چهارشنبه, ۳۰ خرداد , ۱۴۰۳ Wednesday, 19 June , 2024 ساعت ×
شرکت اسپیرا آلمان ظرفیت بازیافت آلومینیوم خود را افزایش داد
15 فروردین 1402 - 13:46
شناسه : 34203
اسپیرا بزرگترین تولیدکننده آلومینیوم آلمان از افزایش دو برابری ظرفیت بازیافت آلومینیوم خبر داد. افزایش عرضه آلومینیوم از سوی روسیه، چین و حالا احتمالا آلمان قیمت این فلز گران‌بها را تحت تاثیر قرار داده است.
ارسال توسط : منبع : باشگاه آلومینیوم
پ
پ

شرکت اسپیرا آلمان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان آلومینیوم اروپا اعلام کرد ظرفیت بازیافت آلومینیوم را با افزایش بیش از دو برابری به ۶۵۰هزار تن رسانده‌ است. این افزایش ظرفیت با خرید شرکت Real Alloy محقق شده و بدین ترتیب ظرفیت تولید محصولات آلومینیوم کم کربن را افزایش خواهد داد.

بزرگترین کارخانه آلومینیوم نورد متعلق به اسپیرا است و این تولیدکننده به تنهایی قدرت تاثیرگذاری بالایی بر قیمت آلومینیوم دارد. رویترز به نقل از مدیرعامل اسپیرا وعده داد ظرفیت تولید آلومینیوم طی سه ماه آینده مجدد افزایش پیدا می‌کند. این درحالی است که دو هفته قبل بلومبرگ مدعی شد آمریکا به زودی تعرفه واردات آلومینیوم از روسیه را افزایش می‌دهد و این اتفاق احتمالا منجر به افزایش عرضه آلومینیوم در اروپا خواهد شد تا قیمت آلومینیوم در بازارهای جهانی تحت تاثیر قرار بگیرد.

آلومینیوم در بازارهای جهانی

قیمت آلومینیوم در بازارهای جهانی برخلاف سایر فلزات پایه در طول دو سال گذشته به شدت ریزشی بود. زمستان ۲۰۲۲ نرخ آلومینیوم در بازارهای جهانی به بیش از ۳هزار و ۸۰۰ دلار رسید ولی ۶ماه بعد در یک ریزش باورنکردنی تا نزدیک ۲هزار دلار ریخت و در طول هفته‌های گذشته در کانال ۲هزار و ۳۰۰ تا ۲هزار و ۴۰۰دلار نوسان می‌کند. با اینکه از ابتدای سال ۲۰۲۳ آلومینیوم صعودی شد و در یک قدمی ۲هزار و ۶۰۰دلار قرار داشت ولی با اخبار منفی دوباره روندی نزولی در پیش گرفت. به نظر می‌رسد سیاست تولیدکنندگان آلومینیوم همچنان روی افزایش تولید متمرکز است و همین مسئله اجازه صعودی شدن به قیمت آلومینیوم نمی‌دهد. فعالین بازارهای جهانی نیز پیش‌بینی مثبتی نسبت به افزایش قیمت آلومینیوم ارائه نمی‌دهند.

صادرات آلومینیوم

صادرات آلومینیوم و محصولات وابسته آن در ۱۱ماه ابتدایی سال ۱۴۰۱ به ۹۳۷میلیون دلار رسید. در این بازه زمانی صادرات وزنی آلومینیوم نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۳% افزایش پیدا کرد و بیش از ۳۸۲هزار تن آلومینیوم صادر شد. اگر قیمت آلومینیوم با ریزش سنگین در بازارهای جهانی همراه نبود، درآمد صادرات آلومینیوم ایران با همین مقدار صادرات بیش از یک‌میلیارد و ۵۰۰میلیون دلار بود. حالا با اخبار جدید که همگی از افزایش عرضه‌ها در بازارهای جهانی خبر می‌دهد شاید درآمد صادرات آلومینیوم با کاهش سنگینی مواجه شود.

از طرفی واردات زنجیره آلومینیوم در ۱۱ماه ابتدایی سال ۱۴۰۱ برابر با ۳۱۲میلیون دلار بود و کاهش قیمت‌ زنجیره آلومینیوم در بازارهای جهانی مصارف ارزی را کاهش خواهد داد.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.