یکشنبه, ۶ اسفند , ۱۴۰۲ Sunday, 25 February , 2024 ساعت ×
صادرات اسفراین تحت تاثیر تحریم قرار نگرفت
08 بهمن 1399 - 12:32
شناسه : 5860
مدیرکل گمرک خراسان شمالی با اشاره به تحریم فولاد اسفراین توسط آمریکا گفت: این تحریم تاکنون هیچ اثری در صادرات فولاد اسفراین نداشته است و حتی میزان واردات مواد اولیه رشد داشته است.
ارسال توسط : منبع : مهر
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، جواد جعفری صبح امروز در نشست خبری که در گمرک خراسان شمالی برگزار شد، با اشاره به شیوع کرونا اظهار کرد: طی ماه‌های ابتدای سال جاری ۶۵ درصد کاهش صادرات داشتیم اما به مرور این وضعیت را بهبود بخشیدیم و اکنون به نسبت مدت مشابه سال قبل فقط ۴ درصد کاهش صادرات را مشاهده می‌کنیم.

مدیرکل گمرک خراسان شمالی ادامه داد: واردات استان شامل سه گروه کالاهای اساسی، کالاهای واسطه‌ای و مواد اولیه و ماشین آلات هستند.

وی افزود: واردات ماشین‌آلات به استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۲ درصد رشد داشته است.

جعفری با تاکید بر اینکه واردات تجهیزات و قطعات واحدهای تولیدی اقدامی زمان‌بر است، گفت: از ابتدای امسال به علت شیوع کرونا تجهیزات مورد نیاز برای ساخت ماسک را به سرعت و بدون هیچ گونه معطلی وارد کردیم.

وی به افتتاح گمرک جاجرم در سال ۹۷ اشاره داشت و افزود: نخستین بار صادرات ریلی از استان طی ماه گذشته از این گمرک کلید خورد و پتروشیمی خراسان ۳ هزار تن از محصولات خود را صادر کرد.

جعفری تصریح کرد: اگر ظرفیت‌های خراسان شمالی به صورت مناسب مورد استفاده قرار گیرد ما می‌توانیم حتی یک سوم بودجه کشور را در استان تامین کنیم.

مدیرکل گمرک خراسان شمالی در خصوص میزان صادرات و واردات سال جاری نیز بیان کرد: صادرات ۱۰ ماهه اخیر ۴۲ میلیون دلار با وزن ۱۵۳ هزار تن بوده و واردات نیز ۳۳ میلیون دلار به وزن ۸ هزار و ۵۷۰ تن بوده است.

وی افزود: میزان صادرات حدود ۵ هزار تن نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.

وی افزود: طی ۱۰ ماهه نخست سال جاری شاهد رشد ۱۸۵ درصدی درآمد گمرک خراسان شمالی بودیم که معادل با ۱۶ میلیارد تومان می‌باشد. این درآمد ملی است اما ۴۰ درصد آن مستقیم به استان برمی‌گردد و عمدتاً به شهرداری‌ها تخصیص می‌یابد. جعفری در انتها به تحریم فولاد اسفراین توسط آمریکا اشاره داشت و گفت: این تحریم تاکنون هیچ اثری در صادرات فولاد اسفراین نداشته است و حتی طی دو ماه اخیر شاهد افزایش واردات مواد اولیه برای این کارخانه بودیم.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.