شنبه, ۲۹ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Saturday, 18 May , 2024 ساعت ×
صادرات در همسایگی انحصار
27 تیر 1400 - 12:02
شناسه : 15216
رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران مطرح کرد؛ رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: چین، عراق، امارات، ترکیه و افغانستان با سهمی معادل ۷۴ درصد، پنج بازار نخست صادراتی ایران طی سه ماه نخست سال جاری به شمار می‌آیند.
ارسال توسط : منبع : خبرگزاری مهر
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، حمید زادبوم رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران، اظهار داشت: چین با سه میلیارد و ۱۴۴ میلیون دلار و سهم ۲۹ درصدی، عراق با دو میلیارد و ۳۴۳ میلیون دلار با سهم ۲۲ درصدی، امارات متحده عربی با یک میلیارد و ۲۷۵ میلیون دلار و سهم ۱۲ درصدی، ترکیه با ۵۹۴ میلیون دلار با سهم ۶ درصدی و افغانستان با ۵۶۹ میلیون دلار و سهم ۵ درصدی، از صادرات کشور را به خود اختصاص داده‌اند.

وی در خصوص کل تجارت کشور، افزود: صادرات کالا طی سه ماه نخست سال جاری نزدیک به ۳۰ هزار تن به ارزش ۱۰ میلیارد و ۶۸۸ میلیون دلار برآورد شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۳۸ درصد از لحاظ وزنی و ۶۹ درصد از نظر ارزشی افزایش داشته است.

رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران، گفت: صادرات کالا در خردادماه امسال به ۱۳ هزار و ۸۷ تن به ارزش چهار میلیارد و ۳۶۸ میلیون دلار رسید که نسبت به ماه قبل ۵۲ درصد از لحاظ وزن و ۳۰ درصد از نظر ارزشی افزایش داشت.

زادبوم بیان کرد: صادرات خردادماه نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۱۱۲ درصد در ارزش و ۷۹ درصد در وزن افزایش داشته است. همچنین در فروردین ماه امسال، میزان صادرات غیرنفتی از نظر ارزش دو میلیارد و ۹۶۸ میلیون دلار با وزن هشت هزار و ۳۰۲ تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ ارزشی ۸۰ درصد و از لحاظ وزنی ۵۶ درصد رشد را تجربه کرد.

وی ادامه داد: طی اردیبهشت‌ماه نیز سه میلیارد و ۳۵۲ میلیون دلار کالا به وزن هشت هزار و ۵۷۹ تن کالا صادر شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته نشان‌دهنده رشد ۲۷ درصدی در ارزش است.

رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به سهم ارزشی بخش‌های عمده کالایی از صادرات طی سه ماهه سال جاری، اذعان داشت: پتروشیمی و میعانات گازی با ۵۱ درصد، معدن و صنایع معدنی با ۲۸ درصد، کشاورزی و صنایع غذایی با ۱۲ درصد، فرش و صنایع دستی با ۰٫۳ درصد و صنعت با ۹ درصد، بخش‌های عمده صادراتی در این مدت بوده‌اند. علاوه بر این ۱۰ کشور نخست صادراتی نیز ۸۵.۷ درصد سهم ارزشی از کل صادرات را به خود اختصاص داده‌اند که هند، تایلند، پاکستان، اندونزی و غنا در جایگاه پنجم تا دهم آن قرار دارند.

زادبوم در خصوص مجموع میزان صادرات به ۱۵ کشور همسایه نیز گفت: طی سه ماه نخست امسال، پنج میلیارد و ۵۹۷ میلیون دلار کالا به وزن ۱۸ هزار و ۲۹۴ تن به ۱۵ کشور همسایه صادر شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر ارزشی ۵۱.۵ درصد و به لحاظ وزنی ۴۴ درصد رشد داشته است.

وی یادآور شد: در مجموع صادرات به کشورهای همسایه و کشور هند و چین برابر با ۹ میلیارد و ۸۵ میلیون دلار به وزن ۲۶ هزار و ۷۸۵ تن بود که به لحاظ ارزشی ۶۱.۷ درصد و به لحاظ وزنی ۳۵ درصد رشد پیدا کرد.

رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران عنوان کرد: در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، صادرات به چین از لحاظ ارزشی ۷۲ درصد، عراق ۵۸ درصد، امارات متحده عربی ۳۲ درصد، ترکیه ۱۳۰ درصد و افغانستان ۱۵ درصد در سه ماهه نخست سال جاری رشد داشته است.

زادبوم در پایان خاطرنشان کرد: طی سه ماه نخست امسال واردات کالاهای واسطه‌ای معادل ۷۱ درصد در ارزش و ۹۳ درصد در وزن، کالاهای سرمایه‌ای ۱۳ درصد در ارزش و ۱.۵ درصد در وزن و کالاهای مصرفی ۱۶.۴ در ارزش و ۶ درصدی در وزن سهم داشت.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.