزارش‌های منتشر شده، برخلاف بورس‌های غربی، ریزش شاخص‌های مهم بورسی در آسیا ادامه یافت.
ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، به دنبال کاهش شدید عرضه مسکن، متوسط رشد قیمت خانه‌ها در بزرگ‌ترین کشور اقتصاد جهان طی سه ماهه دوم امسال به بالاترین سطح خود در طول تاریخ معاصر رسیده است. نسبت به مدت مشابه سال گذشته، رشد قیمت مسکن آمریکا ۲۳ درصد اندازه‌گیری شده که نسبت به بازه مشابه به فصل پیشین ۰.۸ درصد افزایش داشته است. متوسط قیمت مسکن آمریکا طی بازه زمانی فوق ۳۵۸ هزار دلار بوده که این رقم نسبت به سال ۲۰۲۰، ۶۶ هزار و ۸۰۰ دلار افزایش را تجربه کرد.

پس از چندین افزایش ماهانه متوالی، متوسط تورم بزرگ‌ترین اقتصاد جهان در ۱۲ ماه منتهی به ماه جولای بدون تغییر نسبت به دوره مشابه منتهی به ماه گذشته به سطح ۵.۴ درصد رسید. این نرخ تورم که ۰.۱ درصد بیشتر از نرخ مورد انتظار قبلی و بالاترین سطح تورمی ثبت شده در آمریکا طی ۱۳ سال اخیر بوده، بیش از همه تحت تاثیر قیمت بخش انرژی قرار گرفت؛ چراکه تورم بنزین به ۲۳.۸ درصد رسیده است. پس از این بخش نیز، حمل و نقل با تورم ۶.۴ درصد مواجه شد. 

با شدت گرفتن موج چهارم کرونا در اروپا، شاخص اطمینان سرمایه‌گذاران در سطح منطقه یورو (متشکل از ۱۹ کشور اروپایی) طی نخستین هفته از ماه آگوست با کاهش ۱۸.۵ واحدی نسبت به ماه گذشته به ۴۸.۷ واحد رسیده است. این رقم همچنین کمترین رقمی است که از ماه نوامبر سال ۲۰۲۰ بدین سو به ثبت رسیده بود. لذا تحلیلگران انتظار دارند در ماه‌های پایانی سال جاری میلادی شاهد کاهش محسوس حجم سرمایه‌گذاری‌ها در این منطقه و کاسته شدن از سرعت رشد اقتصادی باشند.

پس از چندین ماه صعود پی در پی تورم، شیب افزایش قیمت‌ها در بسیاری از کشورها کند شده تا جایی که نرخ تورم چین طی ١٢ ماه منتهی به ماه جولای به مثبت ۱.۰ درصد رسید. این نرخ تورم که ۰.۱ درصد کم‌تر از  تورم ماه گذشته و نرخ پیش‌بینی شده پیشین بوده، بیش از همه تحت تاثیر افزایش تورم بخش حمل و نقل قرار گرفته است و تورم آن به مثبت ۶.۹ درصد افزایش پیدا کرد. این کمترین تورم چهار ماه اخیر در چین بوده است.

نرخ بیکاری در بزرگ‌ترین اقتصاد جهان تا پایان ماه جولای کاهشی شد و رقم ۵.۴ درصد را ثبت کرد. این نرخ بیکاری که ۰.۵ درصد کم‌تر از ماه گذشته بوده، کمترین نرخ بیکاری این کشور در طول ۱۶ ماه اخیر است. از ماه آوریل سال گذشته که نرخ بیکاری آمریکا با رسیدن به ۱۴.۸ درصد رکوردشکنی کرد، روندی نزولی در پی داشت. شمار جمعیت بیکاران نیز طی همین مدت به هشت میلیون و ۷۰۰ هزار نفر کاهش پیدا کرد که ۷۸۲ هزار نفر کمتر از ماه گذشته است.

در آخرین هفته از ماه جولای شمار متقاضیان دریافت مزایای بیکاری در آمریکا با کاهش ۳۱ هزارنفری به ۳۸۵ هزار  نفر رسیده که کمی فعالان بازار را نسبت به بهتر شدن وضعیت، حداقل در بازار کار امیدوار کرده است. این کاهش در حالی ثبت شد که انتظار می‌رود روند متقاضیان صعودی بوده و به ۴۰۰ هزار نفر برسد. به طور متوسط شمار متقاضایان هفتگی دریافت مزایای بیکاری در آمریکا حدود ۲۰۰ هزار نفر است که پس از شیوع ویروس کرونا این رقم به سرعت رو به افزایش رفت.

رشد اقتصادی کشورها در حال بازگشت به محدوده مثبت است. در این راستا مرکز آمار آلمان اعلام کرد، بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا طی سه ماهه دوم سال ۲۰۲۱ به میزان ۱.۵ درصد رشد کرده که این صعود، نخستین رشد مثبت فصلی یک سال اخیر این کشور محسوب می‌شود. مرکز آمار فرانسه نیز اعلام کرد، طی سه ماهه دوم سال ۲۰۲۱، متوسط رشد اقتصادی این کشور ۰.۹ درصد اندازه‌گیری شده است که ۱.۱ درصد بیشتر از رشد اقتصادی ثبت شده این کشور در سه ماهه گذشته بوده است.

تاکنون بیش از ۲۰۶ میلیون و ۶۲۲ هزار و ۲۸۴ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین چهار میلیون و ۳۵۴ هزار و ۲۵ نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۶۳۶ هزار و ۳۶۹ نفر، برزیل با ۵۶۶ هزار و ۹۸۸ نفر، هند با ۴۳۰ هزار و ۶۳۱ نفر، مکزیک با ۲۴۶ هزار و ۸۱۱ نفر و پرو با ۱۹۷ هزار و ۲۰۹ نفر بوده است.

دیوید اسپیکا – کارشناس ارشد سرمایه‌گذاری در موسسه گاید استون کپیتال، گفت: به صورت کلی، تمایل معامله‌گران به فروش سهام خود با بهبود چشم‌انداز اقتصادی خیلی کمتر از گذشته شده است. با این حال ریسک‌های زیادی وجود دارد که می‌تواند روند را به طور کامل معکوس کند، گونه دلتا ویروس کرونا نیز با توجه به قدرت سرایت بالایش به یک نگرانی مهم تبدیل شده است. ما نگرانی های تورمی و احتمال افزایش تنش‌ها بین چین و آمریکا را نیز کماکان داریم.

بورس آمریکا

در وال استریت همه شاخص‌ها صعودی بودند؛ تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالاتری از روز گذشته خود بسته شدند.

شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۱ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۵ هزار و ۵۲۷.۹۸ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۱۲ درصد صعود تا سطح ۴۴۶۶.۱۶ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۰۴ درصد افزایش در سطح ۱۴ هزار و ۸۲۱.۴۰ واحدی بسته شد.

بورس‌های اروپایی

در معاملات بازارهای بورس اروپا، شاخص «فوتسی ۱۰۰» بورس فلزات لندن با ۰.۳۵ درصد افزایش نسبت به روز گذشته و در سطح هفت هزار و ۲۱۸.۷۱ واحد بسته شد.  شاخص «دکس ۳۰» بورس فرانکفورت در آلمان با افزایش ۰.۲۵ درصدی و ایستادن در سطح ۱۵ هزار و ۹۷۷.۴۴ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص «کک ۴۰» بورس پاریس با پیشروی ۰.۲ درصدی در سطح ۶ هزار و ۸۹۶.۰۴ واحد بسته شد. در مادرید شاخص «ایبکس ۳۵» ۰.۲۳ درصد بالا رفت و به هشت هزار و ۹۹۹.۹۰ واحد رسید.

بورس‌های آسیایی

در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد شرایط نامساعدی را به وجود آوردند؛ تا جایی که شاخص «نیک کی ۲۲۵» بورس توکیو ژاپن با ریزش ۰.۱۴ درصدی تا سطح ۲۷ هزار و ۹۷۷.۱۵ واحدی پایین رفت. شاخص «هانگ سنگ» بورس هنگ‌کنگ ۰.۴۸ درصد پایین رفت و در سطح ۲۶ هزار و ۳۹۱.۶۲ واحد بسته شد.

در چین شاخص «شانگهای  کامپوزیت» کاهش ۰.۵۵ درصدی را تجربه کرد و در سطح چهار هزار و ۹۴۵.۴۸ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص «اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰» بورس سیدنی با ۰.۵۴ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۷۶۲۸.۹۲ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص «تاپیکس» ژاپن نزولی بود(معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است).

نفت

در بازار طلای سیاه روند قیمت‌ها نزولی بود. هر بشکه نفت «وست تگزاس اینتر مدیت» با ۰.۹۷ درصد کاهش به ۶۸.۴۲ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با کاهش ۱.۰۱ درصدی به ازای ۷۰.۵۹ دلار در هر بشکه مبادله شد.

طلا و نقره

همچنین در بازار فلزات گران‌بها، بهای هر اونس طلا با افزایش ۰.۴۴ درصدی نسبت به روز قبل در سطح یک هزار و ۷۷۸.۰۷ دلار معامله شد. هر اونس نقره با صعود ۱.۶۳ درصدی به ازای ۲۳.۷۳ دلار مبادله شده است.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.