یکشنبه, ۲۴ تیر , ۱۴۰۳ Sunday, 14 July , 2024 ساعت ×
شفافیت در نحوه عرضه و قیمت‌گذاری آلومینیوم
11 بهمن 1399 - 15:22
شناسه : 6019
سندیکای صنایع آلومینیوم خواستار شفافیت در نحوه عرضه و قیمت گذاری آلومینیوم در بورس کالا شد.
ارسال توسط : منبع : باشگاه آلومینیوم
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات،‌ پس از مدت‌ها که فرمول قیمت‌گذاری شمش آلومینیوم در بورس کالا با ارز دولتی یعنی دلار ۴۲۰۰ تومان تعیین شده بود و در آن ضریب ۱۰ درصدی به قیمت اضافه شد ولی حتی پس از تغییر مبنای دلار از دولتی به نیمایی همچنان این ضریب در فرمول وجود داشت که با توجه به نزدیک شدن قیمت ارز آزاد و ارز نیمایی خریداران بایستی حدود ۲۰۰ دلار بالاتر از قیمت جهانی، آلومینیوم را از بورس کالا تهیه می‌کردند.

 همچنین انتظار برای کاهش قیمت دلار سبب شد تا تقاضا برای شمش آلومینیوم در بورس کالا به شدت افت کند و عرضه‌ها  عملا با تقاضایی روبرو نمی‌شدند.

 شرکت‌های عرضه‌کننده که نیاز به نقدینگی داشتند و متوجه شرایط بازار نیز شده بودند تصمیم گرفتند تا ضریب ۱۰ درصد را حذف نمایند و سه هفته این روند ادامه داشت تا اینکه در هفته ابتدایی بهمن ماه مجددا قیمت پایه را با همان فرمول سابق محاسبه نموده و ۵ درصد تخفیف در آن اعمال کردند.

این تعیین سلیقه‌ای قیمت‌ها سبب سردرگمی خریداران شده و انتظار دارند با یک قالب و فرمول ثابت بتوانند روند قیمت‌ها را دنبال نمایند.

 در همین رابطه روز شنبه ۴ بهمن ماه جلسه فوق العاده هییت مدیره سندیکا در خصوص بررسی وضعیت بازار آلومینیوم و نحوه توزیع و قیمت‌گذاری تشکیل شد. در این جلسه ضمن تشریح وضعیت عرضه و تقاضای بازار آلومینیوم، نحوه قیمت‌گذاری مورد بررسی قرار گرفت.

موضوع مطرح شده در این جلسه پیرامون فرمول و نحوه قیمت‌گذاری آلومینیوم در بورس کالا طی سه هفته گذشته بود و پس از بررسی‌ها مقرر شد جلسه‌ای با حضور اسملترها و نمایندگان عرضه‌کنندگان به منظور رسیدن به یک فرمول متناسب با وضعیت بازار برگزار گردد. همچنین مقرر شد با مدیران بورس کالا برای ایجاد یک وحدت رویه در نظام عرضه و تقاضا و نحوه قیمت‌گذاری و تعیین فرمول پایه عرضه جلسه‌ای برگزار شود.

 از دیگر مسائلی مورد بررسی در این جلسه عرضه‌های اعتباری در بورس‌کالا بود و  قرار برآن شد در جلسه آتی با اسملترها در خصوص عرضه‌های اعتباری پیشنهاداتی برای تجدید نظر در نرخ بهره‌ها داده شود و در صورت امکان جهت ایجاد انگیزه در واحدهای صنایع پایین دستی و رونق صادرات عرضه‌های اعتباری با نرخ بهره پایین‌تر در اختیار تولیدکنندگان قرار گیرد.

همچنین با توجه به وضعیت بازار و نزدیک شدن به روزهای پایانی سال بایستی میزان عرضه‌های هفتگی و مستمر تا پایان سال ادامه دار باشد. شایان ذکر است در حدود یک ماه پیش سندیکا پیشنهادهای خود را متناسب با شرایط روز بازار به سازمان ایمیدرو و وزارت صمت ارائه داده است که مورد تایید قرار گرفت ولی با توجه به تغییر و تحولات در معاونت معدنی وزارت صمت و سایر ارگان‌ها از جمله ستاد تنظیم بازار متاسفانه ابلاغ این مصوبات تحت تاثیر این تغییرات قرار گرفت و پس از آن هنوز هیچ نهاد و ارگان تصمیم‌گیر در این مورد هیچ گونه تصمیمی اتخاذ و ابلاغ نکرده است.

همچنین در گزارش‌های سندیکا این موضوع باین شد که قبل از این جلسه هم تلاش‌های زیادی برای برگزاری جلسه با اسملترها صورت گرفته است که متاسفانه همراهی‌های لازم از طرف اسملترها انجام نشده است. امید است برای جلسه آتی این همکاری صورت گیرد، چرا که سرخوردگی و سردرگمی بازار در روزهای پایانی سال که نقدینگی مورد نیاز شرکت‌های بالادستی است موجب خواهد شد تقاضا در بورس رو به کاهش بگذارد و معاملات کم رمق برای صنعت آلومینیوم چه بالادستی و پایین دستی مناسب نخواهد بود.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.